Fransa Buğday İhracatında Rekor Kırmıştı! Bu Yıl Durum İyi Görünmüyor

Fransa Buğday İhracatında Rekor Kırmıştı! Bu Yıl Durum İyi Görünmüyor

Fransa buğday ihracatında geçtiğimiz yıl rekor kırdı. Yetkililer Fransız buğdayları daha önce Avrupa sınırları dışında bu kadar bol satılmamıştı dedi.

Fransa 2019’da çok büyük buğday ve arpa hasadı aldı. Fransa kamu kurumlarından yapılan açıklamaya göre 13.6 milyon tonluk buğday Avrupa dışında yer alan dünya ülkelerine ihraç edildi. Ülkede yaşanan tüm ekonomik sorunlara rağmen Fransa bu alanda pazar payını genişletti ve tüm zamanların rekorunu kırdı. Fransa bu besini Cezayir, batı Afrika ülkeleri, Mısır ve sürpriz olarak gösterilen Çin’e ihraç etti.

Ülke buğday ihracatında Rus, Ukrayna ve diğer Avrupalı rakipleriyle rekabet edebilmek için fiyatlarını düşük tuttu. Sonuç olarak tarihindeki en yüksek hasatlardan birini yaparak arttırdığı hacim ve düşük fiyatlarla bu alanda ihracat rekoru kırmıştı.

Bu yıl ise kıyaslanacak pek bir şey olmadığını belirten yetkililer, satılacak çok bir tahıl stoklarının olduğunu açıkladı. Buğday üretiminde %20’lik bir düşüş yaşayan ihracatta da bu yıl sıkıntılı. Özellikle sonbahar yağmurlarının ekim alanlarını bozduğu ve buğday tarlalarının boyutlarını azalttığı ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı