Esnaf Kefalet Kredisi 2019

esnaf kefalet kredisi

Esnaf kefalet kredisi şartları, hesaplama işlemi ve başvuruları ile alakalı geniş bilgileri bu yazımızdan bulabilirsiniz. Takvimler 1951’i gösterdiğinde Türk Ticaret Kanunu hükümlerince resmileştirilen ve Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri bünyesinde toplanan yapılanma, sonraki yıllarda Kooperatifler Kanunu kapsamına alınmış ve bu şekilde değerlendirilmiştir… Kooperatif gibi yapılanmaların belli başlı amaçları var ve bunlardan bir tanesi de iş yeri sahiplerinin kredi başvurularında kefil görevi görmek ve resmi süreci daha kolay hale getirebilmektir.

Esnaflarımız, acil nakit ihtiyaçlarına yanıt alabilmek adına bünyesinde bulundukları kooperatiflerden de yardım alabiliyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi resmi süreci daha kolay ve daha hızlı hale getirebiliyorlar. Esnaf kefalet kredisi ile ilgili merak edilenleri konuşmak istiyoruz ve soru işaretlerinize de detaylı bir şekilde yanıt vereceğiz.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nedir?

Esnaf kefalet kredisi alabilmek için birtakım şartları da yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartları sağladığınız takdirde sizler de acil nakit ihtiyaçlarınıza yanıt alabilir ve kredi kullanımını aktif hale getirebilirsiniz. Dilerseniz bu hususları da maddeler halinde incelemeye çalışalım.

  • Öncelikli şart, sizler de tahmin edersiniz ki aktif olarak esnaf ve sanatkar olarak görev alıyor olmanızdır.
  • Bu şartı resmi olarak sağladığınızı gösteren bir detay daha karşımıza çıkıyor ve o da esnaf ve sanatkar sicili kaydıdır. Bu kayıt da yine süreci kolaylaştıracak olan en önemli unsurlardan bir tanesidir.
  • İkamet adresinizin ya da iş yerinizin, kooperatifin çalışma bölgesine dahil olması ve bu bölge içerisinde yer alması da yine en önemli hususlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.
  • Başka bir odaya bağlı olmanız durumunda ne yazık ki işlem yapamıyorsunuz.

Esnaf Kefalet Kredisi Ne Kadar?

2019 yılında bu rakamın 150.000 liradan 200.000 liraya çıkartıldığını görebiliyoruz. Kredi vadesine baktığımızda ise maksimum 5 yıl olduğunu görebiliyoruz ve bu süre de esnaflar için büyük bir kolaylık sağlıyor. Başvurularınızı yapabilmek için de aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  • Kooperatife yazılı olarak başvuruda bulunmanız gerekiyor.
  • Müracaat sahibi kimsenin durumu ise yönetim kurulu tarafından araştırılacak ve inceleme altına alınacaktır.
  • 15 günlük resmi bir süre karşınıza çıkıyor ve bu süre zarfında olumlu ya da olumsuz yanıt alacaksınız.
  • İstihbarat raporu ile birlikte ekonomik ve mali durumun araştırılması tamamlanıyor ve resmi olarak bir belge hazırlanıyor.
  • Kredi teklifi, ilgili bankaya iletiliyor ve bankanın inceleme süreci başlıyor.
  • Bu inceleme bankadan bankaya göre değişiklik gösteriyor ve süreç ile ilgili anlık bilgi de alabiliyorsunuz.

Esnaf kefalet kredisi, adından da anlaşılacağı gibi ülkemizde hizmet veren esnaflara sunulan bir kredi fırsatıdır. Buradaki en önemli avantajlardan bir tanesi ise kefilinizin bir kooperatif olmasıdır. Yani kefil göstermek istediğinizde herhangi bir şekilde şahıs desteği değil, kooperatif desteği alıyorsunuz ve bu da süreci çok daha kolay bir hale getiriyor.

Esnaf kefil kredisi başvurularınızda hazırlamanız gereken birtakım belgeler de var ve başvuru yapacağınız banka ile görüşerek bu belgeler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kooperatif incelemesinde 15 gün gibi bir süreç söz konusu ve bu süre zarfında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sizlere de bilgilendirme yapılacaktır.

Acil nakit ihtiyaçlarınızda ya da dükkanınıza almak istediğiniz mallar için yapacağınız ödemelerde sizler de bu krediden faydalanabilirsiniz. 200.000’e varan rakamlar ile birlikte 5 yıllık bir ödeme planından bahsediliyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi bu süre gayet ideal bir süredir. Taksit taksit ödeyeceğiniz kredinizin borcu bittiğinde bankadan “Kredi borcu yoktur” belgesini almayı da unutmayın.

Yorum Yapın