Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir? (Tüm Renkler)

findeks kredi notu renkleri ne anlama gelir

Findeks kredi notu renklerine bakarak kredi kullanabilme şansınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Tüm renklerin ne anlama geldiği yazımızın devamında detaylarıyla yer alıyor. Veri toplamanın son hızla geliştiği bu dönemde yeni kavramlar hayatımıza giriyor ve findeks kredi notu gibi yeni kavramlarla karşılaşıyoruz. Çok kısaca bankaların, bireylere ve işletmelere bakışı olarak tanımlayabileceğimiz findeks, finansal alan için oluşturulmuş bir veri platformudur. Kimlik doğrulama sistemleriyle birlikte çalışır ve dünyaca kabul edilmiş güvenlik standartlarına uygun olarak yapılandırılmış alt yapısı vardır.

Bu kişisel bilgiler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BBDK) ile Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB) veri merkezinde saklanmaktadır. KKB ise ülkemizin en çok bilinen dokuz bankasının beraber çalışmasıyla 1995 yılında kurulan tek kredi bürosudur. Bu iki kurumun gözetiminde olan Findeks, talep edenin bankalar karşısındaki itibarını, finansal açıdan değerini gösteren kayıt sistemidir.

Findeks Kredi Notu Renkleri

Findeks bir puanlama sistemine göre çalışır ve muhatabına kredi notu verir. Findeks kredi notu renkleri de bu puanlamanın bir karşılığıdır. Findeks puanlama sisteminde en düşük not 0, en yüksek not ise 1900’dür. Bu ölçüte göre tüm renklerin karşılığı olan puanlar şu şekildedir:

kredi notu renkleri

Kırmızı Kredi Notu (1-699 Puan)

Kredi notu 1 ila 699 arasında olan kişiler findeks kredi notu çizelgesinde kırmızı renkte olan bölgededir. Kırmızı kredi notu çok riskli anlamına gelir. Bankalarla çalışmasında düzensizlik olan kişiler genellikle kırmızı alanda yer alır. Kredi notu kırmızı olanların bankalara yapacağı kredi veya kredi kartı başvuruları olumsuz sonuçlanır.

Turuncu Kredi Notu (700-1099 Puan)

Kredi notu 700 ile 1099 arasında olanlar turuncu bölgede gösterilir. Turuncu kredi notu orta riskli anlamına gelir. Bu rengi de yine bankalarla çalışmasında düzensizlik olan kişilerin yer aldığı alan olarak gösterebiliriz. Kredi notu turuncu olanlar bankalara kredi veya kredi kartı başvurusunda genellikle olumsuz yanıt alırlar.

Sarı Kredi Notu (1100-1499 Puan)

Kredi notu 1100 ila 1499 puan arasında olanlar sarı bölgede gösterilir. Sarı kredi notu az riskli olarak değerlendirilir. Burada da kişinin bankalarla çalışmasında düzensizlik olduğu ancak diğer riskli bölgelere göre kredi puanında toparlanma olduğu sonucu çıkar. Kredi notu sarı olanların bankalara yapacağı kredi/kredi kartı başvuruları ek teminatlar veya gelire bağlı olarak olumlu cevaplanabilir.

Yeşil Kredi Notu (1500-1699 Puan)

Kredi notu 1500 ila 1699 puan arasında olanlar yeşil bölgede yer alır. Yeşil kredi notu bankalar nezdinde iyi olarak değerlendirilir. Bu bölgede olan kişilerin bankalarla çalışmasının düzgün ve bankaya olan borcunu düzenli ödeyebilecek potansiyele sahip olduğu sonucu çıkar. Kredi notu yeşil olanların bankalara yapacağı kredi veya kredi kartı başvuruları olumlu sonuçlanır.

Koyu Yeşil Kredi Notu (1700-1900 Puan)

Kredi notu 1700 ila 1900 puan arasında olanlar koyu yeşil bölgede yer alır. Koyu yeşil kredi notu çok iyi olarak değerlendirilir. Bu bölgede olan kişilerin bankalar açısından hiç bir problemi yoktur ve bankaları en sevdiği müşteri profilidir. Kredi notu koyu yeşil olanların bankalara yapacağı kredi veya kredi kartı başvuruları olumlu sonuçlanır.

Bir Yorum

  1. Merhaba findeks kredi notu rengimi tam olarak nasıl öğrenebilirim yardımcı olabilir misiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu