Denizbank Kimin Bankası? Sahibi Kim?

Denizbank kimin diye 2022 yılında soranlar; Denizbank, Emirates NBD ye satılmıştır. Denizbank’ın sahibi şu an bir Arap ülkesidir.

“Hayat Deniz’de Güzel” mottosu ile yola çıkan ve 1938 yılında aktif çalışma hayatına adım atan Denizbank, 688 adet şubesi ile müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor ve yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizin en güvenilir bankalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. 1938 yılında atılan adımlarda asıl amaç, denizcilik faaliyetlerine katkıda bulunmak ve bu faaliyetleri çok daha profesyonel bir seviyeye taşımak idi.

Takvimler 1992’yi gösterdiğinde Emlak Bank ile birleşme kararı alınmış ve bu düşünce hayata geçirilmiştir. 1997 yılında ise Zorlu Holding’in banka ile ilgili lisans faaliyetleri için adım attığını görebiliyoruz. Denizbank kimin sorusuna yanıt verdikten sonra ilgili süreçleri de paylaşmak istiyoruz.

Denizbank Tarihçesi

1997 yılında Emlakbank’tan ayrılarak özelleştirilen Denizbank’ın bir kaç eski şube dışında aktif faaliyetleri de bulunmamaktaydı. 1997 yılında Özelleştirme İdaresi’nden bankacılık lisansı ile Zorlu Holding Denizbank’ı satın aldı. 1997 yılında şubeleşme ve çalışan istihdamına yönelik çalışmalar yapan Denizbank, TMSF’ye devrolan bankaların şubelerini satın alıp kendi konsepti ile dizayn ederek sektörde ilerlemeye devam etmiştir. 2002 yılında Tarişbank gruba dahil edilmiştir.

2006 yılında Avrupa’nın öncü finans kurumlarından Dexia ile ortaklık kuran Denizbank, 2012 yılında yine Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olan Sberbank’ın çatısı altında hizmet vermeye devam etti. Diğer taraftan 2013 yılında Citibank’ın bireysel bankacılık bölümünü bünyesine katmış ve müşteri portföyünü büyütmüştür.

Denizbank’ın sahibi uzunca bir süre Ruslar oldu ancak kısa bir süre önce yeni bir adım atıldı ve yapılan büyük yatırımlar ile birlikte son olarak Arapların himayesine geçtiğini görebiliyoruz. Denizbank’ın sahibi kim? Sorusuna an itibarıyla Emirates NBD yanıtını verebiliyoruz. Mevcut hizmetlerini Arap ülkesi bünyesinde yürüten ve ülkemiz ile birlikte yine birçok Avrupa ülkesinde de çalışmalarını sürdüren Denizbank, finansal anlamda büyük bir desteğe sahip ve her geçen gün kurumsal anlamda dikkat çekici bir yükseliş kaydediyor.

Denizbank 2012 yılında ülkemizde Dijital Kuşak Bankacılılğı Departmanını kurarak sektörde ilk olmayı başarmış ve Avrupa ve Amerika’da Dünyanın En Yenilikçi Bankası unvanını almıştır.

Denizbank ismi ülkemiz için gerçek bir marka değeri taşıyor ancak şu anda bizim değil, Arap sermayesinin elinde. Arap iş adamlarının büyük yatırımlar ve finansal destek ile birlikte bünyelerine kattığı Denizbank, en çok şubesi olan ve en kalabalık müşteri portföyüne sahip olan bankalardan bir tanesidir ve hali hazırda faaliyetlerini aktif bir şekilde yürütmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu