Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2021

ev hanımlarına kredi veren bankalar

Ev hanımlarına kredi veren bankalar hangileri diye merak edenler için bu yazımızda önemli bilgiler yer alıyor. Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı herhangi bir işte çalışmayan ancak ev içinden de olsa aile ekonomisine destek olan birçok kadın vardır. Kadınlardaki bu girişimcilik ruhu devletin de bu konuda harekete geçmesini sağlamıştır. Son yıllarda kadınlar için çeşitli destek ve hibe kredileri verilmektedir. KOSGEB tarafından verilen bu krediler ile kadınlar yeni işler kurabilmekte ve daha çok üretebilmektedirler. Normal şartlarda aylık geliri olmayan birinin bankadan kredi çekmesi olanaksızdır. Ancak bu durum ev hanımları için geçerli değildir. Ev hanımlarına kredi veren bazı bankalar vardır.

Evin bütçesinin aile reisi olarak kabul edilen erkek tarafından sağlanması ve idare edilmesi ön varsayımı ile ev hanımları genel olarak pek çok bankadan kredi alamazlar. Bankalar burada geliri olmayan kişi, krediyi ödeyemez şeklinde varsayımla hareket ediyor. Ancak aileyi bütün olarak düşünen bankalar ev hanımlarının gelirinin aile toplam geliri kadar olduğunu düşünüyor ve bu nedenle de ev hanımlarına da kredi verebiliyorlar.

Kredi Çekmek İsteyen Ev Hanımlarında Aranan Şartlar

SGK’ya bağlı olarak herhangi bir işte çalışmayan fakat ev hanımı olan kadınların kredi çekmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Bunların başında ise kredi çekecek ev hanımına ait yasal veya idari herhangi bir takibin olmaması gelir. Ayrıca çekilen kredinin geri ödenebilmesi için gerekli olan ödeme gücünün ispatlanması gerekir. Eğer kredi çekilirken herhangi bir yer ipotek gösterilecek ise burada eş rızası aranır. Eş rıza vermez ise çekilmek istenen kredi bankadan onay alamaz. Yani bankadan kredi çekilemez. Ev hanımlarına kısa vadeli krediler verilir ve kredi tutarı aylık gelirin yarısını geçmeyecek şekilde ayarlanır.

Maaşlı bir çalışan ya da emekli iseniz ya da taşınmaz bir malınız varsa, bunları bankaya sunarak, rahatlıkla kredi kartı ya da kredi alabiliyorsunuz. Bazı bankalar, müşteri portföyünü geliştirmek ve iş hacmini artırmak için, ev hanımlarına kredi veriyor.

Bunun dışında ev hanımının üzerine kayıtlı bir tapunun olması da kendisine kredi verilmesini kolaylaştıran faktörlerden biridir. Ancak bu durumda da kira geliri hanımın geliri olarak düşünüldüğünden, oturulan ev hanıma ait ise o evi gelir olarak gösteremez. Bu durumda da kendisine kredi verilmeyebilir.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Ev hanımlarına kredi veren bankalar arasında Akbank, ING Bank, Yapı Kredi Bankası, İş bankası sayılabilir. Kredi çekmek için mutlaka şubeye gitmek gerekmez. Bu bankaların tamamının internet bankacılıklarını veya mobil bankacılıklarını kullanarak da kredi başvurusu yapabilirler.

Denizbank

Ülkemizdeki önemli banka kuruluşlarından biri olan Denizbank ev hanımlarına destek oluyor ve bu konuda yeni fırsatlar, kampanyalar oluşturuyor. Denizbank’ın ev hanımlarına kredi fırsatlarını değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

ING Bank

Farklı bankacılık anlayışıyla herkesi şaşırtmayı başaran ve eski köye yeni adet sloganıyla faaliyetlerine başarılı bir şekilde devam eden ING Bank ev hanımlarına destek amaçlı kredi imkanları sunmaktadır. ING Bank kredi başvurusu ile ilgili sayfamız için tıklayınız.

İş Bankası

Ülkemizin en köklü bankalarından biri olan Türkiye İş Bankası, ev hanımlara yönelik kredi kampanyalarıyla pek çok insana rahat bir nefes aldırmaktadır. Siz de Türkiye İş Bankası kredi kampanyalarını inceleyebilir ve size en uygun olana karar verdikten sonra kredi başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Yapı Kredi

Yapı Kredi Bankası da diğer bankalar gibi ev hanımlarını önemsemekte ve bu bağlamda kredi kampanyaları oluşturmaktadır. Yapı Kredi Bankasından ev hanımlarına kredi seçeneklerini değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Ev hanımları bu bankalardan bazen sadece eşlerinin bordrolarını gelir göstererek, bazen de konut ya da araç sahiplik belgesini  ipotek ettirerek kredi kullanabilirler.

Ev Hanımlarının Kredi Borcunu Ödeyememe Durumu

Ev hanımları bankadan aldıkları krediyi zamanında ödeme ile mükelleftir. Ödeme yapılmaması durumunda banka yasal işlem başlatma hakkına sahiptir. İki ay üst üste ödeme yapılmayan krediler için icra takibi başlatılabilir. Yani SGK’ya bağlı bir işte çalışan kişi bankadan kredi çekip geri ödemesini yapmadığı takdirde hangi yaptırımlar ile karşılaşıyorsa, borcunu ödemeyen ev hanımı için de aynı yaptırımlar geçerlidir. Burada herhangi bir esneme söz konusu değildir. Kredinin aylık ödemesinin zamanından geç yapılması durumunda gecikme faizi uygulanır.

12 Yorum

  1. Artık stressiz bir şekilde kredi sahibi olmak istiyorum. Ev hanımıyım acil ihtiyacım var

  2. merhaba herkese ev hanımlarına 20000 tlye kadar kredı ımkanı verıyoruz ve dusuk ımkanlarla 3 ay gerı odemesız detaylı bılgıler adresınde konusularak hollacaktır ıyı gunler

  3. Ev hanımıyım ek gelirim var kredi ödemelerinde sıkıntım olmaz kredi çekmek istiyorum yardımcı olun tesekkurler

  4. Kredi çekmem gerekiyor 10.000 lira kredi ihtiyacım var. İşten ayrılalı sekiz ay oldu ev hanımıyım. Kendi üstüme bir arabam var şimdilik gelir kaynağım yok fakat ödeyebilecek durumdayım. Bu imkanı veren bankalar ile görüşmek istiyorum.

  5. Kredi çekmek istiyorum ev hanımıyım 2 cocuğum var bankalardan destek kredisi istiyorum cok ihtiyacım var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu