En İyi Birikim Hesabı Hangi Bankada 2022

Para biriktirmek için banka hesabı açmak isteyenler, en iyi birikim hesabının hangi bankada olduğunu bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

en iyi birikim hesabı hangi bankada

Birikim yapmak günümüz koşullarında herkesin önceliği haline gelmiştir. Yapılan birikimlerin enflasyon karşısında eriyip gitmesini önlemenin en güzel yolu bankalarda birikim hesabı oluşturmaktır. Bankalarda birikim yapmak isteyenler için avantajlı görünen bazı hesaplar vardır.

Bankada para biriktirmek için hesap açtırmadan önce koşullarını öğrenmekte fayda vardır. Bir bankanın yapmak istediğiniz birikimin değerini korumasını sağlayan temel faktörlerden birisi birikiminizi değerlendireceği yatırım araçlarıdır. Ayrıca birikim hesabı oluşturmak isteyenler için her bir banka kendine özel alt limitler ve koşullar belirlemektedir.

Küçük tutarlarda açmak istediğiniz birikimlerinizin masraf ve diğer giderler adı altında kaybolmasını istemiyor iseniz birikim hesabı yapmak istediğiniz bankayı dikkatli bir şekilde inceleyerek belirlemeniz önemlidir. Çünkü bazı bankalar birikim hesabı açmak isteyenlerden masraf ve kesintiler yaparken bazıları hiçbir kesinti yapmadan doğrudan birikimlerinizi açtıkları birikim hesabına aktarmaktadır.

En İyi Birikim Hesabı Sunan Bankalar

Ülkemizde bankalar iki sınıfa ayrılmaktadır. Bunlardan ilki Kamu Bankaları diğeri ise Özel Bankalar şeklindedir. Kamu bankaları daha çok fon toplamak üzerine düşük marjlı kar elde etmeyi planlarken Özel Bankalar yüksek kar marjını ön planda tutmaktadır.

Bu çerçevede birikim yapmak isteyenler için bazı bankaların sunmuş olduğu birikim hesabı açma alt limitleri ve vade seçenekleri şöyledir;

  • İş Bankası 250 Dolar veya Euro ile 5 yıl vadeli
  • Akbank 100 TL ve 5 yıla kadar vadeli
  • Garanti BBVA 75 TL ve Esnek seçenek
  • Halkbank 50 TL ve en fazla 10 yıl vadeli
  • ING Bank Turuncu Hesap 100 TL ve 1 yıl hoş geldin faizi
  • Denizbank 150 TL ve 3 Yıl

Bankalarda para biriktirme hesabı için bu tutarlarda bir başlangıç yaparak her ay bu tutarlardan az olmamak şartıyla üzerine ekleme yapabiliyorsunuz. Bankaların bazıları birikim hesabı oluşturmak için döviz kullanırken büyük bölümü Türk Lirası olarak birikim hesapları açmaktadır.

Birikim İçin Sanal Platformlar

Hayatımızın büyük bölümünün dijital ortamlara kayması bankacılık hizmetlerinin de sanal hale gelmesini sağlamıştır. Ülkemizde en fazla ismi duyulan sanal bankacılık hizmetlerinden birisini Finansbank tarafından sunulan enpara olmaktadır. Birikim yapmak isteyenler için enpara üzerinden oluşturulacak hesabın alt açılış limiti 10 TL olarak belirlenmiştir.

Bunun dışında birikim yapmak isteyenlerin değerlendireceği sanal para birimleri de bulunmaktadır. Sanal para konusunda da en fazla ilgi gören Bitcoin adındaki sanal para birimidir. Birikim yapmak isteyenlerin büyük bölümü birikimlerini değerlendirmek ve artırmak için sanal hizmet verenler yerine gerçek şubeleri olan bankaları tercih etmektedir.

Bunun sebebi zaten kısıtlı olan bütçelerinden artırdıkları birikimlerin daha güvenli bir şekilde kalacağı görüşüdür. Birikim yapmak isteyenler belirli bir amaç doğrultusunda birikime yönelmektedir. Birikim yapmak isteyenlerin amaçlarından bazılarını tatile çıkmak, ev almak, araba almak, okumak veya yurt dışına gitmek gibi sebepler oluşturmaktadır.

Bu yüzden yapılan birikimlerde meydana gelecek eksilmeler amaçların ötelenmesine veya tamamen hayal olmasına yol açacaktır. İnsanlar bu yüzden sanal yerine gerçek bankalarda birikim yapma eğiliminde olmaktadır.

Birikim Hesabı Açtırırken Dikkat Edilecek Hususlar

Bir bankada küçük de olsa bütçenizden artırdığınız tutarları biriktirmek istiyorsanız banka seçerken bazı hususlara özellikle dikkat etmelisiniz. Birikim için tercih edeceğiniz bankada açacağınız hesap için açılış ücreti, hesap işletim ücreti veya benzer kesintilerin olup olmadığı hususuna dikkat edilmelidir.

İlgili: Hesap işletim ücreti almayan bankalar

Çünkü küçük tutarda bir birikim hesabı açtırarak bankaya borçlu bile çıkma ihtimaliniz olabilir. Bunun yanında birikim hesabınızda bulunan tutarları çekmek istediğinizde karşılaşacağınız koşulları araştırmanız önemlidir. Yani vadesi dolmayan bir birikim hesabından acil para çekmeniz gerektiğinde birikiminizden faiz veya getiri kaybı olup olmayacağını önceden öğrenmelisiniz.

Bununla birlikte bazı bankalar adeta müşterilerine tuzak kurar şekilde yüksek fon getirisi imajı yaratarak size açtırmış olduğunuz birikim hesabından belirli harcamalar yapmanız durumunda yüksek fon getirisinden yararlanabileceğiniz şeklinde yanıltıcı bilgilendirme yapabilir. Birikim yapmak için açılan hesaplarda bulunan tutarların çekilmesinde getiri kaybı olmayan bankaların tercih edilmesi bu açıdan önemlidir.

Birikim hesabında bulunan tutarların hangi yatırım kanallarına yönlendirileceğini mutlaka takip edin. Çünkü birikim için size vadesiz bir hesap açılır ise bütçenizden güçlükle artırdığınız tutarlar enflasyon karşında eriyip gidecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu