Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler Mi?

Bankadan kredi almak isteyen kişilerin sık sık sorduğu sorular arasında eşinizin banka borcu sizin kredi notunuzu etkiler mi sorusu var. Eşler merak ediyor, kredi borcu onu da etkiler mi? Eşinizin banka borcu sizin kredi notunuzu etkiler mi sorusunun yanıtı anında veriliyor. Elbette eşinizin daha önce yapmış olduğu olumsuz kredi süreçleri ya da farklı olumsuz banka işlemleri sizin de kredi almanız da zorluklar çıkarılmasına neden olacaktır.

İlgili Yazı: Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Eş Durumu

Eşinizin bankalar ile olan iletişimi, yaptığı işlemler aslında direkt olarak sizin de kredi alıp almamanız konusunda bankanın fikir sahibi olmasını sağlıyor. Net bir şekilde kredi notunuzun düşmesine neden olmasa da bankanın özel durumları gözetebileceği bir tutum oluyor. Eş durumunun olması halinde, eşinizin zamanında ödemediği borçlar başınıza dert açabilir.

Kefil olmak;

Eğer eşiniz size kefil olacaksa, onun daha önce aldığı krediler ve ödediği borç durumu gibi pek çok husus direkt olarak etkili olur. Banka tekbir husus üzerinden inceleme yapmayacağından, direkt olarak kefil olma durumunun etkili olacağını bilmelisiniz.

Düzenli borç ödemesi;

Elbette kredinin sorunsuz şekilde alınması için mutlaka hem eşinizin hem de sizin daha önce kredi işlemlerinizde düzenli ödeme yapmış olmanız gerekiyor. Kredi notunu etkileyen hususlar arasında sizin kendi kredi ödemelerinizi nasıl yaptığınız da etkili olacak. Bunun için göz önünde bulundurarak ona göre kredi talep etmeniz uygun olacak.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Peki, siz kendi kredi notunuzu nasıl yükselteceksiniz? Bunun için ödemelerinizi zamanında yapmanız, banka ile olan ilişkinizin pozitif olması gibi durumlar etkili. Sizin maaş durumunuza göre verilecek olan kredi seçeneklerinde ödemelerinizi düzenli yapmanız kredi notunuzun sorunsuz şekilde artmasını sağlayacaktır. Bunun için eş durumu ya da diğer hususları göz önünde bulundurarak kredinizin yükselmesi kapsamında hareket edebilirsiniz.

Yüksek Kredi Notu;

Kredi notunun yüksek olması sizin sorun yaşamadan kredi almanızın sağlar. Kredi notu nasıl artar sorusuna verilen yanıta göre siz de yüksek kredi notu sayesinde kredinizi alabilirsiniz.

Yorum Yapın