Garanti BBVA Kredi Notu Öğrenme

garanti bankası kredi notu sorgulama

Garanti bankası kredi notu öğrenme işlemi Findeks kredi notu sayesinde yerine getirilir. Bu işlem hem tüketiciler için hem de banka için oldukça önemli bir durumdur. Bankalar kişilere kredi kartı vermeden önce kişilerin kredi notunu incelerler. Bu durum aynı zaman da elden vadeli bir şekilde satış yapan kişiler içinde oldukça önemli olan bir durumdur.

Garanti Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks kredi notu bankalardan kullanılan kredilere ve kredi kartı ile ilgili geçmiş ödemelere bakılarak oluşturulmuş olan bir puandır. Kredi notunun yüksek olması kişilerin kolay kredi kartı alabileceği ya da hızlı bir şekilde kredi alma imkanlarının olduğu anlamına gelmektedir. Garanti Bankası’nda hesabı bulunan kişilerin internet şubesi ile KKB risk raporuna ulaşma imkanları olur. Ancak bu işlemin yerine getirilmesi için kişilerin belli bir ödeme yapmaları gerekir. Kredi notunun öğrenilmesi alınacak olan kredi için yapılan başvuru sırasında kişilere yok gösterir. Kredi notunu belli oranda etkileyen farklı faktörler vardır.

Bireysel kredi ve kredi kartı ödemeleri kredi notunu yüzde otuz oranında etkiler. Bireysel kredi taksitlerinin ve kredi kartının ekstresinde bulunan asgari ödemenin tam zamanında ödenmesi kredi notunun yükselmesini sağlar. Ödemelerin son ödeme tarihinden sonra yapılması olumsuz olarak etkiler. Kişilerin borç durumu da kredi notunu yüzde yirmi beş oranında etkiler. Kredilerin iyi ya da kötü olarak kapanması, teminatlı olarak ya da teminatsız olarak yapılan borç bakiyeleri limitleri dikkate alınarak hesaba katılırlar.

Yeni yapılan kredi çekim işlemleri kredi notunu yüzde yirmi oranında etkiler. Ödeme performansının belli olmamasından dolayı, kişinin risk oranında bir artışa neden olmasından dolayı kişilerin kredi notunu etkileme oranı oldukça düşük olur.

Kredi Notunu Arttıran Durumlar

Kredi kullanım alışkanlığı da kredi notunu yüzde on beş oranında etkileyen bir durumdur. Sürekli olarak kredi kullanan ve kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yerine getiren kişiler kredi notunun artmasına neden olmaktadır. Garanti Bankasından kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin Garanti internet şubesinde yer alan başvurular kısmından öğrenilebilir. Ancak bu işlemin yerine getirilmesi için Garanti online şubesine kayıtlı olunması gerekir. KKB ile Garanti Bankasının bir anlaşması vardır. Bu anlaşma ile beraber on lira karşılığında online olarak hizmet sunulmaktadır. Ücretsiz bir şekilde kredi notunun sorgulanması mümkün olmaz.

Garanti BBVA kredi notu sorgulama sayfası için: https://www.garantibbva.com.tr/tr/bireysel/krediler/kredi-notu-nedir.page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu