Fibabanka Kimin? 2022’de Kime Ait?

fibabanka kimin

Fibabanka kimin, kime ait, bankanın ortakları ve tarihçesi hakkında bu sayfamızdan bilgiler bulabilirsiniz. Ülkemiz de faaliyet gösteren yabancı bankalar ve yerli bankalar bulunuyor. Bu bankalarda yatırım yapmak isteyen birçok kişi de yatırım yapacağı bankaların tarihini ve kime ait olduğunu öğrenmek istiyor. 2010 senesinden beri faaliyet gösteren Fibabanka da hakkında merak edilen birçok konu olan bankalardan biri.

Çoğumuzun yeni yeni duymaya başladığı Fibabanka’nın adı aslında 1980’lere kadar uzanmakta. 1984 senesine gelindiğinde Manufacturers Hanover Trust Company adını taşıyan şirket ülkemizde faaliyet göstermeye başlamıştır. 1992 senesine gelindiğinde ise banka Chemical Bank adındaki banka ile birleşmiştir.

Fibabanka Kimin 2022

Fibabanka’nın dört büyük ortağı bulunuyor. Bunlar;

  • Fiba Holding,
  • Turkfinance B.V,
  • İnternational Finance Corporation
  • European Bank for Reconstructionand Development

adında şirketlerdir. Ancak bankanın %71 gibi büyük çoğunluğu Hüsnü Özyeğin’e aittir. Hisselere göre ortaklık yapısı ise şöyledir;

Fiba Holding A.Ş71,59
TurkFinance B.V.9,95
International Finance Corporation8,96
European Bank for Reconstruction and Development8,96
Diğer0,54

Fibabanka’nın Değeri

Şirket sürekli el değiştirmiştir. En son Özyeğin tarafından satın alındığında:

  • 300 kişilik çalışan kadrosuna,
  • 900 milyonluk değere,
  • 18 banka şubesine sahipti.

Bugünse bankanın değeri 12 milyara çıkmıştır. Ayrıca bankanın çalışan sayısıysa 1350’yi geçmiştir. Şube sayısının da 70’ten fazla olduğu Fibabanka değerini artırmaktadır.

İlgili yazı: Devlet bankaları hangileri?

Fibabanka Tarihçesi: Sitebank Dönemi

Banka 1997 senesine kadar ülkemizde Chemical Bank Türkiye adıyla faaliyetlerine devam eder. 1997 yılına gelindiğinde ise bankanın satışı gerçekleştirilir ve bankayı Yalçın Sürmeli satın alır. Yalçın Sürmeli, Sürmeli Grup’un sahibidir. Bu satışın ardından bankanın adı artık Sitebank olmuştur.

Ancak Sürmeli Grup geçen dört yılın ardından işleri daha fazla yürütemez hale gelir. Tarihler 2001’i gösterdiğinde banka Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’na devredilmek zorunda kalınır. 2002’de banka TMSF tarafından Nova Bank adlı Portekizli şirkete satılır. Bu satışın ardından bir yıl sonra da bankanın adı yine değişerek Bank Europa adını alır.

Millenium Bank Dönemi

Bankanın isim değişikliği macerası burada da sona ermemiştir. Banka 2006’da da yine isim değişikliği geçirir. Bu kez de bankanın yeni sahibi tüm dünyada bir değişiklik geçirmektedir. Bu değişikliğin ardından bankanın ismi Millenium Bank olur. Son olarak 2010’da banka Hüsnü Özyeğin’e satılır ve bugünkü adı olan Fibabanka ismini alır. Hüsnü Özyeğin bankayı 62 milyon Euro’ya almıştır.

Bu isim ayrıca Finansbank’ın da eski sahibidir. Özyeğin Finansbank’ı 8 milyona kuran ve 3.1 milyara satan bir isimdir. Fibabanka hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu