Dünyanın En Büyük Açık Deniz Yüzen Rüzgar Çiftliği Güney Kore’de Yapılacak

Dünyanın En Büyük Açık Deniz Yüzen Rüzgar Çiftliği Güney Kore'de Yapılacak

Norveç petrol devi Equinor, Güney Kore’de  dünyanın en büyük açık deniz yüzen rüzgar çiftliğini inşa etmeyi planlıyor. Firma Güney Kore topraklarına elektrik sağlamak için devasa 800 MW’lık yüzen açık deniz rüzgar çiftliği inşa edecek. Proje güney Kore kıyılarının 80 kilometre dışında yer alacak.

Equinor şirketinin basın sözcüsü Erik Haaland, bir gazeteye verdiği demeçte, “İnşaatın 2023’te başlaması için bir planımız var, bu da 2026’da üretime başlayabileceğimiz anlamına geliyor.” dedi. Haaland, Güney Kore’nin önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve deniz rüzgarında ilginç fırsatlar sunduğunu vurguladı.

Sözlerine devam eden basın sözcüsü “Ateşböceği projesi Equinor’un Güney Kore’de geliştirdiği iki projeden biri. Ateşböceği 800 MW olacak şekilde planlandı ek olarak Donghae-1 ve Kore Ulusal Petrol Şirketi (KNOC) ile birlikte 200 MW’lık planlanan bir kapasitemiz daha var.” dedi.

Ateşböceği projesi, on bir türbinden oluşacak Norveç’in Hywind Tampen’inden dokuz kat daha büyük olacak. Hywind Tampen’in 530 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyordu. Bu projesinin maliyeti ise hala değerlendirme aşamasında. Yetkili fiyat konusunda ise “Şu anda maliyet tahminleri hakkında yorum yapmak için henüz çok erken.” açıklamasını yaptı.

Equinor şirketi yüzen deniz rüzgarında dünya lideri olmak için büyük bir isteğe sahip. Güney Kore’ye ek olarak Equinor, Kanarya Adaları ve İrlanda dışında bir tesis inşa etme olasılığını daha düşünüyor. Bununla birlikte Güney Kore, kömür ve nükleer enerjiden yenilenebilir enerjiye geçtiği için ilk tam ölçekli tesis için en olası yer olarak görülüyor.

Merkezi Stavanger’de bulunan Norveç devletine ait Statoil, yaklaşık 20.000 çalışanı olan bir petrol şirketiydi. 2018 yılında yeşil enerji, eşitlik ve çeşitliliğe olan bağlılığını yansıtmak için adını Equinor olarak değiştirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı