Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler Mi?

Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler Mi?

Bu durum eşlerin kredi notunu olumsuz etkilememektedir.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi İhtiyacı

Kredi ihtiyacı değişen yaşam koşullarında sık sık gündeme gelen bir durumdur. Bankalar kredi gereksinimlerinin bilincinde olarak birbirleri ile rekabet eder duruma gelmişlerdir. Öyle ki bir yıldan beri haberlere konu olan ve emekliler arasında sürekli konuşulan konulardan biri olan promosyon ödemelerinde bile banka kredisi hediyeleri kişilere sunulan avantajlardandır. Burada önemli olan nokta bankaların birbirileri ile rekabet etmeleri olup söz konusu durum ülkemizde bankacılık sektörünün ne denli yaygınlaştığını göstermektedir. Nihayetinde kredi ödemelerinden tüketiciler gereksinimlerini belli bir faiz oranı karşılığında sağlamaktadırlar.

Kimler Kredi Alabilir?

Kredi almak gelir belgesi beyan edenden etmeyene, emeklisinden öğrencisine, ev hanımından işletme sahibine kadar her bireye uygun şekilde verilen nakitlerdir. Bankaların sağlamış olduğu çok sayıda kredi ürününü belli koşullar dahilinde kullanmak mümkündür. Buna göre kredi almak için aşağıda yer alan şartların sağlanıyor olması gerekir:

  • Maaş bordrosu, maaşlı çalışmıyorsa kazancını ihtiva eden bir belge
  • Temiz sicil kaydı
  • Yüksek kredi notu ( son birkaç yıldan beri uygulanan kredi kartı notu ile kişilerin aklına eşinizin banka borcu sizin kredi notunuzu etkiler mi sorusu takılmaktadır )

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu kişilerin daha önceden kullandıkları kredilere yöönelik düzenli veya düzensiz ödedikleri yada ödeyemediklerinin dökümanını aldıkları not itibari ile sunan bir uygulamadır. Kişiler önceden kredi kullanmışlar ise krediye sağladıkları geri ödemeye ilişkin kişilerin kredi notları yükselir yada düşer. Eğer düzenli ödeme ile borç bitirilmiş veya hala devam eden borca yönelik geri ödemede aksamalar meydana gelmemiş ise kişilerin notu yükselir. Ancak krediye yönelik geri ödemelerde aksamalar meydana gelmiş ve borcun taksitleri gecikmiş veya broç kapatılması gereken vadede kapatılmamış ise kişilerin kredi notları düşer.

Kredi Notunun Önemi

Kredi başvurularının onaylanmasında kredi notu yüksekliği önem kazanır. Hatta SMS yada internet üzerinden kredi talebinde bulunan kişilere kısa sürede yanıt gelmesi bankaların bu kişilerin kredi notuna yönelik değerlendirme yapmalarıdır. Kredi notu yüksek olan kişilerin kredi başvuruları genellikle olumlu yanıtlar.

Kredi Notu Düşük Olan Kişinin Eşinin Kredi Notuna Olumsuz Etkisi Bulunur Mu?

Eşinizin banka borcu sizin kredi notunuzu etkiler mi? Bu soruya kısaca ‘’ hayır ‘’ denilebilir. Çünkü kişilerin kredi notları kendilerini ilgilendiren bir durumdur. Kredi notu düşük olan bir kişinin eşi ilgili bankadan kredi talebinde bulunduğunda bankanın değerlendirmesi kişinin kredi notunu esas almaktadır. Buna göre eşlerin kredi notları birbirlerine olumsuz etki yapmamaktadır.

Kredi Çekerken Eşlerden Neden İmza Alınır?

Kredi çekme aşamasında eşlerden imza alınmasının tek nedeni kanuni takip olması ihtimali göz önüne alınarak eşlerin çekilen krediden haberlerinin olmadığını dile getirmelerinin önüne geçmektir.

Bir Cevap Yazın