Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir?

Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir?

Bankalar ve müşterileri arasında iyi ya da kötü iletişim gerçekleşebilir ve tüm bu iletişim şekilleri banka tarafından kayıt altına alınmaktadır. Kayda alınma sebebi ise sonrasında kişinin kredi notunu daha iyi belirleyebilmektir. Belirlenen o not, kişinin kredi notunu temsil eder. Kişiler bankalara belirli sebeplerle(kredi gibi) müracaat ettikleri zaman bankalar,findeks kredi notu olan bu kişinin kredi notunu kayıt üzerinden sorgulayarak belli bir bilgiye ulaşmaktadır.

Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

O kişinin almış olduğu findeks kredi notuna göre kişinin talebine cevap vermektedirler. Gerekli veriler ,kredi notunun oluşturulduğu kayıt bürosundan alınmaktadır. Kredi notlarının hesaplandığı kayıt büroları tarafından verilen tüm veriler doğru ve tarafsız verilerdir. Kredi notuna bakılırken faturaların ödemesi de göz önünde bulunduruluyor.Kredi notunun yüksek olması için kişinin tüm ödemelerinin, faturalar dahil tüm ödemeleri zamanında ve özellikle bankalar aracılığı ile yapılması gerekmektedir. Gecikmiş, kişi tarafından ödenmemiş ya da resmileşip yasal takibe düşmüş olan bu borçlar Findeks kredi notunu çok olumsuz etkilemektedir ve ön yargıyı arttırmaktadır.

Findeks kredi notu renkleri ne anlama gelir diye düşünüldüğünde, Findeks renklerinde her renk farklı puanı ve farklı farklı özellikleri ifade etmektedir. Findeks kredi notu hesaplaması yapılırken belli bir hesaplama sistemi vardır. Bu üç aşama aynı zamanda üç farklı renk ile ifade edilmektedir. Bu renkler , sarı, kırmızı ve yeşil renklerdir.

Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir?

Findeks kredi notu renkleri ne anlama gelir diye baktığımızda üç rengi göz önünde bulunduracağız.

Kırmızı Renk;

Findeks renklerinden biridir. Findeks renkleri arasında kırmızı olanlar Findeks kredi notu diğer kişilere göre en düşük olan kişilerdir. Kırmızı rengin puan aralığına bakılacak olursa 0-699 aralığında yer alır. Kısaca Findeks kırmızı rengin notu 0 ile 699 arasındadır. Bu puan herhangi bir banka işleminde(kredi gibi) riskli durumda olması anlamına gelir.

Sarı Renk;

Findeks renklerinden biridir. Bu rengi sarı olarak belirtilen kişiler Findeks notu, diğerlerine göre orta seviyede olan kişilerdir. Bu rengin puan aralığı ise 699 ile 1499 aralığındadır. Bu kişilerin kredi notu 699 ile 1499 arasındadır. Bu grup orta riskli ya da diğerlerine göre daha az riskli olarak ifade edilir.

Yeşil Renk;

Findeks renklerinden biridir. Findeks kredi notu renkleri ne anlama gelir diye düşünüldüğünde rengi yeşil olarak hesaplanan bu kişiler kredi notu diğerlerine göre en yüksek olan grupta yer almaktadır. Yeşil renkte bulunan bu kişiler en güvenilir kişiler olarak anılırlar. Yeşil renkte bulunan bu kişilerin puanı 1499 ile 1900 arasında yer almaktadır. Bu puana sahip insanlar bankalar ile yaşayacqağı ticari ilişkilerde hiç sorun yaşamazlar. Büyük ihtimalle bütün başvuruları olumlu olarak sonuçlanır. Bu renkte kalabilmeleri için, rengini korumaları gerekir.

1 Yorum Yapılmış “Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir?”
  1. nuriye

Bir Cevap Yazın