Esnaf Kredisi Veren Bankalar 2022

esnaf kredisi veren bankalar

Esnaflarımızın en büyük sorunu sermaye eksikliğidir. Kamu bankaları ve özel bankalar gelişmek isteyen veya yeni iş kurmak isteyenler için bu yıl da geçmiş yıllarda olduğu gibi her türlü kredi imkanını esnafa sağlamaya devam etmekte kararlı gözüküyor. Bu yazımızda pek çok esnafa kredi veren bankaların krediyi hangi şartlar çerçevesinde verdiğini inceleyeceğiz. Esnaf kredisi için aklınızda bulunan tüm soruları gidermek için yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Esnaf Kredisi Şartları

Hem özel bankalar hem de kamu bankaları işletmelere ihtiyaçlarını tamamlama adına hiçbir faiz oranı olmadan koşulsuz şartsız kredi imkanı sağlamaktadırlar. Esnaf kredisi veren bankalar, bu krediyi uzun vadede vermektedirler.

Yani bankalar zor durumdaki işletmeye kredinin hemen ödenmesi için hiçbir baskıda bulunmamaktadırlar. Bu bankaların esnafa verdiği tek destek kredi vermek değildir. Bankaların bünyesinde bulunan her türlü kredi esnafa özel esneklikler ile hizmetinize sunulur. Bankaların bünyesinde bulunan bu kredileri almak için bazı şartlar gereklidir:

 • İlk koşul esnaf veya zanaatkar olmaktır.
 • Esnaf odası gibi bir odaya bağlı olma zorunluluğu vardır.
 • Bağlı olduğunuz bu odada en az 6 ay süre ile aktif olmanız gerekir.
 • Bankalarda kredi verirken aranan kefil şartı her bankada değişiklik göstermektedir.
 • Başvuruda bulunduğunuz bankalar sizden çektiğiniz miktara göre ipotek talep edebilir.
 • Esnafın kredi başvurusunda bulunacağı bankaya kendi başvurmalıdır. Başka biri aracılığı ile bu başvuru yapılırsa geçersiz olur.
 • Güncel bir beyannameyi bankaya ulaştırmanız gerekir.
 • Başvuruda bulunacağınız kredi miktarını, işletmenizin kredi notuna göre yükseltme imkanı bankalar tarafından size sunulur. Kredi notunuz iyi ise dilediğiniz tutarda talepte bulunabilirsiniz.

Tüm bu koşullar tamamlandığında bankalar tek bir şartı arar. O da işletmeniz ile talep ettiğiniz miktarın birbiri ile doğru orantılı olmasıdır. Uçuk miktarlar talebinizin reddedilmesine neden olur. Ayrıca yeni işletme açanlar gelir beyanında bulunamayacağı için başlangıçta ticari kredi alamaz. Bu kredi yerine ihtiyaç kredisi talebinde bulunması gerekir.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Esnafların bankalara kredi talebinde bulunduklarında gerekli bazı belgeler vardır. Bu belgeler olmaz ise kredi talebinde bulunulamaz. Gerekli olan belgeler genellikle her yerde aynıdır. Kredi başvurusu yaparken yanınızda bulunması gereken belgeler şunlardır:

 • Bağlı olduğunuz odadan alınacak üyelik belgesi
 • Kredi için başvuruda bulunacak işletmenin kayıtlı vergi levhasının bir örneği
 • Son 3 yıllık bilanço ve son 3 yılın gelir-gider tablosu
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • İmza sirküleri
 • Eğer var ise ortaklara ait mal varlığı dökümü

İşte yukarıda bulunan tüm belgeler kredi başvuru işleminde her bankanın standart olarak istediği belgelerdir. Bu belgelerin yanınızda bulunması kredi başvurusu için olmazsa olmazdır. Aksi takdirde kredi başvurunuz sekteye uğrayacaktır.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar Listesi 2022

Ülkemizde çok fazla esnafa kredi veren bankalar bulunuyor. Burada sizler için Garanti Bankası, TEB, Halkbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, ING, İş Bankası, Denizbank, Finansbank gibi bankaların esnaf kredilerini inceledik. İşte o bankalar;

Garanti Bankası Esnaf Kredisi

Garanti Bankası esnafa destek kredisi ile destek veren bankalardan biridir. Hem yeni iş kurmak isteyenler hem de işini geliştirmek isteyenler Garanti Bankası’na destek kredisi başvurusunda bulunabilirler. Garanti Bankası’nın verdiği Esnaf Destek Paketi ile tüm maddi ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, planlanan ödemelerinizi bu paket ile tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca Garanti Bankası’nda yer alan temel bankacılık hizmetlerinden de kolayca yararlanabilirsiniz. İşletmenizin her türlü ihtiyacını gidermek için Garanti Bankası’na Esnaf Destek Paketi için başvuruda bulunabilirsiniz. Garanti Bankası’nın verdiği bu paketin özellikleri şunlardır:

 • Krediye uygulanan maksimum vade 24 ay olarak belirlenmiştir.
 • Banka bünyesinde yer alan hizmetleri kullandığınız takdirde krediniz için faiz oranı azalacaktır.

Garanti Bankası esnaf kredisi dışında ticari araç kredisi de vermektedir. Size uygun faiz oranları ve vade olanakları ile ticari araç alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu hizmeti kullanırsanız bankanın anlaşmalı olduğu ticari araç markalarından yapacağınız alışverişlerde özel indirime tabi tutulursunuz. Başvuru için herhangi bir Garanti şubesine gidebilirsiniz. Garanti esnaf kredisi ayrıntıları için tıklayınız.

garanti esnaf kredisi

Vakıfbank Esnaf Kredisi

Vakıfbank da esnafa destek sağlayan kurumlardan biridir. 36 aya varan vadeler ve uygun faizler ile kredi imkanını sağlayan bankaya talep yoğundur. Vakıfbank’tan 50 bin liraya kadar esnaf kredisi çekmek mümkündür. Banka bünyesinde 3 farklı ödeme şekli bulunmaktadır. Birincisi sabit taksitli ödeme planıdır. İkincisi değişken taksitli ödeme planı üçüncüsü ise taksit ertelemeli ödeme planıdır. Ödeme şeklini sizin seçtiğiniz bankadan kolaylıkla kredi çekebilirsiniz.

QNB Finansbank Esnaf Kredisi

QNB Finansbank 120 ay vadeli kredileri ile esnafa destekte bulunan bankalardan biridir. Tüm ihtiyaçlarınızı bu destek kredisi ile giderebilirsiniz.

Denizbank Esnaf Kredisi

Denizbank 80 bin liraya varan destek kredilerini esnafa sunmaktadır. Bankadan kredi çekmenin farklı yolları bulunur. İnternet üzerinden de şubeye giderek de kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

TEB Esnaf Kredisi

Esnafa destek kredisi sağlayan bankalardan biri de TEB’dir. TEB esnaflara özel 10 farklı destek kredisi paketini bünyesinde bulundurur. Bu bankaya yapacağınız kredi başvurusu ile her türlü ihtiyacınızı giderebilirsiniz. TEB esnaf kredi paketleri şunlardır:

 • İşletmenizin ihtiyacını giderecek nakdi krediler
 • AFD Enerji Kredisi
 • Arena Sıfır Faizli Teknoloji Kredisi
 • Hazine Müsteşarlığı Kredisi
 • KOSGEB Destekli Krediler
 • Kredi Garanti Fonu İşbirliği Kredileri
 • KGF Kredileri

TEB bünyesinde bulunan tüm bu krediler esnafa hizmet amacı ile hazırlanmıştır. TEB’deki bu kredileri kullanarak işletmenizin ihtiyaçlarını gidermek istiyorsanız en yakın şubeye giderek başvuruda bulunabilirsiniz. TEB esnaf kredilerinin detayları resmi siteden öğrenmek için tıklayınız.

teb esnaf kredisi

Yapı Kredi Bankası Esnaf Kredisi

Esnafların Yapı Kredi’den de destek kredisi çekme şansı bulunuyor. Banka taleplerinin karşılanması durumunda yeterli miktarda kredi sunmaktadır. Bankadan çekeceğiniz kredide herhangi bir üst limit bulunmamaktadır. 36 aya varan vadeler ile kredi çekebilirsiniz. Yapı kredi esnaf kredisi detayları için tıklayınız.

ING Bank Esnaf Kredisi

İng Bank esnaflara nakdi ve gayri nakdi biçimde kredi desteği sağlamaktadır. Hızlı Kredi imkanı ile 100 bin liraya kadar kredi fırsatı bulunuyor. Bankanın kendine özgü özelliği ise herhangi bir kefil talebinde bulunmamasıdır. 1.86’dan başlayan faizler ile en yakın İng şubesinden kredi çekebilirsiniz.

Halkbank Esnaf Kredisi

Diğer bankalara kıyasla esnafa en fazla desteği Halkbank vermektedir. Halkbank’ın verdiği bu desteğin diğer bankalara göre farklı özellikleri bulunur. Faizsiz veya düşük faizli krediler ile kredi almak isteyen esnafın göz bebeği durumundaki Halkbank vadeyi de uzun süreli tutmaktadır. Bankanın vereceği faizsiz kredilerin yeni yılda da verileceğinin haberi Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bu durum paraya ihtiyacı olan esnafın gönlünü ferah tutmasını sağlamıştır. Geçtiğimiz yıl esnafa verdiği 22 milyar liralık kredinin büyük bölümü yılın ilk üç aylık diliminde verilmiştir. Halkbank’ta uygun faizler ile 200 bin liraya kadar destek kredileri bulunur.

halkbank esnaf kredisi

Türkiye İş Bankası Esnaf Kredisi

İş bankası da kredi veren bankalardandır. 250 bin liraya kadar destek kredisi banka bünyesinde yer alıyor. Esnaf odalarına üyeyseniz maksimum 36 ay vadeli destek kredileri alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Şartları

İşlerini büyütmek için gerekli teminat ve maddi olanakları sağlamak adına KGF destekli kredi imkanı sağlayan Ziraat Bankası, %85 ile %100 arasında değişen oranlarla 12 milyon TL’ye kadar 5 yıl kapsamlı esnaf kredi desteği sağlamaktadır. Düşük faiz oranları ile bu Kobi desteğinden yararlanmanız için bazı şartlar bulunmakta;

 • Kobi olarak bir işletme sahibi olmak
 • Kobi nitelikleri içeren şekilde esnaf, çiftçi, sanatkar, tarım işletmeciliği yapıyor olmak
 • Başvuru yapmak isteyen tüm esnaf ve işletme sahiplerinin iflas, iflas erteleme gibi takipte olan borçlarının olmaması
 • Başvuru yapacak esnaf veya işletmenin vergi borcu bulunmaması

Bu niteliklere ve şartlara sahip olmanız durumunda Ziraat Bankası’nın vermiş olduğu esnaf destek kredilerinden yararlanabilme olanağına sahip olursunuz. Ayrıca kredi sicil ve hiç bir olumsuz durum yaşamamanız durumunda kefilsiz esnaf kredisini kolayca alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Esnaf Nefes Kredisi

Ülkemizde milyonlarca esnaf ve işletme sahibi bulunmakta. Bu işletme ve firmalar ticari varlıklarını sürdürebilmek adına yeni yatırımlar yaparak büyümeyi hedeflemekte olanlara yıllık %9.90 faiz oranlarıyla kobi desteği vermeye sağlıyor. 12 ay vade ile Ziraat Bankasından esnaf nefes kredisinden yararlanabilirsiniz. Esnaflarımız için çok önemli bir destek olarak karşımıza çıkan bu nefes kredisi fırsatı 50 bin TL, 100 bin TL, 150 bin TL olarak 3 farklı alternatifleri ile esnafa destek sağlanır. 3 farklı miktarda alternatifleri bulunan bu desteğin aylık faiz oranı %0.82 olarak düşük faiz imkanlarıyla esnaf ve firma sahiplerine nefes almayı amaçlayan bir destektir.

Ziraat Bankası, 2022 yılında ülkemizde bulunan esnaflarımıza birçok farklı alanda ihtiyaçlarınıza göre alternatif destek sunan bir bankadır. Devlet desteğiyle yeni işletme kurmak, mevcut işletmenize değer katmak, çalışan sayısını yükseltmek, makine ve birçok ekipmanı firmanıza katmak gibi çok sayıda destekten yararlanabilmek için size en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu