Finansal Okuryazarlık Nedir? Ne İşe Yarar?

Finansal okuryazarlık, kişinin parayı nasıl kullanacağını, gelir ve gider bütçelerini dengelemesini, bütçesini kontrol etmeyi öğrenmesidir. Finansal okuryazar eğitimi daha önceleri üniversite dersi iken günümüzde artık herkese verilen bir eğitim haline geldi. Devletimiz de bu yönde destekler vererek vatandaşlarına para yönetimi konusunda bilgilendirme yapmaya başladı.

Finansal Okuryazarlığın Unsurları

Finansal okuryazarlık üç ana unsurdan oluşur.

  • Finansal bilgi, kişilerin bütçe, kredi, faiz, yatırım, borç, tasarruf gibi terimlerden oluşur.
  • Finansal tutum, kişilerin parasal deneyimlerinde izledikleri tutum ve davranışlardan oluşur. Parayı idare etmek, tutumlu olmak gibi davranışlardır.
  • Finansal davranış dediğimiz kişinin yatırımlarını ya da bütçesini yönetme şeklidir.

Bu üç ana unsur sizin finansal okuryazarlığınızı belirler.

Finansal Okuryazarlıkta Tasarrufun Önemi

Finansal okuryazarlar bütçelerini yönetirken para biriktirerek birikimlerini, harcama yaparken de tasarruf etmeyi göze almalıdırlar. Tasarrufun ilk kuralı alışkanlıklarınızın arasına katmanızdır. Tasarrufu evinizde lambalarınızdan tutun, su harcamanıza kadar kısıtlama yapabilirsiniz. Gelirinizden bir miktar ayırarak da tasarruf yapılabilir.

Finansal Okuryazarlıkta Bütçenin Önemi

Bütçe, gelir ve gider tablonuzun oluştuğu parasal yönetiminizdir. Gelirinizi yönetirken giderlerinizi de azaltma yönüne gitmelisiniz. Giderlerinizin azalması borçlardan arınmanızı, tasarruf yapmanızı ve birikim olanağınızı arttırır. Bütçelerinizi yıllık planlamaya çalışın. Harcamalarınızı yazın ve ödeme planı yapın. Çocuklarınızı bütçe yaparken konuya dahil edin. Onları harcamaları konusunda bilgilendirin ve ev bütçesine dahil edin. İleri de kendi bütçelerini kontrol etmeyi öğrenmiş olacaklardır.

Finansal Okuryazarlıkta Borç Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Borç her bireyin en büyük derdidir. En büyük sıkıntıyı da öderken çekeriz. Borç öderken öncelikle borç ödeme planı yapmakla başlanmalıdır. Kredi kartı borçlarınızı ödemekle başlayabilirsiniz. Kredi kartı kullanımı ülkemizde yüksek oranlardadır. Olmayan bir parayı kullandığımızdan bütçeyi aşan durumlarla karşılaşırız. Giderinizi en alt minimuma indirmelisiniz. Kredi kartı borçlarınızı kapatmak önceliğiniz olmalıdır. Kredi kartınızı kapattıktan sonra bütçenizi aşan ödemelere giriyorsa kart kullanımını bırakın. Bir sonraki ödemenize odaklanıp borçlarınızı bitirmeyi hedefleyin. Böylelikle yatırım ve tasarruf moduna geçebilirsiniz.

Finansal Okuryazarlıkta Yatırım Nedir?

Yatırım, kişinin bütçeden arttırarak yaptığı birikimi geleceğe yönelik uzun ya da kısa vadeli olarak değerlendirmesidir. Yatırım yaparken yatırım araçlarını iyi değerlendirmek gerekir.

Yatırım kişinin ihtiyaçlarına yönelikte olabilir. Geleceği garanti altına almak olarak da düşünüle bilir. Yatırım yaparken hangi alanda yapacağınızı seçmelisiniz. Seçtiğiniz alanda araştırmalar yaparak bütçe kontrolünüzü de kaybetmeden yapmalısınız.

Yatırımınızın çökmesi birikimlerinizin kaybolması demektir. Emeklerinizi boşa gitmemesi için de tasarrufu etmeyi de bırakmayın. Yatırım için borçlanmak doğru bir adım değildir. Birikiminiz yoksa borçlanmak sizi kayıplara götürebilir. Kayıp yaşamamak için birikiminizi arttırarak yatırıma odaklanın.

Finansal okuryazarlık tüm parasal durumunuzu kapsar. Tasarruf sizi birikime, birikim ise yatırıma, yatırım da geleceğinizi garanti altına almaya götürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu