EFT Nasıl İptal Edilir?

eft nasıl iptal edilir

Elektronik Fon Transferi işleminin kısa adı EFT’dir. EFT, farklı banka hesapları arasında para gönderme işleminin adıdır. EFT işlemi için belli saatler vardır bu saatler 09.00 – 16.00 saatleri arasında yapılmaktadır. EFT, işlemlerinde yanlış göndermeler yapılmaktadır. Bu durumda EFT işleminin iptal edilmesi gerekir.

EFT İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT işleminin iptali için, işlemin Banka Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmamış olması gerekir. EFT onaylanmadığı zaman kısa sürede iptal işlemi sağlanabilir. EFT iptal işlemi için şu yollar izlenmelidir;

  • İnternet bankacılığı üzerinde bu işlemler yapıldığı zaman bekleten işlemler menüsü üzerinden EFT işlemi iptal edilebilir.
  • EFT işleminin iptali için banka şubesi aranabilir.
  • Bankanın çağrı merkezi aranarak işlem iptal edilebilir.

Karşı Tarafa Ulaşan EFT Nasıl İptal Edilir?

Karşı tarafa ulaşan EFT işleminin iptali biraz zordur. Gönderilen para karşı tarafın hesabına geçtiği zaman iptali için bankalar arası yazışmaların yapılması gerekmektedir. Yapılan EFT işlemlerinde yanlış IBAN numarası gönderim yapıldıysa otomatik olarak iptal edilir ve para iadesi yapılır. Hesap numarasının ya da alıcının adı – soyadı yanlış veya eksik girildiği zaman işlemin iptali sağlanır. EFT işlemi yapan kişinin ufak tefek harf hataları ve eksik girişleri banka çalışanları tarafından düzeltilir.

Yanlış EFT Gönderimi Hangi Bankaya Bildirilmeli?

EFT yanlış kişiye gönderildiği zaman hemen bankaya bildirilmesi gerekmelidir. Bu durumda alıcı ve gönderici bankalar arasında yazışmalar sağlanır. Yazışmalar sonucunda ise paranın gönderildiği banka şubesi, hatalı gönderim tutarına bloke koyar ve karşı tarafın bu parayı çekmesine engel olur. EFT yapan kişi bir dilekçe hazırlar ve banka şubesine yapacağı başvurusu sonrasında banka alıcı ile irtibata geçer. İrtibat sonucunda EFT’nin hatalı olduğu teyit edilir. İşlem sonucunda yanlış gönderilen tutar alıcının hesabından geri alınır ve kullanıcının hesabına iade edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu