Devlet Huzurevi ve Yaşlı Bakım Evi Fiyatları 2022 (Başvuru Formu)

devlet huzurevi fiyatları

Belli bir yaş aralığından sonra yaşlılar hayatlarının geri kalanını huzurevinde devam ettirmek isteyebilir. Bunun için diledikleri huzurevinde kalmak için başvuru yapabilme imkanına sahipler. Devlet huzurevleri yaşlıların her türlü bakım ve hizmetini sağlıyor. Ayrıca devlete ait huzurevlerinde yaşamak da ücretsiz olmaktadır. Hobi odalarından kütüphaneye birçok imkanı bünyesinde bulunduran devlet huzurevleri yaşlılar içinden her şeyi yapıyor.

Günlük tansiyon ölçme gibi sağlık durumlarında da personel bulundurarak kişinin sağlığıyla da yakından ilgileniyor. Bununla birlikte kişilerin devlet huzurevi başvurusu için bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Şartları sağladığında başvurusu kabul edilir. Fakat özel huzurevleri de söz konusudur. Eğer yaşlı kişi özel huzurevinde hayatını devam ettirmek istiyorsa belli bir ücret ödemek zorunda oluyor. Ödediği ücret seçtiği huzurevinin sahip olduğu imkanlara ve sunduğu hizmetlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Devlet Huzurevi Başvuru Formu

Huzurevinde yaşamaya karar veren kişinin ilk olarak yapması gereken huzurevine gidip başvuru için gerekli formu doldurmak oluyor. Böyle bir karar verildikten sonra eğer sağlık durumu imkan tanıyorsa kişi evine en yakın olan huzurevine gidip başvurusunu gerçekleştirebilir. Bunun yanında 183’ü arayıp yetkili kişilere gerekli açıklamayı yapıp kendisini almalarını söyler. Huzurevi yaşlı kişilerin bakımını gerçekleştirmek ve onlara hizmet etmek amacıyla kurulur. Buralarda yaşamak isteyen kişilerin 60 yaşını doldurması gerekmektedir. Eğer kişi sağlık sorunları nedeniyle kendisi başvuru yapmaya gidemiyorsa ilgili numarayı arayıp durumunu dile getirebilir. Böyle olduğunda yetkili kişiler evden alıp huzurevi merkezine götürür. Aynı zamanda kurumda kalan kişiler istedikleri zaman kurumdan ayrılma fırsatına da sahip oluyor.

Huzurevi Alım Şartları

Devlet huzurevi de olsa yaşlı kişiler hemen kuruma alınmamaktadır. Çünkü devlet huzurevi başvurusu sonrasında kişilerin belirli şartları sağlıyor olması gerekir. İlk olarak başvuru yapan kişilerin 60 yaş üzeri olması gerekir. Eper kişi 60 yaşın altındaysa başvurusu geçersiz sayılır. Kurumda bulunan diğer hastaların sağlığı ve güvenliği için yeni başvuru yapan her kişi sıkı denetim altına alınır. Huzurevi alım şartlarından bazıları şunlardır;

 • Kişinin temel ihtiyacı olan tuvalet ve yemek yeme gereksinimini kendi başına halledebiliyor olması gerekir.
 • Kişinin herhangi bir akıl hastalığının bulunmaması gerekir.
 • Diğer yaşlıların sağlığını bozacak herhangi bir bulaşıcı hastalığa sahip olmaması gerekir.
 • Kurumdaki yaşlıların güvenliğini tehlikeye atacak sigara, alkol vb. bağımlılığının bulunmaması gerekir.

Yukarıda yer alan maddelere başvuru yapacak kişinin uyması halinde kuruma kaydı yapılır. Bu maddelerden birinin bile eksik olması kişinin kuruma kabul edilmemesine neden olabilir.

Mutlaka okumalısınız: 65 yaş üstü hakları

Huzurevi Ücret Bilgisi

Devlet huzurevlerine müracaat eden kişilerin gerekli tüm şartları sağlaması neticesinde herhangi bir ücret söz konusu olmuyor. Özellerde ise durum biraz daha farklı. Aylık veya yıllık olarak ödenebilen ücretler kuruma göre değişkenlik gösterebiliyor. Devlet huzurevinde ücretsiz olarak kalabilecek kişiler şunlardır:

 • Herhangi bir yakını bulunmayanlar.
 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait emekliliği olmayanlar.
 • Maddi varlığının bulunmaması.
 • Herhangi bir gelirinin olmaması.

Bu kişilerin hepsi devlet huzurevlerinde ücretsiz olarak kalabilirler.

Huzurevine Kayıt için Gerekli Belgeler

Huzurevinde kalabilmek için resmi birtakım işlemlerin olması gerekir. Yaşı 60’ın üzerinde olan kişilerin başvuru formunu doldurduktan sonra kayıt için birtakım evraklar getirmesi gerekir. Başvurusu kabul edilen kişiler başvuru belgesiyle birlikte TC kimlik numarasını kuruma vermelidir. Bununla birlikte kişinin herhangi bir maddi gelirinin olmadığına dair belge de getirmesi ve kuruma vermesi gerekir. Son olarak kişinin kurumda kalmaya engel herhangi bir akıl hastalığı olmadığına dair sağlık raporunu da kurumdaki yetkili kişilere iletmesi gerekir.

Huzurevinden Geri Alınmamak Üzere Çıkarılma

Huzur evinde kalan yaşlılar bazı zamanlarda kendi istekleriyle kuruluştan ayrılıyor. Fakat bunun yanı sıra devlet huzurevinde kişinin yaptığı davranışlar neticesinde tamamen kurumla ilişkisi kesilir. Böyle durumlarda kişi bir daha o kuruma alınmamak üzere huzurevinden çıkarılır. Kişi siyasi ya da farklı nedenlerle kurumun işleyiş düzeninde bozukluk meydana getiriyorsa ve huzurun bozulmasına neden oluyorsa kurumla ilişkisi kesilir. Bunun yanında devletin saygınlığına gölge düşürecek davranışlar sergilerse bu da kişinin kurumdan çıkarılma nedenlerinden biridir. Kişinin alkol ve uyuşturucu madde bağımlısı olduğu doktor raporuyla tespit edilirse kişi yine kurumdan geri alınmamak şartıyla çıkarılır.

Huzurevinin Sağladığı Hizmetler

Huzurevinde kalan kişilere çeşitli hizmetler söz konusu oluyor. Huzurevlerinin yaşlılara sunduğu hizmetlerden bazıları şunlardır:

 • Gün içinde her saat yiyecek ve içecek temini söz konusu olur.
 • Kurumun ve kişilerin kaldığı odaların temizliğine önem verilir.
 • Çeşitli aktivite imkanları sağlanır.
 • Müzik ile terapi fırsatı sağlanır.
 • Haftanın her günü ve her saati internet üzerinden canlı yayın izlemelerine olanak tanınır.
 • Kişilerin talepleri doğrultusunda eğitim faaliyetleri de söz konusu olur.

Tüm bunlar huzurevleri tarafından kişilere sunulan imkanlardan birkaçını oluşturmaktadır. Bu etkinliklerin sayısı ve içeriği kurumlara bağlı olarak artık gösterebilmektedir.

Huzurevi Ziyareti

Huzurevine gerçekleştirilecek ziyaretler kurumda kalan kişilere bağlı olur. Eğer kişi görüşmek isterse ziyaret söz konusu olabilir. Fakat kurumda kalan kişi görüşmek istemiyorsa en yakını dahi gelse herhangi bir görüşme söz konusu olmaz. Huzurevlerinde misafirhaneler söz konusu olur. Herhangi bir yaşlı ve yakınının görüşmesi bu misafirhanede gerçekleşir. Aynı zamanda devlet huzurevlerinde 24 saat çalışan güvenlik kameralarıyla kurum izlenmektedir. Güvenlik söz konusu olduğunda kurum her türlü tedbiri alıyor. Bununla birlikte kuruma sık olarak gerçekleştirilen denetimler de söz konusu olur.

Huzurevinin İçinde Bulunanlar

Huzurevleri birçok yaşlının içinde bulunduğu kurumlardan birisi oluyor. Bu kurumun içinde yaşlıların kaliteli vakit geçirmesi ve eğlenmesi için tüm olanaklar sağlanır. Sağlık problemlerinin yaşanması ihtimaline karşı doktor odası da huzurevlerinde bulunur. Yaşlıların eğlenceli vakit geçirebilmesi için hobi odaları söz konusu olur. Bununla birlikte sohbet edebilecekleri kafeterya da huzurevinde bulunan bölümlerden birini oluşturur. Sağlık problemi yaşamamaları için merkezi ısıtma söz konusu olmaktadır. Bununla birlikte kitap okumayı sevenler için kütüphane, düzenli ibadet edenler için ibadethane bulunur.

Yaşlı Bakım Evi

Bakım evleri genel olarak 3’e ayrılır. Bunlardan biri Huzurevleri ikincisi yaşlı bakım evi ve rehabilitasyon ve sonuncusu özel bakım olur. Huzurevi 60 yaş üstü kişilerin bir arada yaşadığı, yaşlıları korumak için faaliyet gösteren kurumlardır. Yaşlı bakım ve rehabilitasyon ise rehabilite edilmesi gereken, tedavisi olmayan hastalığa sahip kişilerin bulunduğu kurum olarak karşımıza çıkar.

Huzurevi ve Yaşlı Bakım Evi Farkı

Bakım evlerinde yaşlılara sunulan hizmetler huzurevine oranla biraz daha kapsamlı olur. Huzurevinde gün içinde tansiyon ölçme gibi sağlık kontrolleri söz konusudur. Fakat yaşlı bakım evlerinde daha kapsamlı bir sağlık kontrolü söz konusu olur. Yaşlı bakım evlerinde kişinin sağlık durumuna bağlı olarak yiyebileceği ve yiyemeyeceği besinler belirlenmektedir. Yemek öğünleri bu doğrultuda verilir. Bunun yanı sıra yaşlı bakım evleri yaşlıların sağlık durumuna bağlı olarak ekstra olanaklar da ortaya koyar.

Huzurevi Personel Durumu

Devlet huzurevlerinde yaşlıların ihtiyaçları ve istekleri de göz önüne alınarak farklı alanlara sahip personeller söz konusu olur. Tüm devlet huzurevlerinde ihtiyaç dahilinde sosyal çalışmacı, psikolog, hemşire, fizyoterapist bulunması gerekir. Bunun yanı sıra idari işleri yürütmek için müdür ve müdür yardımcısı gerekir. Huzurevinde meydana gelebilecek teknik aksaklıklar neticesinde yaşlıların mağdur olmaması için teknisyen gerekmektedir. Devlet huzurevleri ihtiyaç doğrultusunda bu alanlarda uzman olan kişileri bünyesinde barındırır.

Huzurevinden Ayrılma Durumu

Çeşitli nedenlere bağlı olarak kişinin huzurevinden ayrılması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Kendi isteği ile başka yerde yaşamını devam ettirme talebi
 • Devlete bağlı farklı yerlerdeki kuruluşlardan birinde kalmayı talep etmesi
 • Huzurevinden ayrılmak istediğini belirtmesi
 • Disiplin gibi nedenlerle kurum tarından başka kuruma nakledilmesi
 • Kişinin vefat etmesi

Bu nedenlere bağlı olarak yaşlı kişinin ilgili kurumla olan bağlantısı kesilmektedir. Kişi kendi isteği ve yakını varsa onun da isteği doğrultusunda hiçbir neden göstermeden de kurumdan çıkışını isteyebilir.

Huzurevi İzin Durumu

Kurumda kalan yaşlılar istedikleri zamanlarda alışveriş yada gezmek amacıyla kurum dışına çıkmak isteyebilir. Böyle olduğunda gerekli yetkililere haber verdikleri zaman dışarı çıkmakta izinli olabilirler. Yaşlılara bir sene içerisinde 1 ay şeklinde olmak koşuluyla beraber 3 ay izin verilir. İzinin uzaması durumunda huzurevi müdürüyle konuşulup onay alınabilir. İzin süreci tamamladığı halde kuruma dönmeyen ve herhangi bir gerekçe sunmayan kişilerin kurumla ilişkileri kesilmektedir. Gerekçesini söylediğinde ise tekrar kayıt söz konusu olabilmektedir.

Huzurevi Maddi Destek

Huzurevinde hayatını devam ettiren kişilerden bazıları maddi yardıma gereksinim duyar. Bu kişilerin hiçbir yerden maddi geliri olmamakla birlikte güçsüz ve muhtaç durumda oldukları tespit edilip düzenli maddi yardım söz konusu olabilir. Bu kişilerin 65 yaş üzerinde olması şartı söz konusu olmaktadır. Tüm gerekli durumlar tespit edildiğinde ve onaylandığında kurum tarafından her ay maddi destek söz konusu olur. Verilen destekle alakalı herhangi bir para kesintisi de olmadan belirlenen tutar kişiye verilir.

Huzurevinde Gerçekleşen Vefat

Kişi huzurevinde vefat ederse vefat işlemleri kurum tarafından gerçekleştirilir. İlk olarak yaşlının ölüm raporu düzenlenir. Daha sonrasında yaşlının odasından tüm eşyaları sosyal çalışmacı, müdür vb. dahilinde toplanır ve tutanağa eklenir. Kişinin dosyasından herhangi bir yakını olup olmadığının tespiti yapılır. Kişinin hazırladığı bir vesayet varsa bu kişinin yakınlarına eşyalarla beraber ulaştırılır. Eğer ölen kişinin bir yakını veya tanıdığı söz konusuysa kişinin ölüm haberi bu kişilere verilir. Daha sonrasında yakınları gelip kişinin cenazesini alırlar. Vefat eden kişinin herhangi bir yakını bulunmuyorsa kurum tarafından gerekli tüm cenaze işlemleri gerçekleştirilir ve cenaze defnedilir.

Özel Huzurevleri

Devlet huzurevleri şartlar sağlandığında ücretsiz olarak yaşlılara hizmet verirken, Özel huzurevleri belirli ücretler karşılığında kişileri kurumlarına kabul eder. Bunun yanı sıra özel huzurevlerinde maddi geliri olmama şartı aranmamaktadır. Devlet huzurevine göre daha çok imkanıbünyesinde barındıran özel huzurevleri sunduğu hizmetlerin çeşitliliğine göre ücret talep eder. Özel huzurevleri birçok etkinlik odalarını bünyesinde barındırabilir.

Özel Huzurevi Fiyatları

Huzurevi fiyatları özel kuruluşun sunduğu kaliteli hizmete ve imkanlara bağlı olarak değişiklik gösterir. En düşük özel huzurevi fiyatı 1200 TL civarında olmaktadır. Bununla birlikte en yüksek özel huzurevi ücreti ise 1.5000,00 TL civarında olmaktadır. Genel olarak özel huzurevi fiyatları bu aralıkta değişiklik göstermektedir. Burada fiyatın değişmesinde etkili olan faktörlerden biri de huzurevinin bulunduğu şehrin gelişmişlik düzeyi olmaktadır.

İstanbul’da Yer Alan Huzurevleri

En kalabalık nüfusu bünyesinde barındıran İstanbul’da yer alan huzurevlerinden bazıları şunlardır:

 • Adora Huzurevi
 • Çengelköy Huzurevi
 • Okyanus Yaşlı Bakım Merkezi
 • Bizbize Huzurevi
 • Ada Huzurevi
 • Asude Huzurevi
 • Samanyolu Huzurevi

Bunlar İstanbul’da bulunan özel huzurevlerinden sadece birkaçı olmaktadır. Büyükşehir’de çok daha fazla huzurevi ve yaşlı bakım merkezi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu