Faizsiz Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

faizsiz hayvancılık kredisi

Birçok insan temel ihtiyaçlarını karşılamak için hayvancılık yapmaktadır. Bunun yanı sıra şehir hayatından bunalan kişiler de hobi olsun diye hayvancılıkla uğraşmaya başladılar. Fakat her geçen gün hayvancılık yapan kişilerin masrafları artmaktadır. Birçok kişi de bu masrafların altından kalkabilmek için faizsiz hayvancılık kredisi veren bankaların yolunu tutmaktadır.

Hangi Bankalar Faizsiz Bankacılık Kredisi Vermektedir?

Resmi gazetede yayımlanan bu faizsiz kredi ile birçok banka çiftçiye kredi vermek için devreye girdi.

Çiftçilere faizsiz hayvancılık kredisi veren bankalar ise şunlardır:

  • Ziraat Bankası: 2 yıl geri ödemesiz şekilde faizsiz hayvancılık kredisi verir.
  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • Denizbank

Çiftçiler faizsiz kredi almak için bu bankalardan birine gerekli evraklarla başvurabilmektedir.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Alabilmenin Şartları Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarım ve hayvancılık yapan çiftçisine destek olacak farklı projeler ise çiftçisinin büyümesi ve dışa bağımlılıktan kurtulmayı amaçlamaktadır. Bu projelerden biri sürü büyütme desteği, çoban desteği, besili büyükbaş ve düve desteği vermektedir.

Bunun yanı sıra KOSGEB’de çiftçiye hayvan desteği vererek çiftçilerin tesis kurmasını amaçlamaktadır. Ayrıca son zamanlarda resmi gazetede yayımlamak suretiyle çiftçiye faizsiz hayvancılık kredisi vermenin yollarını açmıştır. Ancak bu krediyi alabilmek için bankaların istediği bazı şartlar vardır.

Bu şartlar ise şunlardır:

  • Talep edilen hayvan kredisi kadar taşınmaz malın ipotek edilmesi gerekir.
  • Çalışan bordrolu iki kefilin olması gerekir.
  • Çiftçiyi baktığı hayvanların küpe numaraları gerekir.

Bu şartlar ile çiftçi bankaya kredi başvurusu yapabilir. Şartlar taşındığı takdirde çiftçiye ister 3 ay ister 9 ay ertelemeli hayvancılık kredisi verilmektedir.

T.C. Ziraat Bankası

Devlet bankaları arasında ilk akla gelen banka tabi ki de Ziraat Bankası’dır, diğer özel bankalara göre vade olarak ya da faizsiz kredi seçenekleri ile ister küçükbaş isterseniz de büyükbaş hayvancılık yetiştiriciliği ile uğraşın binasal ihtiyaçlarınızda, süt sağma makinelerinden süt deposu oluşturulmasına gibi mekanik ihtiyaçlarınızda, özellikle canlı hayvan alımlarında ve yem, bakım, ilaç gibi masraflarında kullanabileceğiniz kredi çeşitleri mevcuttur. Peki, faizsiz kredi başvurusunda talep edilen farklı unsurlar nelerdir;

İhtiyacınız olan nakit ya da talep edeceğiniz kredi miktarını karşılayacak her hangi bir taşınmaz niteliği taşıyan ev, arsa ve benzeri yerlerin tapu fotokopileri ile sağlanan ipotek Sosyal güvenceye sahip veya devlet memuru statüsünde çalışan iki kişi olarak kefillerin olması Almayı planladığınız büyükbaş ya da küçükbaş hayvanların Tarım il veya ilçe müdürlüklerine bağlı olduklarını gösterir küpe numaraları.mevcut işletmenizi büyütmek ya da geliştirmek için yaptığınız başvurularda ön onay alan başvuru sahiplerinin besihanelerine ve mevcut hayvanlarına değerlendirme amacı ile bilirkişi ziyareti yapılır. Bilirkişinin raporunun ardından onaylanan başvurular en kısa sürede çiftçinin hesabına aktarılır geri ödeme koşulları tamamen besicinin talebine bağlı olarak geri ödemeleri aylık, 3 aylık ve 9 aylık dönemlere dağıtılarak yapılabilir.

Halkbank

Faizsiz hayvancılık kredisi veren banka sıralamasında bir diğer devlet bankası olan Halk Bankası’dır. Yine devlet teşvik kanunlarından esinlenerek oluşturulan tarım ve hayvan yetiştiriciliği alanında çiftçilere sıfır faiz imkanı ve 7 yıla kadar uzatılabilen vadeleri ile kırsal alanda bulunan halkımıza hizmet vermeye devam etmektedir. Elbette gerekli alt yapıya sahip işletmelerin alan ve hayvan sayılarını artırmaları daha kolay sağlanmaktadır, her ne kadar işin maddi boyutunun çoğu halledilmiş olsa da bina inşaları gibi çeşitli can sıkıcı ve yorucu durumlarla uğraşılması zorunda kalınır.

Maddi bakımdan sıkıntı yaşanmasa da psikolojik açıdan yıpranmalar meydana gelir, her ne kadar sıfır faiz olsa da geri ödenebilmesi için bir an önce bütün tesisin kurulması ve hayvanların besihanelere alıştırılması gerekir. Böylece daha verimli süt ve süt ürünleri elde edilebilir ve ayrıca besi hayvanları içinde bulundukları ortamda rahat olmaları oldukça önemlidir, böylece kilo bazından daha fazla paraya mal olmaktadır.

Vakıfbank

Küçükbaş ve büyük baş hayvancılık kredileri açısından anlaşılabilecek faizsiz hayvancılık kredisi veren bankalar arasında Vakıflar Bankası’da yer almaktadır. Başvuru yaptığınız tutar yetiştiriciliğini yaptığını hayvanların cinsine göre de değişkenlik gösterebilir, bazı ırk hayvanlar daha özel ve ayrı bakım, yem ve ilaç gerektirebilir.

Doğal otlaklarda beslenen ineklerden ya da koyun ve keçilerden alınan süt daha doğal ve verimli olurken olumsuz hava şartları ve don olayları gibi durumlarda besihanelerin içinde vitamin destekli yemler ile beslenirler. Durum böyle olunca da yem stokları az olan hayvan besicileri kış gününde mecburen yem takviyesi yapmak zorunda kalır buda oldukça maliyetli bir işlemdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu