Faizsiz Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar 2018

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde iklim ve toprak çeşitlilikleri bakımından oldukça fazla tarımsal ürün yetiştiği gibi bitki örtülerine bağlı olarak da çeşitli hayvanların yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Hayvan yetiştiriciliği denilince akla gelenler büyük baş hayvan besiciliği, küçükbaş hayvan besiliği, kümes hayvanları yetiştiriciliği, arıcılık ve ağ hayvanları yani balıkçılık gibi sektörler akla gelir. İşletmeleri sıfırdan kurabilmek ya da mevcut işletme kapasitelerini büyütmek adına çeşitli kurumlardan finanse edilmek amacı ile geri ödemeli nakit ihtiyaçları karşılanır.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz hayvancılık kredisi veren bankalar haricinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve kalkınma ajanslarından da sıfır faizli kredi başvurularında bulunabilirsiniz. Tabi ki mevzu bahis bankalar ve faizsiz kredi olunca istenilen şartlar biraz daha fazla özenli tedbirli olmaktadır. Normal durumlarda çiftçi ve yavan besicilerine çoğu devlet bankası ve özel bankalar belirli faiz oranlı ile kolaylıklar sağlayarak kredi imkânları sunmaktadır, geri ödemeleri uzun vadeleri sayesinde özellikle hayvan yetiştiricilerinin imdadına yetişmektedir. Hangi tür bir yetiştiriciliğe başlayacaksanız öncelikle olarak ilk kurulumlarda hayvan çeşitlerine bağlı olarak ahır, ağıl, kümes veya kovan gibi barınakların sağlanması gerekir ardından gerekli ekipmanların temini de sağlanarak diğer ihtiyaçlarında giderilmesi gerekir. Faizsiz hayvancılık kredisi veren bankalar aşağıda belirtilmiştir;

T.C.Ziraat Bankası

Devlet bankaları arasında ilk akla gelen banka tabi ki de Ziraat Bankası’dır, diğer özel bankalara göre vade olarak ya da faizsiz kredi seçenekleri ile ister küçükbaş isterseniz de büyükbaş hayvancılık yetiştiriciliği ile uğraşın binasal ihtiyaçlarınızda, süt sağma makinelerinden süt deposu oluşturulmasına gibi mekanik ihtiyaçlarınızda, özellikle canlı hayvan alımlarında ve yem, bakım, ilaç gibi masraflarında kullanabileceğiniz kredi çeşitleri mevcuttur. Peki, faizsiz kredi başvurusunda talep edilen farklı unsurlar nelerdir;

İhtiyacınız olan nakit ya da talep edeceğiniz kredi miktarını karşılayacak her hangi bir taşınmaz niteliği taşıyan ev, arsa ve benzeri yerlerin tapu fotokopileri ile sağlanan ipotek Sosyal güvenceye sahip veya devlet memuru statüsünde çalışan iki kişi olarak kefillerin olması Almayı planladığınız büyükbaş ya da küçükbaş hayvanların Tarım il veya ilçe müdürlüklerine bağlı olduklarını gösterir küpe numaraları.mevcut işletmenizi büyütmek ya da geliştirmek için yaptığınız başvurularda ön onay alan başvuru sahiplerinin besihanelerine ve mevcut hayvanlarına değerlendirme amacı ile bilirkişi ziyareti yapılır. Bilirkişinin raporunun ardından onaylanan başvurular en kısa sürede çiftçinin hesabına aktarılır geri ödeme koşulları tamamen besicinin talebine bağlı olarak geri ödemeleri aylık, 3 aylık ve 9 aylık dönemlere dağıtılarak yapılabilir.

Halk Bankası

Bir diğer faizsiz hayvancılık kredisi veren bankalar sıralamasında bir diğer devlet bankası olan Halk Bankası’dır. Yine devlet teşvik kanunlarından esinlenerek oluşturulan tarım ve hayvan yetiştiriciliği alanında çiftçilere sıfır faiz imkânı ve 7 yıla kadar uzatılabilen vadeleri ile kırsal alanda bulunan halkımıza hizmet vermeye devam etmektedir. Elbette gerekli alt yapıya sahip işletmelerin alan ve hayvan sayılarını artırmaları daha kolay sağlanmaktadır, her ne kadar işin maddi boyutunun çoğu halledilmiş olsa da bina inşaları gibi çeşitli can sıkıcı ve yorucu durumlarla uğraşılması zorunda kalınır.

Maddi bakımdan sıkıntı yaşanmasa da psikolojik açıdan yıpranmalar meydana gelir, her ne kadar sıfır faiz olsa da geri ödenebilmesi için bir an önce bütün tesisin kurulması ve hayvanların besihanelere alıştırılması gerekir. Böylece daha verimli süt ve süt ürünleri elde edilebilir ve ayrıca besi hayvanları içinde bulundukları ortamda rahat olmaları oldukça önemlidir, böylece kilo bazından daha fazla paraya mal olmaktadır.

T.Vakıflar Bankası

Küçükbaş ve büyük baş hayvancılık kredileri açısından anlaşılabilecek faizsiz hayvancılık kredisi veren bankalar arasında Vakıflar Bankası’da yer almaktadır. Başvuru yaptığınız tutar yetiştiriciliğini yaptığını hayvanların cinsine göre de değişkenlik gösterebilir, bazı ırk hayvanlar daha özel ve ayrı bakım, yem ve ilaç gerektirebilir.

Doğal otlaklarda beslenen ineklerden ya da koyun ve keçilerden alınan süt daha doğal ve verimli olurken olumsuz hava şartları ve don olayları gibi durumlarda besihanelerin içinde vitamin destekli yemler ile beslenirler. Durum böyle olunca da yem stokları az olan hayvan besicileri kış gününde mecburen yem takviyesi yapmak zorunda kalır buda oldukça maliyetli bir işlemdir.

Yorum Yapın