Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? 2022 Başvuru Şartları

evlilik kredisi

Evlilik kredisi almayı düşünenler için bu sayfamızdan oldukça detaylı bilgiler aktaracağız. Düğün hazırlığında bulunanlar, nakit para ihtiyaçları için finans kurumlarının ya da devlet destekli kredi seçeneklerinden faydalanmak isterler. Düğün salonu kirası, beyaz eşya, gelinlik, mobilya birçok masraf çıkmaktadır. Tüm masrafları karşılamakta zorlananlar, bankaların sunduğu kredi seçeneklerinden faydalanabiliyorlar. Bankalar, düğün kredisi kampanyaları ile farklı faiz oranları ile kredi seçenekleri sunuyorlar. Yeni evleneceklere destek amacıyla sunulan düşük faizli ve geri ödemeli krediler, düğün kredisi olarak adlandırılmaktadır.

Evlilik Kredi Nasıl Alınır?

Bankalar, yeni evlenecek olanlara, ihtiyaç kredisi adıyla düğün kredisi vermektedir. Bankalar, ihtiyaç kredileri için oluşturmuş oldukları başvuru şartlarını düğün kredileri içinde kullanıyor. Bankaların kredi kampanyaları incelendiğinde, düşük faizli olarak evlilik ya da düğün kredisi çeşitlerinin bulunduğu görülmektedir. Ayrıca devlet destekli düğün kredileri de verilmektedir. Düğün kredisi almak isteyenler, bankalara başvuruda bulunarak, ihtiyaç durumları ve bankalar tarafından belirlenen miktara kadar kredi alınabiliyor.

Evlilik Kredisi İçin Aranan Şartlar

Bankalar, tüm kredi seçenekleri için başvurucularda belirli şartları aramaktadır. Düğün kredisi başvurusunda bulunmak isteyenler şu şartlara dikkat etmelidir.

  • Kredi notunun yeterli olması
  • Takipli borcunun bulunmaması
  • Aylık gelirini belgelendirmesi
  • Kredi için kredi notu yüksek kefil bulması

Bu şartları yerine getiren ve şartları uyanlar, düğün kredisi başvurularında bulunabilirler.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Yeni evlenenlere devlet kredisi nasıl alınır şimdi bunu açıklayalım. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yeni evleneceklere destek olabilmek için sosyal destek projesi geliştirmiştir. Evlilik sürecinde, nakit paraya daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Aradıkları nakit parayı bulamayanlar, evliliklerini ya da çeşitli eşya ihtiyaçlarını ertelemektedir. Devlet destekli evlilik kredisi gençlere 10.000 TL olarak verilmektedir. Devlet destekli evlilik kredisi, gençlere faizsiz olarak verilmekte ve esnek geri ödeme planı ile zorlanmadan ödemelerin yapılması sağlanmaktadır. Bankalardan alınan düğün kredileri, faizli olduğu için son yıllarda gençler, devlet destekli düğün kredisi için daha fazla başvuruda bulunmaktadır.

yeni evlenenlere devlet destekli kredi

Devlet Destekli Düğün Kredisi Şartları

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da, bankalar gibi verilecek olan düğün destekleme kredileri için belirli şartları istemektedir. 10.000 TL faizsiz kredi desteği için yapılan başvurular detaylı olarak incelenmekte ve şartlara uyanlara kredi verilmektedir.

Devlet destekli düğün kredisi için aranan şarlar şunlardır;

  • Evlenecek olan çiftlerden birisinin 27 yaşını doldurmamış olması
  • Kredi için anlaşmalı bankalarda, çiftlerden birisi adına hesap açılması
  • Evlilik kredisi her çifte bir defa verilir
  • Düğün kredisi çiftler adına 5’er bin TL her ikisine toplam 10 bin TL destek verilir
  • Krediden faydalanabilmek için çiftlerin ağır suçlardan sabıkalı olmaması gerekiyor

Bu şartlara uyanlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen düğün kredisinden faydalanabilecektir.

Devlet Destekli Düğün Kredisi Başvurusu Nereye Yapılır?

Düğün masraflarını için devlet desteğinden faydalanmak isteyenler, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden başvurular yapılabiliyor. Bankalar, proje için belirlenen evrakların hazırlanmasını istemektedir.

İsteyenler, online bankacılık sistemleri üzerinden de herhangi bir belge sunmaya gerek duymadan başvurularını yapabiliyorlar. Düğün başvurularının yapılabileceği bankalar arasında, Türkiye İş Bankası, T.C Ziraat Bankası, Akbank, Vakıfbank, Finansbank ve Garanti bankası yer alıyor. Bu bankalara, yeni evlenecek olan çiftler tek ya da birlikte başvuruda bulunabiliyorlar.

Düğün Kredisi Başvuru Süreci

Bankaların vermiş olduğu düğün kredileri ya da devlet destekli düğün kredilerinden faydalanmak isteyenler için başvuru süreçleri belirlenmiştir. Öncelikle, kredi alınacak olan bankaya şahsen başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru yapanlar, kimlik bilgilerini ve adres beyan belgelerini yanlarında bulundurmalıdır.

Devlet destekli düğün kredileri için anlaşmalı bankalarda, çeyiz hesabı açılmalıdır. Açılan çeyiz hesabında, aylık ya da 3 ayda bir düzenli olarak belirlenen limit aralığında para yatırmak gerekiyor. Bu işlemleri yapanlar, devlet destekli faizsiz 10.000 TL düğün kredisi alabiliyorlar. Bankaların sunduğu faizli düğün kredilerini kullanmak isteyenler, başvuru işlemlerini yaparak kredilerini hemen alabiliyorlar.

Başvuru Belgeleri

Düğün ya da ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunanlardan bazı belgeler istenmektedir. Bankaların istediği belgeler arasında, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, gelir belgesi, ücretliler için maaş bordrosu, serbest meslek sahipleri için vergi levhası gibi belgeler yer alıyor. Her bankanın kredi için istediği belge türleri farklı olabilmektedir. Devlet destekli krediler içinde çiftlerden sabıka kaydı dokümanı istenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu