Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı 2022 (En İyi ve Karlı)

altın hesabı hangi banka avantajlı

Altın hesabı hangi bankada avantajlı diye merak ediyorsanız bu yazımızdan en iyi ve en karlı altın hesaplarına dair bilgiler bulacaksınız. Bankaların verdiği pek çok hizmetten biri de altın hesabı ve yönetimidir. Altın hesabı, bankaların diğer mevduat hesap türlerinden bir tanesidir. Sadece TL, yabancı para veya başka bir değerli yatırım aracı yerine altın üzerine kurulu olan bir durumu vardır. Altın hesabının tam olarak ne olduğunu kısaca anlatıp akabinde bankaların sağladığı avantajlara geçeceğiz.

İçindekiler göster

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı bankaların mevcut altınlarınızı güvenle saklayabileceğiniz veya sıfırdan altın birikimi yapabileceğiniz bir hesap türüdür. Vadeli ve vadesiz şekilde bu hesap açılabiliyor. Altın hesabı genellikle hesabınızda bulunan nakit veya kredi kartınızdaki limit üzerinden anlık altın olarak alınıp satılması üzerine kurulan bir sistemdir. Tüm bunları yapabilmek için altın hesabınızın hangi bankada veya hangi türde olacağına karar vermek gerekir.

Mücevheratlar içinde en iyi yatırım aracı olarak tercih edilen altın, bankacılık sektöründe de yerini almış durumda. Özellikle güvenlik açısından son derece doğru bir tercih olan banka altın hesapları hem gram bazında güncel kur alımına hem de yastık altındaki altınların korunmasına imkan sağlıyor. Ülkemizde hizmet veren bankaların neredeyse hepsinde altın hesabı mevcuttur. Biz de özellikle ziyaretçilerden gelen en avantajlı ve en karlı altın hesapları hangileri sorularına aşağıda yanıtlar verdik.

Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı 2022

Tüm bankaların altın hesap seçeneği olmasına karşılık karşılaştırma yapıldığında en iyi altın hesabı sorusuna Ziraat Bankası, Akbank ve Alternatif Bank cevaplarını verebiliyoruz. Eğer sadece birikim amaçlı vadesiz bir altın hesabı düşünüyorsanız Enpara’yı değerlendirebilirsiniz. Ziraat Bankası, Akbank ve Alternatif Bank faiz oranları şuanda iyi seviyede görünüyor. Kuveyt Türk’te ise altına altın katma veya birikimli altın hesabı seçenekleri avantajlı hesaplar arasında. Enpara dijital sisteminde ise altın alış ve satış rakamları arasında çok az fark bulunması oldukça avantajlı bir sistem olduğu sonucunu doğurmaya yetiyor.

Eğer siz de en avantajlı ve en karlı altın hesabı hangi bankada diye düşünüyorsanız aşağıda diğer bankaların altın hesaplarına dair geniş bilgiler bulabilirsiniz. İşte en avantajlı altın hesabı sorusunun cevapları:

Ziraat Bankası Altın Hesapları

ziraat bankası altın hesapları

Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri olan Ziraat Bankası, altın hesabı avantajlarıyla da dikkat çekiyor. Vadeli, vadesiz, altın vakti ve biriken vadesiz altın hesaplarıyla müşterilerine yatırım imkanı sunuyor. Altın hesabı en iyi banka seçeneğini arıyorsanız Ziraat Bankasını mutlaka değerlendirin.

Ziraat Bankası Vadesiz Altın Hesabı

Ziraat bankası mevduat hesabı bulunanlar, TL ya da USD kuru üzerinden altın alım satım işlemlerini yapabiliyorlar. Vadesiz altın hesaplarında herhangi bir işlem ücreti ödemeden alım-satım işlemlerini yapabilirsiniz. Açmış olduğunuz hesaplarda fiziki altın kullanılmamaktadır.

Paranız güncel altın fiyatları üzerinden değerlendirilmekte ve hesabınızda gram altın olarak görülmektedir. Açmış olduğunuz vadesiz altın mevduat hesabı üzerinden günlük en fazla 6 defa alış ve satış işlemleri yapabilirsiniz. Yapılan işlemlerde tek seferde en fazla 3000 gram altın alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı

Biriktirmiş olduğunuz altınlarınızı ya da nakit birikimlerinizi, Ziraat bankası vadeli altın hesabında değerlendirebilirsiniz. Vadeli altın hesabının vade günü 30 ile 400 gün vadeli olarak açılabilmektedir.

İnternet bankacılığı üzerinden her kullanıcı, vadeli altın hesabını açabilir ve 1000/1000 saflık değerinde gram altın alış işlemlerini yapabilirler. Vadeli altın hesabında ilk işlem için en az 10 gram altın alınmalıdır. Vadeli altın hesaplarında yapılan işlemler için %15 stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Vade GrubuFaiz Oranı
Vadesiz%0.00
1 – 29 gün%0.00
30 – 31 gün%0,50
32 – 91 gün%0,50
92 – 180 gün%0,50
181 – 364 gün%0,80
365 – 400 gün%0,80

Ziraat Bankası Biriken Vadesiz Altın Hesabı

Birikim yapmak için Ziraat bankasında biriken vadesiz altın mevduat hesabı açabilirsiniz. Bu hesabı açtığınızda, belirleyeceğiniz ödeme takvimine ve miktarına göre birikim yapmaya başlarsınız. Belirlediğiniz takvime göre nakit ödeyerek ya da kredi kartınızdan otomatik çekerek, hesabınıza belirlediğiniz miktarda gram altın alımı yapılarak birikim sağlanacaktır.

Mevduat hesabınız üzerinden talimat verebilir ve her ay düzenli olarak birikim sağlayabilirsiniz. Biriken vadesiz altın hesabınıza alınacak olan altın 1000/1000 saflık derecesinde olacaktır. Hesap açma işlemleri, ziraat bankası şubeleri ya da internet bankacılığı üzerinden yapılabilecektir.

Ziraat Bankası Altın Vakti

İnsanlar gelirlerinden tasarruflar yaparak altın almaktadır. Evlerinde sahip oldukları altınları saklamakta zorlanan çoğu kişi kiralık kasalar tutarak ücret karşılığında buralarda saklamaktadır. Ziraat bankası altın vakti uygulaması ile müşterilerinin altınlarını Ziraat bankasına getirmelerini hiçbir ücret almadan mevduat hesabı açma ve altınlarının gram olarak saklanmasını öneriyor. Müşterileri istedikleri zaman altınlarını nakitte çevirebiliyorlar.

Altın vakti uygulaması ile çalınma riski ortadan kalkmakta, saklamak için kiralık kasa ücreti ödenmemektedir. Tüm altınlarınız Ziraat bankası güvencesi altında saklanmaktadır. Altın vakti günlerinde getirdiğiniz altınlarınızın değeri eksperler tarafından tespit edilir ve hesabınıza değerinde kaydedilir. Ziraat Bankası altın hesapları için tıklayınız.

Akbank Altın Hesabı

Akbank’ın altın biriktirmek isteyenler için verdiği hesap hizmetleri arasında vadesiz altın mevduat hesabı, altın daveti günleri ve vadeli altın hesabı yer alıyor. Evde yastık altında bekleyen altınlarından kurtulmak ve altınlarını çalınma durumlarına karşı koruma altına almak isteyenler için Akbank, altın hesaplarıyla hizmet veriyor. Kişiler bu hesaplara başvurarak altınlarını değerlendirebiliyorlar.

Akbank Vadesiz Altın Hesabı

Akbank tarafından verilen altın mevzuat hesabını kişiler şubeler ya da internet bankacılığı üzerinden ücretsiz olarak açabilirler. Akbank’tan açılan altın mevduat hesabının özellikleri şunlardır;

 • 24 ayar altınları günün her saati kesintisiz olarak Akbank şubelerinden ya da Akbank dağıtım merkezleri üzerinden satın alma ve satış yapma imkanı bulunuyor.
 • 0,01 gramdan başlayan altın miktarlarıyla işlem yapılabilir.
 • Bankaya verilen talimatla belirli aralıklarla altın alım ya da satım işlemleri gerçekleştirilebilir.
 • Altın hesapları üzerinden kendi hesabınıza veya başkalarının hesabına havale yapılabilir.
 • Akbank vadesiz altın hesabında 150 bin TL’ye kadar olan birikimler devlet tarafından güvence altına alınır.

Akbank Vadeli Altın Hesabı

Altın hesabı için Akbank’ı tercih edenler vadesiz altın hesabı açabilecekleri gibi vadeli altın hesabı da açabilirler. Bu hesapla altın birikimi yapmanın yanında ayrıca ekstra gelir elde edilebiliyor. Bu da belirlenen faiz oranlarına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Vadeli altın hesabı açmak isteyenler için belirlenen hizmet şartları şöyledir:

 • En az 500 gram altınla hesap açılır
 • Vade en az 6 ay olmak zorundadır.
 • 1 yıl vadeli altın hesabı açtıran kişiler %1 faiz fırsatından yararlanır.​
 • Vadeli altın hesaplarına uygulanan stopaj oranı tüm vadeler için %15 olarak belirlenmiştir.​

Akbank Altın Daveti Günleri

Akbank altınlarını değerlendirmek isteyenlere sunduğu vadeli ve vadesiz altın hesabı dışında altın daveti günleri isminde yeni bir fırsat daha tanımakta. Bu hizmette kişilerin evlerinde tuttukları altınların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Müşteriler altınlarını şubelere götürdüklerinde bu altınlar 24 ayar olarak hesaplanarak miktarlarına göre gram altın olarak hesaplarına yatırılır ve hesaplarında değerlendirilir. İsteyenler hesaplarındaki gram altınları diledikleri zaman alıp satabilirler. Ayrıca istedikleri zamanda hesaplarında bulunan gram altınları bankadan fiziki olarak alabilirler.

Altın daveti günlerine katılmak isteyenlerin fırsatları değerlendirmesi için Akbank tarafından bir alt limit belirlenmemiştir. Müşteriler isterlerse ellerinde bulunan tek çeyrek altını da bu günlerde değerlendirebilirler. Bankalara getirilen altınların değerlendirilmesi ise banka ekspertizi tarafından yapılır ve ekspertiz hizmetinden yararlanmak ücretsizdir.

Akbank’ta bir hesabınız olması durumunda internet bankacılığı ve mobil uygulama üzerinden hemen altın hesabı açabilirsiniz. Eğer hesabınız yoksa en yakın Akbank şubesinden müşteri başvurusunda bulunabilir daha sonrasında vadeli veya vadesiz altın hesabınızı açabilirsiniz. Akbank altın hesabı açmak için tıklayınız.

Alternatif Bank Altın Hesapları

Alternatif Bank altın hesaplarında vadeli, vadesiz ve altın biriken hesap seçenekleri bulunuyor. Bu hesaplar hakkındaki tüm bilinmesi gerekenler ise şu şekilde:

Alternatif Bank Vadesiz Altın Hesabı

Bu hesapta fiziksel anlamda alım satım yapılmaz. Dolayısıyla, bu hesaplar için her hangi bir çalınma, düşük gramaj ya da kaybolma gibi riskler söz konusu değildir. Bu müşteriler için büyük bir avantaj anlamına gelmektedir. Hesap güvenilir olması ve riski barındırmaması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir hesap türüdür. Aynı zamanda bu hesap için müşterilerden komisyon ve hesap işletim ücreti de alınmamaktadır. Faizsiz ve sadece altın birikimi yapılmasını sağlayan bir hesaptır diyebiliriz.

Alternatif Bank Vadeli Altın Hesabı

Birikimlerinize faiz kazandırabileceğiniz bir hesap türüdür. Vadeli altın hesabında da fiziki alım satımı yapılamıyor. Minimum 10 gram ve üzerinde altınlara faiz kazandırılabiliyor. Aynı zamanda 32-365 gün aralığında vade seçenekleri mevcut.

Vade (Gün)10-50.000 Gram Altın Faizi
0-1%0.01
1-31%0.01
32-364%1

Alternatif Bank Altın Biriken Hesap

Altın biriken hesap özellikleriyle müşterilerin tercih nedeni oluyor. Altın Biriken Hesap için vade süresi müşteri tarafından belirlenir. Bu süre, üç, dört ya da beş yıl olarak tercih edilebilir. Faiz tahakkukları ise bir yıllık dönem sonucunda gerçekleşir. Bir yıllık süre dolmadan faiz tahakkuku söz konusu değildir. Her bir yıllık dönem başında faiz oranı faiz tahakkuklarının gerçekleştiği günde geçerli olan faiz olanıdır.

Aynı zamanda vade süresince müşteriler düzenli ödeme tutarını değiştirme şansına sahiptir. Ancak bu noktada önemle belirtilmesi gereken bir husus mevcut; müşteriler aynı yıl içerisinde ödeme talimatlarını dört kez değiştirirlerse bu durumda altın biriken hesap otomatik bir şekilde kapatılır. Kapatılan hesapta mevcut olan bakiye vadesiz altın hesabına aktarılır.

Müşteriler, hesap açılırken belirlemiş oldukları üç, dört ya da beş yıllık süre de hesaplarında para çekme talebinde bulunamazlar. Eğer, bir müşteri belirlenen bu vadeler öncesinde para çekme talebinde bulunduğunda müşterinin hesabı kapatılır. Hesapta kalan bakiye ise müşterinin vadesiz altın hesabına aktarılır.

Altın biriken hesaba yatırılacak tutarlar için Alternatif Bank’ın belirlemiş olduğu alt ve üst limitler mevcuttur. Müşteriler, bu limitlere uygun bir şekilde yatırımlarını gerçekleştirirler. Buna göre aylık olarak hesaplarına en az 1 gram, en fazla ise 50 gram altın yatırabilirler.

Alternatif bank altın vadeli vadesiz veya altın biriktiren hesap açmak için öncelikle bankada kayıtlı bir müşteri olmanız gerekiyor. Yani bankada bulunan cari bir hesabınız olmalı ve daha sonra internet bankacılığı veya şubeden altın hesabı açmak için başvuruda bulunmalısınız. Alternatif Bank altın hesapları için tıklayınız. Alternatif bank altın hesapları için tıklayınız.

Kuveyt Türk Altın Bankacılığı

kuveyt türk altın bankacılığı

Müşterilerinin altın yatırımlarına farklı farklı seçenekler sunan Kuvet Türk‘te vadeli ve vadesiz altın hesaplarına ilgi oldukça yüksek. Birden fazla altın yatırım hesabı sunan bankanın altın hesapları şu şekildedir:

 1. Altın cari hesabı: Tasarruf altını saklamak isteyenler için alt limiti olmayan bir hesaptır.
 2. Altın birikim hesabı: Talimat vererek altın alım satımı yapılan bir hesaptır
 3. Altına altın katma hesabı: En az 1 ay en fazla 1 yıllık vade ile açılan hesapta altınlar değer kazanıyor.
 4. Ziynet altın katılma hesabı: Ziynet altını 24 ayar gram altın cinsinden hesaplayıp karşılığını bakiye olarak sunuyor.
 5. Birikimli altın katılma hesabı: En az 3 yıl en fazla 10 yıllık açılan hesaba belirli aralıklarla altın eklenebiliyor.

En avantajlı altın hesapları sorusuna verdiğimiz bir diğer cevapta Kuveyt Türk oluyor. Buna göre sizin için en uygun seçeneği belirleyip Kuveyt Türk’te altın hesabı açabilirsiniz. Kuveyt Türk altın hesapları için tıklayınız.

Enpara Altın Hesabı

enpara altın hesabı

Enpara’da fiziki altınlarla ilgili işlem yapılmıyor. Sadece hesap açıp hesap üzerinden altın bankacılığı hizmeti alınıyor. Bunun için hesapta TL olması yeterlidir. Ayrıca herhangi bir açılış veya işletim ücreti ödemiyorsunuz. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık hizmeti ile 24 saat gram altın alıp satabilirsiniz. Şöyle bir hatırlatma yapalım mesai saatleri içinde avantajlı kurlardan faydalanabiliyorsunuz. En iyi altın hesabı seçenekleriniz arasına Enpara’yı ekleyebilirsiniz. Enpara altın hesabı için tıklayınız.

ING Bank Altın Hesapları

ING Bank vadesiz, birikim ve faiz işletilebilen e-Turuncu altın hesaplarıyla karşımıza çıkıyor. Özellikle e-Turuncu hesabın avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Tüm hesapların ayrıntıları şu şekilde:

ING Vadesiz Altın Hesabı

ING tarafından sunulan vadesiz altın hesap faiz olmadan kişilerin altınlarını biriktirmelerini sağlar. İnternet bankacılığı aracılığıyla açılabilen bu hesabın özellikleri şöyle:

 • ING bankasında vadesiz altın hesap gram türünde işlem yapma imkanı verir.
 • Altın ya da takılar çalınma riskine karşı koruma altına alınır.
 • Açılan hesapta 1 gram altın 1000/1000 saf altın olarak değer görür.
 • ING bankasının farklı şubelerine hesaptan havale yapma imkanı verir.
 • Hesabı açtıran kişilere haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz olarak telefon ya da internet üzerinden işlem yapma imkanı verir.
 • Açılan hesaplarda bulunan altın birikimlerinin 100 bin tutarındaki kısmı sigorta kapsamına girer.

ING e-Turuncu Altın Hesabı

ING bank müşterileri e-Turuncu Altın Hesap ile altınlarına faiz kazancı ekleyebiliyorlar. e-Turuncu Altın Hesabında hem altının değerlenmesinden hem de 12 ay boyunca hoş geldin faizinde faydalanabilirsiniz. Hesap özellikleri şu şekilde:

 • Faiz kazancı günlük olarak hesapta.
 • Hem altının değerlenmesi hem de faiz getirisi fırsatı.
 • 1 yıl boyunca Hoş Geldin Faizi* ile kazanırsınız.
 • Vade derdi yok! Dilediğiniz zaman faizi bozmadan gram altınlarınıza erişmek mümkün.
e-Turuncu Altın HesapFaizMinimum Altın Tutarı
Hoş Geldin Faizi (12 Ay)%0.50366 gram altın
Hoş Geldin Faiz Dönemi Sonrası%0.25732 gram altın

ING Altın Biriktiren Hesap

ING Bank’ın müşterileri için sunduğu diğer birikim yöntemi ise altın biriktiren hesaptır. Bu hesapta kişilerin düzenli ve güvenle birikim yapmasını sağlar. Altın biriktiren hesaptaki birikimin 100 bin lirası sigorta tarafından güvence altına alınır.

Altın Biriktiren Hesap açmak isteyen kişiler ING şubeleriyle iletişime geçerek hesabı açabilirler. Bu hesaba birikim için ING kredi kartı ya da ING vadesiz hesabı kullanılabilir. Vadesiz hesaptan altın biriktiren hesaba birikim yapmak isteyen kişiler birikim yapılacak tutarı belirlerler. Bu tutar aylık olarak vadesiz hesap üzerinden altın biriktiren hesaba aktarılır.

Bu aktarım ise tutarın altın kuruna bakılarak miktar tutarınca grama çevrilmesiyle olur. Kredi kartından birikim yapılmak istendiği durumlarda da belirlenen tutar kartın asgari borcuna yansıtılır ve tutar altın kuruna bağlı olarak altın biriktiren hesaba aktarılır. Bu gönderme yönteminde kredi kartının borcunun yatırılmaması durumunda hesaba aktarılan tutarın kredi kartına geri gönderilmesi olasılığı vardır. Bu işlem gerçekleşirse kullanıcılardan faiz alınmaz.

Vakıfbank Altın Hesabı

Vakıfbank müşterilerine altın çağı hesabı ile yatırımların değerlendirilmesi imkanı sağlıyor. Dileğinize göre internet bankacılığından, mobil uygulamadan, ATM’den veya şubelerden bu hesapla ilgili işlem yapabiliyorsunuz.

vakıfbank altın hesabı

Vakıfbank Altın Çağı Hesabının Özellikleri

Vakıfbank tarafından müşterilerine birikim yapmaları ve tasarruf etmeleri için altın çağı hesabı hizmeti veriliyor. Altın çağı hesabının özellikleri arasında şunlar var:

 • Hesabın en önemli özelliği faizsiz hesap olmasıdır.
 • Vakıfbank altın hesabında hesap işletim ücreti yok.
 • Vakıfbank aracılığıyla avantaj sağlayan kurları kullanarak altın alışverişi yapılabiliyor.
 • Hesabı açan kişiler 0.01 gramdan başlayan oranlarda altın alışverişi yapabilirler.
 • Yatırımcılar altınlarını çalınma riskinden koruyabilirler.

Altın Çağı Hesabı bu özelliklere sahip bir altın depolama hesabıdır. Bu hesabı açtırarak tasarruf ya da yatırım yapmak isteyenler bankanın ATM’lerini, şubelerini, telefon ve internet bankacılığını kullanabilirler.

Vakıfbank aracılığıyla açılan altın hesabı sahipleri istedikleri zamanlarda altınlarını teslim alma imkanına da sahiptirler. Altınların teslim edilmesi için tek şart altınların miktarın 5 kilodan az olmamasıdır. Ayrıca teslim işlemlerinde bankanın belirttiği komisyon ücretini de ödemeleri gerekir.

Altın hesapları için kullanabilecekleri altın alışverişlerinde talep edilen altın fiyatları hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarına bakılarak belirlenir. Ayrıca BİST ve döviz kurları da bu fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Kurlardaki değişimler gün içinde farklılık gösterebildiği için altın fiyatları da gün içinde değişiklik gösterebilir. Vakıfbank altın hesabı için tıklayınız.

Garanti BBVA Altın Hesapları

garanti bankası altın hesapları

Altın hesabı olarak vadeli, vadesiz ve birikimli altın olmak üzere üç farklı seçenek sunan Garanti BBVA, altın işlemleri için hizmet bedeli almıyor. Vadesiz hesapta dilediğiniz zaman ve dilediğiniz kadar altın alıp satabilirsiniz. Vadeli hesapta ise belirli bir faiz oranından altınlarınızı değerlendirebilirsiniz. Birikimli altın hesabında ise hesabınızda bulunan paralarla altın birikimi yapabiliyorsunuz. Garanti BBVA altın hesaplarının tüm detaylarını aşağıdan bulabilirsiniz.

Garanti BBVA Vadesiz Altın Hesabı

Birikimini altından yana yapmak isteyen ve güvenli adımlar atmayı önemseyen müşteriler vadesiz altın hesabını tercih edebilirler. Bu hesapta alım satım işlemleri USD ve vadesiz TL yöntemi ile yapılabilmektedir. Ayrıca müşteriler günün her saatinde hesaplarına ulaşabilirler. Üstelik hesap açmak için şubelere gitmeye gerek kalmadan İnternet bankacılığı ile yapılabilir. Bu hesabın genel özellikleri:

 • TL ve USD kullanılarak alım satım yapılabilir.
 • Alım ve satım işlemleri minimum 1 gram altın ve maksimum 3000 gram altın ile gerçekleştirilir.
 • Vadesiz altın hesabında bulunan birikim diğer tüm altın hesaplarına aktarılabilir.
 • Altın hesabına faiz işletimi yapılmaz.

Garanti BBVA vadesiz altın hesabı avantajlarında ise altının gramajı ya da eski yeni tarihli olması gibi bir olumsuzluk söz konusu olmaz. İşçilik maliyeti ödenmez ve çalınma ya da kaybetme sorunu olmaz. Hesap işletim ücreti alınmaz.

Garanti BBVA Vadeli Altın Hesabı

Vadeli altın hesabı sayesinde müşteriler hem birikim yapar hem de faiz oranları ile daha çok kazanır. Altınlar güvenli bir şekilde değerlendirilmiş olur. Altınlar her geçen gün faiz oranları ile değer kazandığı için evde durmasından daha avantajlı olur.

Vadeli altın hesabı için tüm ziynet eşyaları birikim olarak yatırılabilir. Uzman eksperler altınların gram bazında değerlerini belirledikten sonra altın hesabına aktarılır. Ancak vadeli altın hesabı açılabilmesi için 50 gram üzerinde altın olması gerekmektedir. Böylelikle %2.5 değerinde faiz kazanma fırsatı doğmuş olacaktır.

İnternet bankacılığı ile kolayca açılabilen vadeli altın hesabı, hesaplar ve ürünler menüsünden hesap açılışı seçeneği ile e-vadeli hesap şeklinde yapılması gerekmektedir. Vadeli altın hesabı sisteminde altınlar sürekli olarak değer kazanır hem de banka sizden bunun için de bir komisyon istemez.

 • Altın fiyatlarının artması ile birlikte hem artış ile hem de faiz oranı ile kazanç elde edilebilir.
 • Hesaptaki tutarın 150.000 TL ye kadar olan kısmı Tasarruf Mevduatı Sigortası olarak belirlenir.
 • Vadeli altın hesabı şubelere gidip açılabilir.
 • %15 stopaj oranı vardır.
 • En az 50 gram ve 1 yıl vade ile oluşturulan hesap %0.15 faiz oranına sahip olur.
 • Faizler sayesinde birikime faiz getirisi katma imkanı yakalanabilir.

Garanti BBVA Birikimli Altın Hesabı

Garanti BBVA birikimli altın hesabı sayesinde düzenli bir şekilde altın birikimi yapılabilmektedir. Birikimli altın hesabı için TL hesabı, USD hesabı ya da kredi kartı üzerinden düzenli ödeme talimatı verilebilmektedir. Günün her anında altın hesabına erişim sağlanabilir. Bu erişim İnternet bankacılığından, garanti şubelerinden ve 444 0 333 telefon numaralı müşteri iletişim merkezi aracılığıyla yapılabilir. Altın hesabı açma işlemi için İnternet bankacılığı aracılığıyla hesaplar ve ürünler menüsü, hesap açılışı seçeneği ve birikimli altın hesabı kısmından yapılmaktadır. Birikimli altın hesabı sayesinde düzenli bir şekilde birikim yapılabilmektedir. Özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Aylık ödeme tutarı altın, USD ya da TL olarak belirlenebilir.
 • Düzenli ödemeler için minimum 1 gram tutar seçilmektedir.
 • Düzenli ödemelerin aksamadan yapılabilmesi için kredi kartı ya da hesapta yeteri kadar tutar olmalıdır.
 • Ödemenin yapılacağı günü, ödemenin tutarını, tipini ya da herhangi bir bilginin değişmesi gibi durumları müşteri iletişim merkezi, İnternet bankacılığı ya da şubelerden yapmak mümkündür.
 • Diğer tüm altın hesaplarına bu hesaptan altın havalesi yapılabilir.
 • Birikimli altın hesabına faiz işletilmez.

Garanti birikimli altın hesabının avantajlarında ise altının gramajı, tarihi, ayarı gibi durumlar önemli olmaz. Ayrıca işçilik maliyetine ücret ödemeye gerek kalmaz. Birikimlerin çalınması söz konusu olamaz. En önemli özelliklerden birisi de hesap işletim ücreti alınmamasıdır. Hesap sahibi komisyon, faiz gibi ödemeler yapmadan birikimini yapabilir. Ayrıca düzenli ödeme yerine istenilen zamanda ödeme yöntemi de seçilebilmektedir. Garanti BBVA altın hesapları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

TEB Altın ve Gümüş Hesapları

Türkiye Ekonomi Bankası’nın da altın hesabı için uygun hizmetleri bulunuyor. Yeni altın çağı ve vadesiz altın hesaplarıyla yatırımlarını altın olarak değerlendirmek isteyen müşterilerine 7/24 altın alım satım imkanı sunuyor. Her çeşitteki fiziki altınlarınızı anlaşmalı kuyumcular vasıtasıyla saf altına çevirerek güvence altına alıyor. 24 ayar gram altını anlık kur üzerinden ister alır isterseniz de satabilirsiniz.

teb altın gümüş hesapları

TEB Vadesiz Altın Mevduat Hesabı

TEB’in vadesiz altın mevduat hesabıyla altın birikimi yapmaya başlayabilirsiniz. Bu hesabı için kullanıcılarından hesap işletim ücreti almayan TEB, 0,01 gram ve katlarına altın alım satım imkanı sağlıyor. Üstelik sadece TL üzerinden değil dolar üzerinden de alım satım yapabiliyorsunuz.

TEB Yeni Altın Çağı Hesabı

TEB yeni altın çağı hesabıyla birlikte her çeşit altınlarınızı anlaşmalı kuyumculardan saf altına dönüştürerek, TEB’de güvenle saklayabiliyorsunuz. Hesabın özellikleri ise:

 • Hırsızlara karşı güvenlik önlemidir.
 • Altınlarınızın tarihi eskimez
 • Kiralık kasaya ücret ödemezsiniz.
 • Hesap işletim ücreti ödemezsiniz.
 • İnternet bankacılığı, çağrı merkezi ya da tüm ATM noktalarından altınınızı nakde çevirebilirsiniz.
 • Altınınız üzerinden faiz kazanırsınız.

Türkiye İş Bankası Altın Hesabı

iş bankası altın hesabı

Türkiye İş bankası vadeli, vadesiz altın hesapları, şubelerde altın buluşmaları, altın biriktiren talimatla beraber iş bankası altın hesapları ile ilgili tüm detaylar aşağıda yer alıyor.

Türkiye İş Bankası Vadesiz Altın Hesabı

Vadesiz altın hesabı müşterilerin dilediği an birikimini nakde çevirmesine yarayan bir birikim sistemidir. Vadesiz altın hesabının özellikleri ise şöyle sıralanabilir:

 • Müşterilerin birikimleri kaybolma ya da çalınma gibi bir olumsuzluğa uğramaz.
 • İstenilen an şubelerden ya da İnternet bankacılığından açılabilir.
 • 0,01 gram altın ile bile birikim yapılabilen küçük tutarlarında işlenebileceği bir yatırım yöntemidir.
 • Vadesiz altın hesabında 1 gram altın 1 XAU değerine eşittir.
 • Vadesiz altın hesabındaki 150.000 TL tasarruf mevduatı sigortasına tabidir.
 • Belirtilen alış fiyatları Türkiye İş Bankasının altın geri alış fiyatlarını ve satış fiyatları olarak belirtilen fiyatlar ise Türkiye İş Bankasının hesaba altın satışı yapacağı fiyata göre belirlenmektedir.
 • Vadesiz altın hesabında müşteriden herhangi bir masraf ya da komisyon ücreti alınmamaktadır.
 • Altın alım ve satım sırasında oluşan kazançlarda bir kesinti yapılmamaktadır.
 • Yapılan tüm işlemeler bilgilendirme yapılırken 995/1000 ve 1000/1000 yani tam saflık değerine göre belirtilecektir.
 • Fiziki altın alım işlemi ise banka ile iletişime geçilmesi halinde en az 5 kg talep edilmesi durumunda yapılmaktadır.
 • Fiziki altın alım işlemi borsadan teslim alınarak yapılmaktadır.

Ayrıca vadesi altın hesabında altın havalesi işlemi de yapılmaktadır. Havale gram altın üzerinden yapılmaktadır. 0,01 gram gibi küçük miktarlar bile havale yapılabilir. Ancak yalnızca Yurt içi şubeler için geçerlidir. Türkiye İş Bankası vadesiz altın hesabı açmak için bankanın internet bankacılığı ve mobil uygulamasında yer alan hesap aç bölümünden kolayca yapabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Vadeli Altın Hesabı

Vadeli altın hesabı vadesiz hesap gibi müşterilerine güvenlik güvencesi vermektedir. Ayrıca vadeli altın hesabının ayrıcı özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Vadeli altın hesabı en az 10 gram altın ile açılabilmektedir.
 • 0,01 gram ve katları şeklinde birikim yapılabilir.
 • Vadeleri 6 ayda 1 yıla kadar yapılmaktadır.
 • Türk lirası hesabını ve de vadesiz altın hesabını vadeli altın hesabına aktarmak mümkündür.
 • Bu hesap sayesinde altının yükselişinden faydalanılabilir hem de altın getirisi faiz olarak elde edilebilir.
 • 150.000 TL Tasarruf Mevduatı Sigortasına tabidir.
 • Vadeli altın hesabında yapılan işlemler vade sonunda kazanılan faiz tutarının üzerinden %15 oranında bir kesinti alınmaktadır.
VadeFaiz (10 gram ve üzeri)
181 – 365 gün arası%0.20

Türkiye İş Bankası vadeli altın hesabı açmak için yine bankada bulunan hesabınız üzerinden kolayca yapılabiliyor. Dilerseniz internet üzerinden isterseniz de banka şubelerinden Türkiye İş Bankası altın hesabı açılabiliyor.

Şubelerde Altın Buluşmaları

Bu buluşmalar Türkiye İş Bankası tarafından özel olarak yapılmaya başlanmıştır. Müşteriler altın ve ziynet eşyalarını belirlenen şubelerde olan altın buluşmalarına götürür. Bu sayede altın eksperlerine değer hesaplaması yaptırılabilir. Altınlar bozulmasın ve değerindeki gram altın karşılığı hesaba yansıtılsın. Bu altınlar kaybolma ya da çalınma tehlikesine uğramadan vadesiz altın hesabında saklanabilir.

Altın Biriktiren Talimatlar

Düzenli altın alımı talimatı sayesinde şubelere giderek ya da İnternet şubeleri aracılığıyla düzenli olarak altın birikimi yapılmaktadır. Bu sayede hem müşteriler için hem de adına altın alımı talimatı verdiği sevdikleri için güzel ve devamlı bir birikim olacaktır. Bu talimatların ilki kredi kartı ile düzenli alım talimatı vermektir. Hesap kesim tarihi itibariyle altın alınabilecek bakiye olması durumunda gerçekleşmektedir. Bu tutar ise altın hesabına kredi kartının son ödeme günü yansıtılmaktadır. Türkiye İş Bankası altın hesapları için tıklayınız.

Halkbank Altın Mevduat Hesapları

halkbank altın mevduat hesapları

Halkbank tüm müşterilerine, altın hesabı açarak yatırımlarını değerlendirme seçenekleri sunuyor. Altınlarınızı Halkbank güvencesi ile koruyabiliyorsunuz. Halkbank internet bankacılığı sistemi sayesinde, yatırımlarınızı altına yönlendirebilir ve altın hesabı açarak değerlendirebilirsiniz. Altın hesabı açtığınızda, gram altın alım satım işlemlerinizi yapabilir ve uzun vadeli yatırımlar ile para kazanabilirsiniz. Halkbank’ta altın hesapları vadeli ve vadesiz olarak açılabilmektedir.

Halkbank Vadesiz Altın Mevduat Hesabı

Halkbank müşterileri birikim amacıyla vadesiz altın mevduat hesabı açabiliyorlar. Vadesiz altın mevduat hesabı ile 1 gramdan az olmamak şartıyla paranızı altına hemen çevirebilirsiniz. Altın alım işlemlerinde fiziki olarak altın alınmaz, hesabınıza altın kuru üzerinden yatırım yapılır. Satın aldığınızın altının saflık derecesi 0,995 olarak belirlenir ve anlık kur değeri bu saflık derecesi üzerinden hesaplanır. Vadesiz altın mevduat hesaplarında yapılan işlemler için gelir vergisi kesintisiz olmadan işlem yapılabilmektedir.

Halkbank Vadeli Altın Mevduat Hesabı

Halkbank’ta altın birikimleriniz için vadeli altın mevduat hesabı açabiliyor ve size uygun vadeyi seçebiliyorsunuz. Evinizde altınlarınızı saklama sorunu yaşamadan Halkbank vadeli hesabı ile güvenli şekilde muhafaza etmiş olursunuz. Vadeli altın hesaplarında, alt limit olarak 10 gram ve üstü altın miktarı kullanılmaktadır. Vade süresi 30 gün ile 400 gün aralığında olmaktadır.

Halkbank Birikimli Vadesiz Altın Mevduat Hesabı

Birikimlerini düzenli olarak yapmak isteyenler Halkbank’ın bu hesap seçeneğini değerlendirebilir. Birikimli vadesiz altın mevduat hesabı oluşturulduğunda, aylık ya da 3 aylık gibi belirli dönemlerde yatırımlar yaparak altın alabilir ve birikimlerinizi oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız talimatla, hesabınıza düzenli ödemeler, vadesiz hesabınızdan ya da kredi kartınızdan otomatik olarak alınabilecektir. Burada da en az 1 gram olmak üzere birikimler yapılabiliyor.

Halkbank’tan Altın Günler

Halkbank müşterilerinin sahip oldukları fiziki altınları belirlenen günlerde Halkbank şubelerine getirmeleri durumunda 995/1000 saflık derecesindeki 24 ayar gram altın olarak hesaba yatırmalarını sağlamaktadır. Altın günleri ile altınlarınızın çalınması ya da kaybolması gibi sorunları ortadan kaldırmış olursunuz. Halkbank kişilere kiralık kasa ücreti ödemeden altınlarını güvenle saklamaktadır. Altın günü düzenleyen banka şubelerinin günlerini takip ederek, Halkbank’ın bu hizmetinden faydalanabilirsiniz.

HSBC Altın Hesapları

hsbc altın hesapları

HSBC tarafından müşterilerine sunulan iki tür altın hesap vardır. Bunlar vadeli altın hesap ve vadesiz altın hesap şeklindedir. Vadeli altın hesapta değerlendirilen altınlar vade sürecinde hesaptan çekilemez ve bu hesapta faiz uygulanır. Vadesiz altın hesapta ise belirli bir vade yoktur ve faiz de uygulanmaz. Banka her iki hesap için de fiziki olarak altın almaz.

HSBC Vadesiz Altın Hesap

HSBC sunduğu altın hesap türlerinden birisi vadesiz altın hesaptır. Bu hesabı açtıran kişiler vadesiz olarak altınlarını istedikleri süre boyunca değerlendirirler. Vadesiz altın hesabı 0,01 gram ve katları altın üzerinden açılabiliyor.

Altın hesap açan kişiler sahip oldukları vadesiz USD, TL ve Euro hesapları üzerinden altınların alımını ve satımını yapabilirler. Ayrıca kişiler isterlerse şubelerden, internet bankacılığından ya da ATM’lerden hesaplarıyla ilgili gerekli işlemleri gerçekleştirebilirler. Kişilerin bu hesapta yapabilecekleri işlem limiti ise en fazla 3000 gram kadardır.

Hesaba dair işlemlerini de 24 saat kesintisiz olarak gerçekleştirebilirler. Bunun için internet ve mobil bankacılığını kullanılabiliyor. Bunlarla uğraşmak istemeyen kişiler mesai süreleri içerisinde banka şubelerine giderek istedikleri işlemleri yaptırabilirler.

HSBC Vadeli Altın Hesap

HSBC sunduğu ikinci altın hesap türü ise vadeli altın hesaptır. Bu hesaba yatırılan altınlar belirlenen faize bağlı olarak değerlenir. Kişiler böylece faizden yararlanabilirler. HSBC vadeli altın hesap açmayı düşünen kişiler en az 300 gram altınla hesap açabilirler. Hesap için bankanın verdiği en kısa vade tarihi ise 32 gündür. Kişiler bu günden daha az vade süresine sahip hesap açamazlar. 32 gün ve üzeri vadelerdeki faiz oranı 0,25’ten başlar. HSBC altın hesapları için tıklayınız.

Denizbank Altın Hesapları

denizbank altın bankacılığı

Denizbank altın hesapları arasında vadeli, vadesiz ve altın biriktiren hesap seçenekleri mevcuttur. Vadesiz altın hesabında işlem yapabilmek için hesabınızda para olması yeterlidir. Alt ya da üst limit yoktur. Eğer ben artan faiz oranlarından yararlanmak istiyorum derseniz vadeli altın hesabını tercih edebilirsiniz.

Denizbank Vadesiz Altın Hesabı

En az 1 gram ve katları olacak şekilde altınlarınızı hemen güvenli bir şekilde biriktirmeye başlayabilirsiniz. Her hangi bir yere gitmeye gereksinim duymadan dilediğiniz anda ihtiyacınız kadarını bozdurabilirsiniz. Minimum tutarlarda birikim yapma imkanı sunar. Tüm piyasa ile alım satım işlemleri aynıdır. Banka hesabınız yoksa ilk hesap açma işlemleri şubeden gerçekleştirilir. Daha sonra mobil bankacılık aracılığı ile hesabınızı istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz.

Denizbank Vadeli Altın Hesabı

Vadeli hesabın vadesiz hesaptan tek farkı size ekstra olarak faiz geliri sunmasıdır. Hem yatırım yapıp hem de faizden gelir elde etmiş olursunuz. Bu aynı zamanda yeni bir kazanç demektir. Birçok vade seçeneği bulunmaktadır kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Dilerseniz vadeyi 1-3 ay olacak şekilde belirleyebileceğiniz gibi 400 güne kadar seçim yapabilirsiniz. Minimum 25 gram ile açıp 1 gram ve katları şeklinde birikim yapabilmenize olanak sağlar.

Denizbank Altın Biriktiren Hesap

Altın biriktiren hesap ile gram, çeyrek, yarım veya tam altın olarak birikim yapabilirsiniz. Asgari 1 gram ile başlanılan bu hesaba düzenli ödeme talimatınız doğrultusunda normal hesabınızdan altın biriken hesaba para aktarılır. Aktarım yapacağınız süreyi siz belirlersiniz, her ay olabileceği gibi 3 ayda bir de olabilir.

Bu hesapta vade süresi 3 yıldır. Her hesap açtığınız tarihin yıl dönümünde faiz tutarı hesabınıza yatar. Ödeme tutarınızı zaman içerinde değiştirebilme imkanına da sahipsiniz. Ancak ödeme tutarınız başlangıçta belirlemiş olduğunuz minimum tutarın altına düşmemelidir. Düzenli ödemeyi artırma konusunda ise maksimum sınır 30 gramdır. Belirlediğiniz düzenli ödeme limitinin sürekli altına düşmek hesabın birikim özelliğine kaybettirebilir. Bu seviyenin altına düşmemek için gelir analizinizi çok bir şekilde yapın.

VadeFaiz (İlk Yıl)
3 Yıl%0.80

QNB Finansbank Altın Hesapları

finansbank altın hesabı

QNB Finansbank da vadeli, vadesiz altın hesabı ve altın biriktiren birikim hesabı seçenekleriyle karşımıza çıkıyor. Bankanın altın hesapları ve özellikleri ise şu şekilde:

QNB Finansbank Vadesiz Altın Hesabı

Müşterilerin vadesiz altın hesapları ile ilgili işlemlerinde genellikle serbest piyasa kuru ile işlem yapılıyor. Altın hesap sayesinde müşteriler, altınlarını sağlıklı ve güvenilir bir şekilde muhafaza etme imkanına sahip olurlar. Ayrıca Finansbank müşterilerine altın almaları ya da satmaları durumunda işçilik maliyetini göz önünde bulundurarak avantajlı kur seçeneklerinden yararlanma imkanı sağlıyor.

QNB Finansbank Vadeli Altın Hesabı

Altın hesabı bulunan müşteriler en az 1 günden 1 yıla kadar uzanan vadeli hesap seçeneklerinden de yararlanabiliyor. Kullanıcıların vadeli altın hesabı açabilmeleri için asgari olarak belirlenen tutar 1.000 gramdır. Vadeli altın hesabı bulunan müşteriler faiz oranları hakkında bilgi sahibi olmak için en yakın QNB Finansbank şubesini ziyaret edebilirler. Bunun dışında evlerinden çıkma noktasında sıkıntı yaşayan banka müşterileri bankalarını arayarak gerekli bilgi ve desteği alma imkanına da sahipler.

QNB Finansbank Altın Biriktiren Birikim Hesabı

QNB Finansbank altın biriktiren hesap vadesiz bir hesap türüdür. Bu hesapta kredi kartınızdan veya hesabınızdan talimat vererek altın birikimi yapabiliyorsunuz. İstediğini zamanda ise vadesiz hesabınıza birikiminizi çekebiliyorsunuz. Finansbank altın biriktiren hesapta işletim ücreti olmadığı gibi alt ve üst sınır da bulunmuyor. Finansbank altın hesapları için tıklayınız.

Yapı Kredi Altın Hesabı

yapı kredi altın hesabı

Yapı Kredi’de altın hesapları için farklı seçenekler sunuluyor. Vadeli ve vadesiz hesaplara ek olarak altın birikim ve altın günleri fırsatlarıyla müşterilerine hizmet veriyor. Aşağıda bu hesaplar ve özelliklerine dair bilgiler bulabilirsiniz.

Yapı Kredi Vadesiz Altın Hesabı

Altın birikimi yapmak isteyenler için Yapı Kredi’nin açma imkanı verdiği altın hesaplarından birincisi vadesiz altın hesabıdır. Bu hesap sayesinde altın alarak onları güvenle değerlendirebilirsiniz. Vadesiz altın hesabının özellikleri şunlardır:

 • Biriktirilen altınların hırsız ve soygun gibi olaylarla çalınma olasılığı ortadan kalkar.
 • Altın satın alan kişilerin bu hesap sayesinde alacakları altına işçilik için ek ücret ödemeleri gerekmez.
 • Vadesiz altın hesabı açanlar gramı düşük altın alıp sıkıntıya girmezler.
 • Altınların eski tarihli olması gibi sorunlar ortadan kalkar.
 • Yapı Kredi bankası aracılığıyla vadesiz altın hesabı açanlar bankaya ait farklı altın hesaplarına havale işlemleri gerçekleştirebilirler.
 • Minimum 1 lira karşılığında gram bazında altın işlem yapılabilir.

Yapı Kredi Vadeli Altın Hesabı

Yapı Kredi bankasından açılabilecek diğer altın hesabı vadeli altın hesabıdır. Bu hesabı kullananların hesaplarına yatırdıkları altınlar zaman içinde faize bağlı olarak artış gösterir ve değer kazanır. Bu hesap minimum 1.000 gram altın ve 6 ay vadeli olacak şekilde açılabiliyor. Yapı Kredi altın hesapları banka şubelerinden yada bankada hesabınız varsa internet şubesi üzerinden açılabilir. Yapı Kredi altın hesapları için tıklayınız.

Odeabank Altın Hesabı

Odebank’ta altın hesabı için sadece vadesiz hesap türü bulunuyor. Bu hesap ile var olan paranızı altına çevirebilir ve bu şekilde birikim yapabilirsiniz. Bunun için sizden ekstra hiçbir ücret de talep edilmiyor. Gerek TL cinsinden gerekse de yabancı para ile altın satın alabilir ve hesabınızda biriktirmeye başlayabilirsiniz. Hesabın özellikleri şöyle;

 • Çalınma ve kaybolma riskinin sıfırdır.
 • Gram altın alma işlemlerinizi rahatlıkla mobil uygulamalardan yapabilirsiniz.
 • Hesabınıza telefon uygulamasından veya Odeabank hizmet numarası ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • Hesabınızda bulunan gram altın değerlerinin 150 bin TL’si mevduat sigortası güvencesi altındır.

Fibabanka Altın Hesabı

Fibabanka, bünyesinde hizmet alan müşterilerine altın hesabı açma imkanı tanıyor. Fibabanka’da altın hesap açan müşterileri çeşitli avantajlar elde eder. Bu avantajlar arasında şunlar yer almaktadır:

 • Fibabanka altın hesap, düğün ya da çalışmalar sayesinde biriktirilen altınların güvenle saklanmasını ve değer kazanmasını sağlar.
 • Açılan hesaplarda yapacakları işlemler için ücret ödenmez.
 • Tarihi eski olan ve değer kaybeden altınları sahip olup zarar etmelerinin önüne geçer.
 • Altın hesap üzerinde değerlendirilen altınlar için işçilik gibi ücret ödemezler.
 • Gramı düşük altınları biriktirme derdinden kurtulurlar.

Fibabanka üzerinden altın hesap açmak isteyenler bu hesabı vadesiz açtırmak istediklerinde açtıkları hesap için faiz uygulanmaz. Açılan altın hesabı için bankada var olan vadesiz hesaplar üzerinde altın alım ve satım işlemlerini gerçekleştirilir. Bunu da en az 1 gram olarak yapabilirler. Kullanıcıların yaptıkları birikim TL olduğunda açılacak hesap için altının TL gram fiyatı baz alınır. USD olması durumunda da söz konusu hesapta kullanılacak altının USD gram fiyatı baz alınır. Ayrıca açılan altın hesap üzerinden farklı altın hesaplarına havale gönderimi yapabilirler. Fibabanka altın hesabı için tıklayınız.

Şekerbank Altın Hesapları

Şekerbank altın hesabı vadeli, vadesiz ve düzenli altın birikimi olmak üzere üç şekilde açılmaktadır. 0,01 ve katlarından altın alımı yapılabilir. İnternet bankacılığı ya da şubeler sayesinde kolaylıkla hesap açılabilmektedir. Banka müşterileri internet bankacılığı üzerinden bir kaç kolay tıklamayla hesap açılabiliyor.

Şekerbank Vadesiz Altın Hesabı

Gram baz alınarak altın alım satımı yapılan bir vadesiz mevduat hesabıdır. Ayrıca normal altın alım satımında olduğu gibi değer kaybı yaşanması olumsuzluğu olmaz. İşçilik, eski tarih ya da ayar farklılığı gibi bir olumsuzlukla karşılaşılmaz. Vadesiz altın hesabı açan müşterilerin avantajları şöyle sıralanabilir:

 • Altın alım satımı döviz alır gibi 0,01 gram ve katları şeklinde yapılır.
 • Güvenlik yönünden hiçbir endişeye mahal verilmez.
 • Hesap sahibi istediği zaman TL hesabı sayesinde altın alabilir ayrıca istediği zaman altın bozdurabilir.
 • Hesap işletim ücreti verilmez.
 • Altın hesapları arasında havale mümkündür.

Şekerbank Vadeli Altın Hesabı

Vadeli altın hesabı sayesinde altının değer artışından ve faiz getirisinden yararlanılabilir. Özellikler ve avantajlar şu şekildedir:

 • Çalınma ve kaybolma gibi riskler ortadan kalkar.
 • Faiz getirisi sayesinde fazladan kazanç sağlanabilir.
 • En az 250 gram altın ile hesap açılabilir.
 • 92-364 aralığında istenilen gün kadar hesap açılabilir.
 • Tasarruf Mevduatı Sigortası kapsamındaki miktar 150.000 TL’ye kadar olandır.
 • Faiz tutarı üzerinden %15 kadar stopaj kesintisi olur.

Şekerbank Düzenli Altın Birikim Talimatı

Sadece bir kere talimat vererek düzenli aralıklarla altın birikimi yapılabilmektedir. Vadesiz altın hesabı için talimatları vadesiz TL hesabı ya da kredi kartı aracılığıyla gerçekleştirilebilir. En az 1 gram ya da en az 100 TL şeklinde talimat verilebilir.

Şeker Bonus Kart ve Memur-Sen Bonus Kart sayesinde kredi kartı düzenli birikim talimatı verilebilmektedir. Talimat kredi kartının müsait olduğu zamanlarda gerçekleştirilir. Vadesiz altın hesabına birikim yansıtılır ancak kredi kartı son ödeme tarihine kadar bloke durumda bekletilir. Düzenli altın birikim talimatı veya kredi kartı iptali durumlarında bloke tutar hesapta bekletilmeye devam eder. Bu süre kredi kartının son ödeme tarihine kadardır.

Vadesi TL hesabı sayesinde de düzenli altın birikim talimatı kolaylıkla verilebilir. Hesap bakiyesinin yeterli olduğu durumda vadesiz altın hesabına birikim oranı yansıtılacaktır. Hafta sonu ya da resmi tatil gününde denk gelen talimatlar ise ilk iş günü itibariyle gerçekleştirilmektedir. Müşterinin vereceği asgari alım tutarı ise Şekerbank tarafından değişiklik gösterecektir. Bu değerlendirme piyasa koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

Tüm düzenli altın birikim talimatları İnternet bankacılığı ve çağrı merkezi aracılığıyla verilebilir. Ayrıca en yakın Şekerbank şubesine giderek de talimat vermek mümkündür. Şekerbank müşterileri altın birikimlerini ister vadeli yapsın ister vadesiz yapsın en kolay ve en güvenilir şekilde gerçekleştirilecektir. 7 gün 24 saat hizmet veren İnternet şubesi ve mobil bankacılık aracılığıyla müşteriler diledikleri soruları her an sorup cevabını alabilirler. Şekerbank altın hesapları için tıklayınız.

Neden Altın Hesabı Açılmalıdır?

Altın hesabının açılması ve kullanılması son derece önemli yararları beraberinde getirir. İlk olarak güvenlik ile alakalı bir sorun yaşama şansınızı ortadan kaldırır. Altın birikimlerinizin yastık altı diye tabir edilen korumasız ve değerlenmesiz durumundan çıkmasına olanak tanır. Bunun için altınınızı bankaların hesaplarında saklamak daha güvenli olur. Ayrıca dilediğiniz zaman alım satım yaparak karlı bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Ayrıca altın değerlerini anlık olarak kontrol etme durumunuz ve değerlendirme şansınız olur. İnternet bankacılığından bile hemen anlık olarak hesabınıza erişim sağlayabilir ve altın alabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Çoğu banka mesai saatleri dışında alım satım kabul ediyor. Ancak avantajlı fiyatlar için çalışma saatlerini tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu