Euro Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı? Neden Kullanılıyor?

euro nedir

Avrupa ülkelerinin resmi para birimi olan Euro ilk kez 1999 yılında ortaya çıktı. 1999 yılında yapılan antlaşma Euro’yu Avrupa Birliği’nin resmi para birimi haline getirdi. Asıl kullanım yılı 2002 olan Euro bu tarihten beri çok geniş bir rezerve sahip ve kullanılıyor. Euro’nun asıl ortaya çıkış sebebi, Avrupa Birliği ülkelerinin kendi geleceklerini garanti altına almak istemesi idi. Bununla birlikte Avrupa Birliği ülkelerinin kendi içerisinde ticari faaliyetlerine kolaylık sağlamak da Euro’nun çıkış nedenleri arasında.

Euro’nun Temellerinin Atılması

Aslında Euro fikri ilk olarak 1995 senesinde yapılan bir toplantıda ortaya çıkmıştı. 1995 yılında yapılan Avrupa Konseyi toplantısında Avrupa Para Sistemi kurulması kararı alınmıştı. Ama buna dahil olmayan Avrupa ülkeleri de bulunuyor. İngiltere bunlardan birisidir. Bunun arkasında farklı nedenler bulunuyor. Ama İngiltere’nin Euro’yu kullanmayı tercih etmemesinin en temel nedenlerinden birisi kendi para birimi olan Sterlin’in hala en güçlü para birimlerinden biri olması.

1998 Kararları

1997 yılında yapılan Amsterdam Zirvesi, Avrupa Birliği ülkelerine bütçe konusunda daha disiplinli olmak için yeni kurallar getirdi. 17 Kasım tarihli, 1 Ocak 2002 tarihi itibariyle Euro kullanılmaya başlanması kararlaştırıldı. 1998 yılında Brüksel’de yapılan toplantıda ise bütün Avrupa Birliği ülkeleri İngiltere hariç Euro kullanmaya başlama konusunda kesin bir karar aldı. Bütün ülkelerin o an kullandıkları para birimlerinin sabit kurları konusunda bir hesaplama yapıldı. Bazı kriterler göz önüne alınarak Euro’ya geçmeye hak kazanan ilk ülkeler Avusturya, Finlandiya, Fransa, Belçika, Almanya, İspanya, İrlanda, Hollanda, Portekiz, Lüksemburg ve İtalya oldu.

Neden Euro Kullanılıyor?

Euro’nun ilk ortaya çıkışından beri asıl istenen şey, Avrupa Birliği ülkeleri arasında bütçe açısında ve de ticari faaliyetler açısından bir birlik ve düzen sağlamaktı. Euro kullanımı büyük oranda bunu sağladı. 1999 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkeleri bütçe açısından bir birlik içerisindeydi. Ama bu ortak para birimi bazı sorunlara da yol açabiliyor.

Mesela yaşanan son ekonomik kriz nedeniyle Yunanistan büyük bir sorun yaşadı. Bütün Avrupa Birliği ülkeleri aynı para birimini kullandığı için Yunanistan’ın sorun yaşaması diğerlerini de etkiledi. Tek bir para biriminin kullanılması hepsinin bu sorundan etkilenmesine neden oldu.

Bu yüzden Avrupa Birliği üyeleri arasında çok büyük bir bütçe farkı da oluşmamalıdır. Ya da şöyle söylemek gerekirse herhangi bir ülkede Euro’nun aşırı derecede değer kaybetmemesi gerekiyor. Ama onun dışında Euro halen ticari birliği sağlıyor. İlk baştan beri Euro kullanmamayı tercih etmiş olan İngiltere kısa bir süre önce tamamen Avrupa Birliği üyesi olmaktan çıkmaya karar verdi.

Euro halen dünyadaki en güçlü para birimlerinden birisi. Bu yönüyle dünya ekonomisine yön veriyor. Türk lirasının değer kaybetmesi de büyük oranda Euro ve dolara bağlı olarak değişiyor. Dolar, Euro, Sterlin gibi para birimleri halen en güçlüler arasında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu