Findeks Risk Raporu Nedir? Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar?

Bankalarda işlem yapabilmek ve bu işlemler sonucunda bir sicil kaydı oluşması uzun süredir yaşadığımız bir durumdur. Yaptığınız her işlemin bankalar arasında bir anlamı

findeks risk raporu nedir

Bankalarda işlem yapabilmek ve bu işlemler sonucunda bir sicil kaydı oluşması uzun süredir yaşadığımız bir durumdur. Yaptığınız her işlemin bankalar arasında bir anlamı vardır. Bu işlemlere göre de sizin finansal raporunuz oluşturulmaktadır. Finansal rapor aslında sizin ödemelerinize sadık olma durumunuzdur.

Findeks Raporu Nedir?

Findeks raporu finansal rapor olarak da adlandırılmaktadır. Bankalardan kullandığınız ürünlerin, düzenli ödemelerinizin bir birikimi olarak size ait olan bir puan ortaya çıkar. Bu puan sizin findeks raporunuzdur. Yani tüm bankalardaki kredili ürün ödemelerinizin durumu, gecikme yaşayıp yaşamadığınız, ödemelerinizi düzenli mi düzensiz mi ödediğiniz konusunda bilgi veren rapor findeks raporu olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde findeks raporlarına ulaşmak oldukça kolaydır.

Findeks Raporu Nasıl Alınır?

Önceden findeks risk raporuna ulaşmak biraz zor olsa da günümüzde son derece kolaydır. Findeks raporu alabilmeniz için;

  • Findeks resmi sitesine üye olabilirsiniz,
  • Bankaların mobil bankacılık ya da internet bankacılıklarından temin edebilirsiniz

Bu iki yol günümüzde çok sık kullanılmaktadır. Bu yollar ile kolayca findeks raporunuzu almanız mümkündür.

Bankalardan Findeks Raporunu Nasıl Alırım?

Findeks raporunu bankalar kanalı ile alabilmeniz için bankaların mobil bankacılık ya da internet bankacılıklarına üye olmanız gerekiyor. Genel olarak her bankanın dijital uygulamalarından findeks risk raporu diye bir bölüm bulunuyor. Bu bölüme girerek risk raporunuzu temin edebilirsiniz. Banka şubelerinden bu raporu almanız mümkün olmuyor.

Findeks raporu için şubelere gittiğinizde şubeler de sizi dijital uygulamalara yönlendiriyorlar. Bu raporu alabilmeniz için hesabınızda bir miktar bakiye olması gerekiyor. Çünkü bu raporu bankaların dijital uygulamalarından indirebilmeniz için cüzi bir miktar ödemeniz gerekiyor. Bu tutar bankaya göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 4-8 TL arasında değişmektedir.

Findeks Raporu Almak Neden İşe Yarar?

Findeks raporu düzenli bir şekilde ödemelerinizi rakip etmeniz için yararlı olabilmektedir. Çok fazla ödemesi ve bankalarda kredisi bulunan kişiler çoğu zaman bu ödemeleri unutabiliyorlar. Böyle durumlarda ödemelerde gecikme yaşandığı için findeks raporu olumsuz etkilenebilmektedir. Yani gecikme yaşadığınız her ödeme sizin finansal notunuzu düşürmektedir. Bu şekilde yaptığınız başvurular da olumsuz sonuçlanmaktadır.

Siz farkında olmadan, unuttuğunuz bir ödemeniz var ise ve gecikmede gözüküyorsanız bu durumda yaptığınız başvurular onaylanmaz ve sürekli başvuru yapmanız da sistemde puanını düşürmektedir. Bu nedenle bu rapor farkında olmadan sürekli başvuru yapmanızı engelleyecektir. Aynı zamanda ödemelerinizi takip ederek, unuttuğunuz bir ödemeniz olduğunda erkenden önlem almanızı sağlayacaktır. Böyle durumlarda yani bankalar ile düzenli çalışan kişiler için sicillerinin temizliği ve puan yüksekliği oldukça önemlidir.

Unuttuğunuz ya da atladığınız ödemeler için raporun olumsuz etkilenmemesi adına arada bu şekilde rapor görüntülerinizi alarak bu gibi durumların önüne geçmiş olursunuz.

Yorum Ekle