Garanti Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

garanti bankası altın hesabı nasıl açılır

Garanti bankası müşterileri altın hesap hizmetini kullanarak birikim yapıyor ve hesabında altın biriktiriyor. Garanti altın hesabı sistemi ise vadeli, vadesiz ve birikimli olmak üzere üç seçenekten oluşmaktadır. Gelir gider dengesini sağlıklı bir şekilde takip ve kontrol ettiğinizde, rahatça para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca faiz oranları ile birikimlerin daha da değerlenmesi için vadeli sistem tercih edilebilir.

Garanti Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bu hesabı açmak istediğinizde bunu birkaç yöntemle gerçekleştirebilirsiniz. Fakat günümüz de birçok müşteri pratik ve kolay olması nedeni ile altın hesabını açmak istediğinde internet bankacılık hesabı ile açmayı tercih ediyor. İnternet bankacılığı kullanılıyor ve şifreniz varsa, öncelikle şifreniz ile hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınıza size verilen şifre ile giriş yaptığınızda altın hesabı alanını bulamıyorsanız, arama kısmına altın hesabı yazarak bu alana kolayca ulaşabilirsiniz.

İnternet bankacılığı şifreniz yoksa garanti internet bankacılığı şifre alma sayfamıza, garanti bankasında hiç hesabınız yoksa garanti bankası hesap açma sayfamıza bakabilirsiniz.

Garanti Bankası Altın Hesabı Açma Ücreti

Eğer Garanti bankasının müşterisiyseniz, bankanın tüm hizmetlerinden siz de yararlanabilirsiniz. Bankanın sunmuş olduğu altın hesap hizmetinden yararlanmak tamamen ücretsizdir. Bu hizmeti tercih ettiğinizde garanti bankası, müşterisinden kesinlikle bir ücret almadan sunmakta olup, siz de bu adımla birlikte hesabınızda altın birikimi yapabilirsiniz.

Garanti Bankası Vadesiz Altın Hesabı

Birikimini altından yana yapmak isteyen ve güvenli adımlar atmayı önemseyen müşteriler vadesiz altın hesabını tercih edebilirler. Bu hesapta alım satım işlemleri USD ve vadesiz TL yöntemi ile yapılabilmektedir. Ayrıca müşteriler günün her saatinde hesaplarına ulaşabilirler. Ulaşabilmek için ise fiziki şubeler, ATM’ler, cep şubesi ve de garanti müşteri hizmetleri seçeneklerini kullanabilirler. Üstelik hesap açmak için şubelere gitmeye gerek kalmadan İnternet bankacılığı ile yapılabilir.

Vadesiz Altın Hesabı Özellikleri

 • TL ve USD kullanılarak alım satım yapılabilir.
 • Alım ve satım işlemleri minimum 1 gram altın ve maksimum 3000 gram altın ile gerçekleştirilir.
 • Vadesiz altın hesabında bulunan birikim diğer tüm altın hesaplarına aktarılabilir.
 • Altın hesabına faiz işletimi yapılmaz.

Vadesiz Altın Hesabı Avantajları

 • Altının gramajı ya da eski yeni tarihli olması gibi bir olumsuzluk söz konusu olmaz.
 • İşçilik maliyeti ödenmez.
 • Çalma ya da kaybetme sorunu olmaz.
 • Hesap işletim ücreti alınmaz.

Garanti Bankası Vadeli Altın Hesabı

Vadeli altın hesabı sayesinde müşteriler hem birikim yapar hem de faiz oranları ile daha çok kazanır. Altınlar güvenli bir şekilde değerlendirilmiş olur. Altınlar her geçen gün faiz oranları ile değer kazandığı için evde durmasından daha avantajlı olur.

Vadeli altın hesabı için tüm ziynet eşyaları birikim olarak yatırılabilir. Uzman eksperler altınların gram bazında değerlerini belirledikten sonra altın hesabına aktarılır. Ancak vadeli altın hesabı açılabilmesi için 50 gram üzerinde altın olması gerekmektedir. Böylelikle %2.5 değerinde faiz kazanma fırsatı doğmuş olacaktır.

İnternet bankacılığı ile kolayca açılabilen vadeli altın hesabı, hesaplar ve ürünler menüsünden hesap açılışı seçeneği ile e-vadeli hesap şeklinde yapılması gerekmektedir.

Vadeli Altın Hesabı Özellikleri

Vadeli altın hesabı sisteminde altınlar sürekli olarak değer kazanır hem de banka sizden bunun için de bir komisyon istemez.

 • Altın fiyatlarının artması ile birlikte hem artış ile hem de faiz oranı ile kazanç elde edilebilir.
 • Hesaptaki tutarın 150.000 TL ye kadar olan kısmı Tasarruf Mevduatı Sigortası olarak belirlenir.
 • Vadeli altın hesabı şubelere gidip açılabilir.
 • %15 stopaj oranı vardır.
 • En az 50 gram ve 1 yıl vade ile oluşturulan hesap %0.15 faiz oranına sahip olur.

Faizler sayesinde birikime birikim katma imkanı yakalanabilir.

Garanti Bankası Birikimli Altın Hesabı

Birikimli altın hesabı sayesinde düzenli bir şekilde altın birikimi yapılabilmektedir. Birikimli altın hesabı için TL hesabı, USD hesabı ya da kredi kartı üzerinden düzenli ödeme talimatı verilebilmektedir. Günün her anında altın hesabına erişim sağlanabilir. Bu erişim İnternet bankacılığından, garanti şubelerinden ve 444 0 333 telefon numaralı müşteri iletişim merkezi aracılığıyla yapılabilir. Altın hesabı açma işlemi için İnternet bankacılığı aracılığıyla hesaplar ve ürünler menüsü, hesap açılışı seçeneği ve birikimli altın hesabı kısmından yapılmaktadır.

Birikimli Altın Hesabı Özellikleri

Birikimli altın hesabı sayesinde düzenli bir şekilde birikim yapılabilmektedir. Özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Aylık ödeme tutarı altın, USD ya da TL olarak belirlenebilir.
 • Düzenli ödemeler için minimum 1 gram tutar seçilmektedir.
 • Düzenli ödemelerin aksamadan yapılabilmesi için kredi kartı ya da hesapta yeteri kadar tutar olmalıdır.
 • Ödemenin yapılacağı günü, ödemenin tutarını, tipini ya da herhangi bir bilginin değişmesi gibi durumları müşteri iletişim merkezi, İnternet bankacılığı ya da şubelerden yapmak mümkündür.
 • Diğer tüm altın hesaplarına bu hesaptan altın havalesi yapılabilir.

Ancak birikimli altın hesabına faiz işletilmez.

Birikimli Altın Hesabı Avantajları

Altının gramajı, tarihi, ayarı gibi durumlar önemli olmaz. Ayrıca işçilik maliyetine ücret ödemeye gerek kalmaz. Birikimlerin çalınması söz konusu olamaz. En önemli özelliklerden birisi de hesap işletim ücreti alınmamasıdır. Hesap sahibi komisyon, faiz gibi ödemeler yapmadan birikimini yapabilir. Ayrıca düzenli ödeme yerine ara sıra ödeme yöntemi de seçilebilmektedir.

Garanti Bankası Altın Hesabı Nasıl Kapatılır?

Garanti Altın hesabı açmak ve kapatmak istediğinizde bunu internet bankacılığı ile basit bir şekilde yapabilirsiniz. Şifreniz ile giriş yaparak kendinize altın hesabı açabilir, dilediğinizde ise kolayca kapatabilirsiniz. Konu hakkında Garanti Bankasının resmi sayfasını incelemek için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu