Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir?

Dijital dünyanın ve veri toplamanın son hızla geliştiği günümüzde yeni kavramlar hayatımıza giriyor ve findeks kredi notu gibi yeni kavramlarla karşılaşıyoruz. Bankaların bireylere (gerektiğinde işletmelere) bakışı olarak çok kısaca tanımlayabileceğimiz findeks finansal alanda yaratılmış bir veri platformudur. Kimlik doğrulama sistemleriyle birlikte çalışır ve dünyaca kabul edilmiş güvenlik standartlarına uygun olarak yapılandırılmış alt yapısı vardır.

Bu kişisel bilgiler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BBDK) ile Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB) veri merkezinde saklanmaktadır. KKB ise ülkemizin en bilinen on bankasının dokuzunun beraber çalışmasıyla 1995 yılında kurulan tek kredi bürosudur. Bu iki kurumun gözetiminde olan Findeks talep edenin bankalar karşısındaki itibarını, finansal açıdan değerini gösteren kayıt sistemidir.

Findekste Puanlar ve Renkler

Findeks bir puanlama sistemine göre çalışır ve muhatabına kredi notu verir. Findeks kredi notu renkleri de böylece devreye girer. En düşük not sıfır, en yüksek not 1900’dür. Bu sıkalaya göre;

  • 0 ile 799 puan arası çok riskli gruptur. Yani bankalar açısından şahıs geçerli değildir. Risk fazla olduğundan bu grubun rengi kırmızıdır. Bu gruptakiler sicili bozuk olarak sınıflanırlar, kredi alabilme ihtimalleri yoktur. Bankaların kara listesi bu gruptur.
  • 800 ile 1299 puan arası orta risk taşıyan gruptur. Renk turuncudur. Yani bankalar açısından durum negatiftir ama sağlam bir teminat veya kefil karşılığı kredi talepleri düşünülebilir.
  • 1300 ile 1499 puan arası az riskli gruptur. Sarı renklidir. Durum düzelmeye başlamıştır. Gelir durumunuza iyice bakılır. Borcunuz varsa düşük limitte kredi verilir.
  • 1500 ile 1699 puan arasında olanların rengi açık yeşildir. Aynen trafik ışıklarında olduğu gibi bankalar açısından geçişiniz başlamıştır, findeks kredi notu yüksektir. Gelir beyanı ile gözde müşteriler içine giriyorsunuz demektir.
  • 1700 ile 1900 puan arasında yer alanlar ise koyu yeşil renkleriyle birlikte risk taşımayan gruptur. Bu grupta olanlar kredi verilmesi için bankaların gözünde en muteber kişilerdir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba findeks kredi notu rengimi tam olarak nasıl öğrenebilirim yardımcı olabilir misiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu