EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

eft ne zaman hesaba geçer

Bu yazımızda EFT ne zaman hesaba geçer? geçiş süresi, hafta sonu yapılan EFT, bayramda yapılan EFT veya gece saatlerinde yapılan EFT’ler ile ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Bankalar arasında işlem yapılması en çok kullanılan işlemlerden bir tanesidir. İşlem bedeli alınması ve sıklıkla yapılmasından dolayı her zaman bankalar için en önemli kalemlerden bir tanesi olması ile dikkat çeker. Bankacılık literatüründe havale ve EFTolarak adlandırılan işlemlerin doğru bir şekilde yapılması için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Çünkü havale ve EFT işlemleri yapıları gereği farklı işlemler olduklarından dolayı son derece farklı alanlarda bilgi gerektirir. Bankacılık işlemlerinin hesaba geçme süresi veya yapılırken dikkat edilmesi gerekenler önemli bilgilerdir. Özellikle acil işlemlerde önemli olduğunu unutmamak gerekir.

EFT’nin Hesaba Geçiş Süresi

EFT işlemlerinin hesaba aktarılması için çalışma saatleri içerisinde yapılması gerekir. Bankanın çalışma saatleri günlük şekilde bellidir. Hafta içi 09:00 – 17:00 olarak EFT işlemleri onaylanır. EFT kaç dakikada hesaba geçer diye soruyorsanız bu süre 10 dakika ya da daha kısa bir süre içinde olur. Aksi durumda onay gerektirdiğinden dolayı hesaba aktarımı ilk iş gününe denk gelir. Resmi ve dini tatillerde de aynı durum geçerlidir. İşlemin geçmesi için hesaptan aktarım yapılması ve onay süreci beklenir. Bunun için de özellikle önemli durumlarda bu saatler ve çalışma günleri unutulmamalıdır.

Cumartesi ve Pazar günleri gibi hafta sonu yapılan EFT işlemleri Pazartesi günü hesaba geçer. Bayramda yapılan EFT ise bayramın bittiği günün ertesi günü hafta içi bir güne denk geliyorsa o gün geçer. Eğer bayram bitişi hafta sonuna denk geliyorsa yine ilk iş günü yani pazartesi hesaba aktarımı tamamlanır.

EFT İşlemlerinin Bedeli

Havale işlemlerinde daha kolay bir aktarım söz konusu olduğundan işlem bedeli de buna göre değişir. Hesabın durumuna veya anlaşmaya göre değişen oranda işlem bedeli kesilir. İşlem bedeli hakkında bankanız ile görüşmeniz daha doğru olur. Banka EFT ve havale işlemi için ayrı şekilde hizmet bedeli alır. Bunlar 10-20 TL gibi rakamlar olabileceği gibi döviz olması durumunda para miktarına göre de şekillenebilir. Bunun için işlem sırasında hizmet bedeli kısmına bakmak önerilir.

EFT ve Havale Farkı

Bankacılık işlemlerinden olan havale ve EFT bankalar arası veya hesaplar arası işlemler olarak adlandırılabilir. Bankanın nezdinde bulunan hesaplar arasında yapılan işlemlere havale adı verilir. Havale bir başka deyişle aynı bankada bulunan farklı hesaplardan aktarım yapılmasıdır. EFT işlemleri ise farklı bankalarda bulunan hesaplardan aktarım yapılması olarak adlandırılır. Bunun için bankanın onay vermesi ve hesaba aktarım için işlem yapması gerekir. Farklı bankalar olmasından dolayı onay sürecinin çalışma sürelerine denk gelmesi önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu