Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

Ekonominin canlanması adına açıklanan KOBİ’lere destek paketleriyle birlikte esnaf kredisi şartları nelerdir sorusu çok daha fazla sorulmaya başlandı.

İlk başta işletme sahiplerine sevimli gelen bu desteklerin ne olduğunu anlamak için esnaf kredisi şartları nelerdir sorusunun ve hatta esnaf kimdir sorusunun yanıtlarını vermek gerek.

Genel anlamda küçük ticarethane sahipleri ve zanaatkarlar esnaf olarak tanımlanır. KOBİ ise 250 kişiden az çalışanı olan ve yıllık satış tutarı 40 milyon lirayı geçmeyen ve vergi levhasına sahip olan işletmelerdir. Yani şehirlerin çarşılarında gördüğünüz küçük esnafların çoğu birer KOBİ’dir. Bu tanımlamalar devlet destekli esnaf kredisi alma şartlarını da belirler.

Esnaf Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar

Karşınıza çıkacak ilk şart esnaf kredilerinin bireysel değil işletme adına verileceğidir. İşletmenin mali durumu, sahibinin ve varsa ortaklarının mali durumları, kısaca kredi notları incelenecektir. İşletmenin borç durumu ortaya çıkacaktır. (Aynı zamanda kullanılıyorsa çek raporu da hazırlanır ki bu rapor son 13 aylık durumu gösterir.)

Banka bu değerlendirmeyi yaptıktan sonra ipotekli veya ipoteksiz vereceği tutarı ve vadeyi belirler. İpotek sonuçta bankanın takdiridir ama siz teminat gösterirseniz ipoteğe gerek kalmaz. Kısacası teminat gösterebilme bütün kredi çeşitlerinde olduğu gibi, esnaf kredisinin alınmasını da kolaylaştırmaktadır. Esnaf kredileri için vade 120 aya kadar çıkabilir ama bu husus bile sonuçta sizin (işletmenizin) kredibilitesine bağlıdır.

Bu yüzden alınması düşünülen esnaf kredisi 50 bin liranın altında ise ve vadesi de 48 aydan daha azsa kredi şeklini ihtiyaç kredisine çevirmek daha mantıklı olabilir.

Esnaf Kredisi İçin İstenen Belgeler

Banka ile görüşmelerinizden sonra gene de esnaf kredisini tercih ediyorsanız;

  • İşletme sahibinin (ve varsa ortakların) nüfus cüzdanı fotokopilerini,
  • Esnaf Odası kayıt belgesini,
  • İmza sirkülerini,
  • Vergi levhasını,
  • Son iki yıllık gelir tablosunu,
  • Kuruluş ilanınızın yer aldığı ticaret sicil gazetesini,
  • Ortaklara ait mal varlığı dökümünü hazır edin.

Esnafa destek her zaman çok cazip bir cümledir. Fakat gene de başvurmadan önce iyice düşünüp kendinize bir yol haritası çizin. KOBİ kredilerini nakdi veya gayrinakdi olarak almak mümkündür.

Yorum Yapın