Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi Şartları ve Başvurusu

devlet destekli salma tavukçuluk kredisi

Son dönemde devlet tarafından verilen destekler ile birçok kişinin yatırım yaparak başlamayı düşündüğü ve ülkemizde en çok tercih edilen hayvancılık türlerinden biri olan salma tavukçuluk; devlet tarafından verilen birçok avantajlı kredi ile yapılabilir hayvancılık türleri arasına kolaylıkla giriyor.

Salma Tavukçuluk Kredisi Nedir?

Salma tavukçuluk sektörü ile ilerleyen piliç ve yumurta üretimi için gerekli sektörler arasında bulunan salma tavukçuluk, üretim zincirinde bulunduğu önemli konum nedeni ile birçok alt üretim sektörünü içinde barındırmaktadır. Birinci derece üretici konumunda olan salma tavukçuluk ile uğraşan üreticilere devlet tarafından birçok avantajlı kredi finansmanı sağlanırken, yapılan bu kredi finansmanları sayesinde birçok kişi salma tavukçuluk işine girerek bu kredilerden yararlanmayı düşünüyor.

Salma Tavukçuluk Kredisini Kimler Alabilir?

Salma tavukçuluk sektörü için devlet destekli birçok banka tarafından finansman sağlanırken, birçok kişinin merak ettiği bir diğer konu ise, kimlerin bu kredi finansmanından yararlanabileceğidir. Devlet tarafından destekli kredileri almak isteyen kişiler, Tarım Bakanlığı tarafından salma tavukçuluk kredisi başvuru detaylarını iyi okuyarak başvurularını gerçekleştirmelidir. En az 5 yıl deneyim istenen salma tavukçuluk kredisi için, birçok üretici banka kuyruklarına girmiş bulunmaktadır. Özellikle KOSGEB’in sunduğu bir diğer kredi olan hayvancılık kredisi için de başvuru yapan üreticiler, resmi gazetede yayınlanan bu kredi bilgisi ile birlikte araştırmalarına başladı.

Salma Tavukçuluk Kredisi Başvuru Şartları

Salma tavukçuluk kredisinden yararlanmak isteyen üreticiler için, bankaların aradığı birçok özellik ve kriter mevcuttur. İlk olarak Tarım Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge üzerinden araştırmalarını yapması gereken üreticiler, daha sonra bankalara giderek başvurularını oluşturması gerekmektedir.

Salma tavukçuluk kredisi almak isteyen üreticiler için aranan başvuru şartları şunlardır;

  • En az 5 yıl salma tavukçuluk sektörü içerisinde tecrübe
  • Toplamda 1000’den fazla tavuk ile bu tavuklara yetebilecek kümes hacmi
  • Yumurta ya da piliç üretimi için uygun koşullarda bulunan kümes
  • Kümes sağlığının ziraat mühendisleri tarafından onaylanması

Bu gibi başvuru şartlarına uyan üreticiler, kolaylıkla salma tavukçuluk kredisine diledikleri devlet destekli banka üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Bankadan bankaya değişen başvuru şartları olabileceği gibi, Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanan başvuru şartlarının bir kısmı bunlardır.

Salma Tavukçuluk Kredisi Kümes Şartları

Salma tavukçuluk kredisi başvurusunda bulunmak isteyen üreticiler için zorunlu olan bir diğer perspektif ise Tarım Bakanlığı tarafından talep edilen kümes şartlarıdır. Salma tavukçuluk için gerekli olan şartlar arasında bir metrekare içerisine 6 adet tavuk ile ölçülen kümes genişliği hesabıdır.

Birçok bankanın şartlarından biri olan en az 1000 tavukluk üretim hacmi için, salma tavukçuluk kredisine başvuracak üreticilerin en az 166 metrekare kümes ve üretim alanının bulunması zorunluluğu vardır. Bu metrekare altında Tarım Bakanlığı kurallarına göre tavuk yetiştirilmesinin sağlıklı olmaması nedeni ile başvurunuz otomatik olarak iptal edilmektedir.

Bununla birlikte kümesin uzunluk alan yönü, pencere ve kapı yönü gibi birçok detayın bulunduğu şartlar listesinde, tavukların en uygun biçimde rahatça gezerek ve kışın birbirlerini ısıtarak yetiştirilmesi gözlemlenmiş ve en uygun tavuk yetiştiriciliği hedeflenmiştir.

Salma Tavukçuluk Kredisi Veren Bankalar

Salma tavukçuluk kredisi alma amacı ile banka seçimi yapmak isteyen üreticilerin karar vermekte en çok zorlandığı kısımlardan birisi de bu aşamadır. Devlet destekli birçok bankanın farklı avantajlar ile üreticilere sunduğu salma tavukçuluk kredisi, kişiye veya kümese özel ekstra avantajlar ve düşük faizler ile üreticilerin aklını çelmektedir. Bu bankaların en başında Ziraat Bankası ve QNB Finansbank gelirken; Şekerbank, İş Bankası, Halkbank gibi diğer bankaların da üreticilere özel sunduğu ve oldukça avantajlı salma tavukçuluk kredisi bulunmaktadır.

Kooperatifler Üzerinden Salma Tavukçuluk Kredisi Alma

Devlet destekli bankalar ile beraber, üreticilere salma tavukçuluk kredisi sunan bir takım kooperatifler de bulunmaktadır. Çiftçiler ve üreticiler için birçok avantajlı, bankalara göre daha az faizli ve uzun vadeli salma tavukçuluk kredilerini; farklı kooperatifler aracılığı ile görebilir ve inceleyebilirsiniz. Her yıl birçok kooperatif üzerinden kredi alımı yapan çiftçi ve üreticiler, bu yardımlar sayesinde yeni girişimlerini veya yatırımlarını gerçekleştirebilmektedir. Tarım Kooperatifi, Akdeniz Birliği Kooperatifi, Ege Üreticileri Kooperatifi gibi birçok kuruluş üzerinden farklı kredi seçeneklerini inceleyebilir ve sizin için en doğru salma tavukçuluk kredisini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu