Ek Kart Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Çıkartılır?

ek kart nedir

Ek kart nedir, ek kart kimlere verilir konusunda merak ettiğiniz her şey bu sayfamızda yer alıyor. Ek kartlar genellikle eşlere ya da çocuklara ana karta bağlı olarak çıkartılan kartlardır. Aile harcamasını tek yerde toplamak isteyen kişilerin tercih ettiği bu ek kartlar, farklı limit belirleme fırsatı sunarak bütçe kontrolünde etkili oluyor.

Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

Ek kart çıkartabilmek için kredi kartı olan kişilerin telefon bankacılığı, internet bankacılığı veya şubeye giderek başvuruda bulunmaları gerekiyor. Ek kart çıkartılacak olan kişinin ve ana kart sahibinin bilgileri de bu esnada bankayla paylaşılıyor. Bankanın bu bilgileri uygun görmesi halinde de ek kart çıkartılıyor.

Limiti Ne Kadar Olabilir?

Ek kartın limitini, ana kart kullanıcısı arzu ettiği miktarda belirleyebilir. Ancak bu miktar asla ana kredi kartı limitini aşamaz. Ek kart için, maksimum olarak ana kredi kartındaki limit kadar bir limit verilebilir. Bu ek kart ile de asıl kart sahibinin olmasına gerek kalmadan istenilen yerde alışveriş yapabilir.

Ek Kart 18 Yaşından Küçüklere Çıkartılabilir Mi?

Ek kart çıkartılacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bu kişi eğer 18 yaşından küçükse, aile muvafakatnamesi ile de ek kart çıkartılabilir. Ancak bunun tek şartı vardır ve bu durumda sırasıyla uygulanacak olan işlemler de şu şekildedir:

  • 18 yaşından küçüklere çıkartmak için istenen tek koşul aile içerisinde anne veya babanın aylık belgelenebilir bir gelire sahip olmasıdır.
  • Kart başvurusu sırasında kart çıkartılacak olan kişinin bilgileri de banka tarafından istenir.
  • Başvuru yaptıktan 10 iş günü içinde çıkartılan ek kart belirttiğiniz adrese gönderilerek birebir teslim edilir.

Güvenlik kontrolü için ise kimlik ibrazı banka aracılığıyla ya da teslim sırasında taşıyıcı kurye ile sizden istenir. Ayrıca 18 yaş altı banka hesabı açma konusunda daha önce yayınladığımız yazımıza bakabilirsiniz.

Aidatı Var Mı?

Kart aidatı talep edip etmemek bankadan bankaya değişiyor. Fakat bu kartın aidatı en fazla ana kartın yarısı kadar olabiliyor. Yani asıl karta bağlı olan her ek kartın yıllık aidat ücreti, ana kartın yıllık aidat ücretinin yüzde ellisi kadardır.

İlgili: Kart aidatı olmayan kredi kartları

Ek Kart Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ek kartlarda yapılan ödeme şekli, kart çeşidine göre değişiyor. Eğer çıkarılan ek kart, asıl kartla aynı ve limiti dahilindeyse, borçları ve hesap kesim tarihleri de beraber oluyor. Yani ödeme, asıl kartın ödemesiyle beraber yapılıyor. Eğer bu kart, kendine ait olan bir son kullanma tarihine ve CVV koduna sahip ise bu kartın ödeme günü ve borcu asıl kartın ödemesinden ayrı bir şekilde hesaplanır.

Bu sebeple çıkartacağınız ek kartı bankanızdan ödeme konusunda bilgi alarak çıkartmayı unutmamanız gerekir. Çünkü ne olursa olsun ek kartın sorumluluğu ana kart sahibindedir ve bu yüzden de kartlarınızın ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılması çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu