Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

Esnaf kredisi almak isteyenler için hazırladığımız bu yazımızda esnaf kredisi şartları nelerdir ve esnaf kredisi nasıl alınır gibi merak edilenleri açıklıyoruz.
Devlete bağlı kamusal sermayeye sahip olan bankalar arasında bulunan Halkbank esnafa kobi kredileri ile destek olmaktadır. Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi olanların veya olmayanların sıfır faizli veya düşük faiz oranıyla kredi alabilmeleri için neler gereklidir, ön başvurular nasıl yapılmalıdır gibi konuları açıklıyoruz.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Türkiye Halkbank Esnaf Kredisi Başvurusu

Türkiye Halk Bankası kobi ve esnaflara 3 farklı seçenek ile esnaf kredisi vermektedir. Herkesin merak ettiği esnaf kredisi şartları nelerdir ve bu kerdiler hangileridir birlikte inceleyelim:

  • Devlet destekli sıfır faizli esnaf kefalet kredisi
  • Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi ortağı olanlar için oluşturulan düşük faizli kredi
  • Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi ortağı olmayanlar için oluşturulan düşük faizli kredi seçenekleridir.

Bu krediler için istenen koşullar sağlandığı sürece Halkbank’a başvurmanız durumda 30 bin TL hibe ve 150 bin TL ye kadar düşük faizli, esnek ödemeli kredi kullanılabilir.

Esnaf ve Sanatlar Kredi Kooperatifi Ortaklarına Kredi

Kooperatif ortaklarının esnaf kredisi şartları nelerdir ve krediler nasıl ödenmektedir? Esnaf kredisi geri ödemede ne kadar süreli vadeler bulunmaktadır?

Esnaf ve Sanatkar Kredi Kooperatifi meslek grupları için oluşturulan kooperatiflerden birisidir. Devlete bağlı bankalar tüm üreticilere ülke ekonomisi için hibe veya düşük faizli krediler sunmaktadır. Türkiye Halk Bankası kobi ve esnaflara devlet desteği ağırlıklı imkanlar sunmaktadır. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi desteği ile Halkbank 60 aya kadar vadeli 3 veya 6 ayda bir ödemeli kredi vermektedir.

Krediye Kimler Başvurabilir?

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi üyelerinin bu imkanlardan faydalanıp kredi alabilmeleri için oda sınırları içinde faaliyet gerekmektedir. Bağlı oldukları sicil müdürlüklerine kayıtlı olan esnafların şu belgeler ile başvuru yapmaları gerekir:

  • Nüfus cüzdanı
  • Bağlı olunan odaya ilişkin kayıt belgesi
  • Sicil tasdiknamesi
  • Vergi levha fotokopisi ile başvuru yapılması gerekir.

Kooperatif Desteği Olmadan Kredi

Türkiye Halk bankasından Esnaf Ve Sanatkar Kredi Kooperatifi üyesi olmadan da devlet hazinesi yardımı ile de esnaf kredisi kullanılabilir. Yıllık gelir bilançonuz göz önünde bulundurularak 60 ay vadeli ve aylık, 6 ayda bir, senelik geri ödemeli 100 bin TL ile 150 bin TL’ye kadar hammadde almak için gerekli olan evraklarla başvuru yaparak kredi kullanılabilir.

Bahsettiğimiz evraklar ile kooperatif desteği olmadan da kredi alınabilmektedir. Esnaf ve kobileri desteklemek için verilen bu imkanlardan yararlanmak için gerekli koşulları sağlayarak kredi alınabilmektedir.

Ortaklığa Giriş Şartları

Yazılı olarak kooperatife müracaat edildikten sonra müracaat sahibinin durumu araştırılır. Kooperatifin kabul etmesi veya reddetmesi 15 gün içerisinde müracaat edene yazılı olarak bildirilir.

Bir Cevap Yazın