Altın Hesabı Hangi Bankada Avantajlı 2020

En avantajlı altın hesabı

Altın hesabı hangi bankada avantajlı diye merak ediyorsanız bu yazımızdan en iyi ve en karlı altın hesaplarına dair bilgiler bulacaksınız. Bankaların verdiği onlarca hizmetten biri de altın hesabı ve yönetimidir. Altın hesabı, bankaların diğer mevduat hesap türlerinden bir tanesidir. Sadece TL, yabancı para veya başka bir değerli yatırım aracı yerine altın üzerine kurulu olan bir durumu vardır. Altın hesabının açılması ve kullanımı son derece önemli yararları beraberinde getirir. İlk olarak güvenlik ile alakalı bir sorun yaşama şansınızı ortadan kaldırır. Altın birikimlerinizin yastık altı diye tabir edilen korumasız ve değerlendirmesiz durumunda çıkmasına olanak tanır. Ayrıca dilediğiniz zaman alım satım yaparak karlı bir yatırım aracı olarak kullanılabilir Altın hesabı açmayı ve avantajlarından yararlanmayı düşünen kişilerin hangi banka ile çalışacaklarına karar vermeleri de son derece önemlidir.

Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı 2020

Tüm bankaların altın hesap seçeneği olmasına karşılık karşılaştırma yapıldığında en iyi altın hesabı sorusuna Ziraat Bankası, Kuveyt Türk veya Enpara bankaları olarak cevap verebiliyoruz. Kuveyt Türk’te altına altın katma veya birikimli altın hesabı seçenekleri vardır. Ayrıca hesap işletim ücreti de yok. Enpara dijital sisteminde ise altın alış ve satış rakamları arasında çok az fark bulunması oldukça avantajlı bir sistem olduğu sonucunu doğurmaya yetiyor. Eğer siz de altın hesabı hangi bankadan açılmalı diye düşünüyorsanız aşağıda diğer bankaların altın hesaplarına dair bilgiler bulabilir ve kendi değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Altın Hesapları

Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri olan Ziraat Bankası, altın hesabı avantajlarıyla da dikkat çekiyor. Vadeli, vadesiz ve altın vakti hesaplarıyla müşterilerine yatırım imkanı sunuyor. Ziraat bankası vadeli altın hesabını tercih eden müşteriler, minimum açılış tutarı olarak 10 gram altınlarını bankaya yatırabiliyor. Bu hesap altınlarınıza faiz getirisi sunarken faiz tutarından % 15 stopaj kesintisi yapılmaktadır. Hesaptaki altın yatırımınız tasarruf mevduatı sigortasıyla güvence altına alınıyor.

Ziraat bankası vadesiz altın hesabında ise müşteriler diledikleri zaman altın alıp satabiliyor. Güncel kuru takip eden müşteriler 24 ayar cinsinden gram altını alıp satıyor. Üstelik bu yatırım seçeneğinde hiçbir vergi kesintisi de yapılmıyor.

Son olarak gelelim Ziraat Bankasında altın vakti hesabına. Ziraat Bankası’nın müşterilerine özel sunduğu hesap türünde altınlarınız fiziki olarak gram cinsinden bankaya yatırılıyor. Altınlarınız özel bir eksper tarafından değerlendirilip alınıyor. Buradaki altınlarınızı ister nakite çevirebilir isterseniz vadeli hesapta değerlerine değer katabilirsiniz. Altın hesabı en iyi banka seçeneğini arıyorsunuz Ziraat Bankasını mutlaka değerlendirin.

Enpara Altın Hesabı

Enpara’dan fiziki altınlarla ilgili işlem yapılmıyor. Sadece hesap açıp hesap üzerinden altın bankacılığı hizmeti alınıyor. Bunun için hesapta TL olması yeterlidir. Ayrıca herhangi bir açılış veya işletim ücreti ödemiyorsunuz. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık hizmeti ile 24 saat gram altın alıp satabilirsiniz. Şöyle bir hatırlatma yapalım mesai saatleri içinde avantajlı kurlardan faydalanabiliyorsunuz. En iyi altın hesabı seçenekleriniz arasına Enpara’yı ekleyebilirsiniz.

Kuveyt Türk Altın Bankacılığı

Müşterilerinin altın yatırımlarına farklı farklı seçenekler sunan Kuvet Türk’te vadeli ve vadesiz altın hesaplarına ilgi oldukça yüksek. Birden fazla altın yatırım hesabı sunan bankanın altın hesapları şu şekildedir;

  1. Altın cari hesabı: Tasarruf altını saklamak isteyenler için alt limiti olmayan bir hesaptır.
  2. Altın birikim hesabı: Talimat vererek altın alım satımı yapılan bir hesaptır
  3. Altına altın katma hesabı: En az 1 ay en fazla 1 yıllık vade ile açılan hesapta altınlar değer kazanıyor.
  4. Ziynet altın katılma hesabı: Ziynet altını 24 ayar gram altın cinsinden hesaplayıp karşılığını bakiye olarak sunuyor.
  5. Birikimli altın katılma hesabı: En az 3 yıl en fazla 10 yıllık açılan hesaba belirli aralıklarla altın eklenebiliyor.

Vakıfbank Altın Çağı Hesabı

Vakıfbank, altın çağı hesabı ile yatırımların değerlendirilmesine imkan sağlıyor. Dileğinize göre internet bankacılığından, mobil uygulamadan, ATM’den veya şubelerden bu hesapla ilgili işlem yapabiliyorsunuz. Üstelik Vakıfbank altın hesabında hesap işletim ücreti de yok. En az 0,01 gram olmak üzere dilediğiniz kadar altını anlık kur üzerinden alıp satabilirsiniz. Altınlar 24 ayar üzerinden işlem görüyor. Bu sayede çalınma, kaybolma riski de yok. Vakıfbank’ın bu hesap türü faizsiz bir hesap olduğu için altın piyasasına göre yatırımınız değer kazanmaktadır. Altınlarınız 5 kilogramın üstündeyse bankaya fiziki olarak teslim alma talimatı verebiliyorsunuz.

Garanti Bankası Altın Hesabı

Altın hesabı olarak vadeli, vadesiz ve birikimli altın olmak üzere üç farklı seçenek sunan Garanti Bankası işlemler için hizmet bedeli almıyor. Vadesiz hesapta dilediğiniz zaman ve dilediğiniz kadar altın alıp satabilirsiniz. Vadeli hesapta ise belirli bir faiz oranından altınlarınızı değerlendirebilirsiniz. Birikimli altın hesabında ise hesabınızda bulunan liralarla altın birikimi yapabiliyorsunuz.

Bu yazımızı da bakabilirsiniz: Garanti Bankası Altın Hesabı

TEB Altın ve Gümüş Hesapları

Türkiye Ekonomi Bankası’nın da altın hesabı için uygun hizmetleri bulunuyor. Yeni altın çağı, altın günleri ve vadeli vadesiz hesaplarıyla yatırımlarını altın olarak değerlendirmek isteyen müşterilerine 7/24 altın alım satım imkanı sunuyor. TEB, her çeşitteki fiziki altınlarınızı anlaşmalı kuyumcular vasıtasıyla saf altına çevirerek güvence altına alıyor. 24 ayar gram altını anlık kur üzerinden ister alır isterseniz de satabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Altın Hesabı

Türkiye İş Bankasından da vadesiz altın hesabı imkanıyla, hesabınızda dilediğiniz zaman 24 ayar gram altın alabilir veya satabilirsiniz. Dilerseniz de vadeli altın hesabını tercih ederek en az 10 gram olmak şartıyla altınlarınızı bankaya emanet edebilirsiniz. 6 ay ile 1 yıl arasında vade oluşturulan hesapta avantajlı faiz oranları yatırımınıza değer kazandırıyor.

Halkbank Altın Mevduat Hesapları

Bankada hesabı olan müşterilerine vadesiz altın açma imkanı sunan Halkbank, bu işlem için ek bir ücret talep etmiyor. Alt limit sınırı olmadan dilediğiniz kadar gram altın alıp satabilirsiniz. Üstelik işlem için şubelere gitmeye gerek yok. Mobil ya da internet bankacılığından kolayca işlem yapabilirsiniz. Vadeli altın hesabını tercih eden müşteriler ise en az 10 gramdan yatırım yapmaya başlayabilir.

HSBC Vadesiz ve Vadeli Altın Hesapları

HSBC’de altın hesapları için iki seçenek bulunuyor. Bunlar diğer bankalardan da aşina olduğumuz gibi vadesiz ve vadeli olarak karşımıza çıkıyor. Vadesiz hesapta minimum 0,01 gram olacak şekilde hesap açılışı yapılabiliyor. Altın işlemlerinizi tüm HSBC kanallarından yapabiliyorsunuz.

HSBC vadeli altın hesabı ürününde ise minimum 300 gramdan başlayarak 32 gün ve üstü olacak şekilde vade seçenekleri buluyor. Bu hesap türünde de altınlarınızın faiz getirisinden faydalanabiliyorsunuz.

İlgili: HSBC Altın Hesabı

Denizbank Altın Bankacılığı

Denizbank altın hesabında vadeli ya da vadesiz seçenekler mevcuttur. Vadesiz altın hesabında işlem yapabilmek için hesabınızda para olması yeterlidir. Alt ya da üst limit yoktur. Eğer ben artan faiz oranlarından yararlanmak istiyorum derseniz vadeli altın hesabını tercih edebilirsiniz.

QNB Finansbank Altın Hesabı

QNB Finansbank da altın hesabı ve altın biriktiren hesap seçenekleriyle karşımıza çıkıyor. Altın hesabı ile işçilik maliyetlerini dışarıda bırakan avantajlı kurlar bulunuyor. 1 günden 1 yıla kadar seçebileceğiniz vade süresi ve hesap işletim ücreti olmaması ise diğer öne çıkan özellikleridir.

Altın biriktiren hesapta ise kredi kartınızdan veya hesabınızdan talimat vererek altın birikimi yapabiliyorsunuz. İstediğini zamanda ise vadesiz hesabınıza birikiminizi çekebiliyorsunuz. Finansbank altın biriktiren hesapta işletim ücreti olmadığı gibi alt ve üst sınır da bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir: QNB Finansbank Altın Hesabı

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı bankaların gram altın değeri üzerinden hesapladığı bir banka hesap türüdür. Vadeli veya vadesiz şekilde yapılabilir. Bunun için altın hesabınızın hangi bankada veya hangi türde olacağına karar vermek gerekir. Altın hesabı genellikle hesabınızda bulunan nakit üzerinden anlık altın gramı alınması üzerine dayanan bir sistemdir.

Mücevherat dışında yatırım aracı olarak tercih edilen altın, bankacılık sektöründe de yerini almış durumda. Özellikle güvenlik açısından son derece doğru bir tercih olan banka altın hesapları hem gram bazında güncel kur alımına hem de yastık altındaki altınların korunmasına imkan sağlıyor. Ülkemizde hizmet veren bankaların neredeyse hepsinde altın hesabı mevcuttur.

Neden Altın Hesabı Açılmalıdır?

Altın değerli bir madendir. Bunun için altının evde veya yaşam alanlarında saklanması son derece güvensiz ve tehlikelere açık bir durumdur. Bunun için altınınızı bankaların hesaplarında saklamak daha güvenli olur. Ayrıca altın değerlerini anlık olarak kontrol etme durumunuz ve değerlendirme şansınız olur. İnternet bankacılığından bile hemen anlık olarak hesabınıza erişim sağlayabilir ve altın alabilirsiniz.

Bu yazımızda altın hesabı hangi banka avantajlı konusunda cevaplar vermeye çalıştık. Eğer sizinde bu konuda tecrübeleriniz veya eklemek istedikleriniz varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

2 Yorum Yapılmış
  1. şahabettin can 9 Ocak 2020
    • Yönetici 9 Ocak 2020