Denizbank Kimin? Yeni Sahibi Kim? Kime Ait

Denizbank kimin diye 2019 yılında soranlar; Denizbank, Emirates NBD ye satılmıştır. Denizbank’ın sahibi şu an bir Arap ülkesidir. Hayat Deniz’de Güzel sloganı ile tanıdığımız Denizbank 1938 yılında kurulmuş, şuanda 688 şubeli bir bankadır. Her yıl bir önceki yıla göre büyüme kaydetmiştir. 1938’de kurulurken Türkiye de denizcilik faaliyetlerinde finansman anlamında bir değer kazandırma amacı taşımaktaydı. 1992 yılında Emlak Bank ile birleşince ve 1997 yılından sonra da Zorlu Holding banka ile ilgili lisans faaliyetlerine geçmişlerdir.

Denizbank, 2012 yılında Rusya’daki Sberbank’a satıldı. Artık Denizbank’ın sahibi olan Ruslar da hisselerini satma kararı aldıklarında yeni sahibi Emirates NBD Bank olarak açıklanmıştır. 2002 yılı sonunda Denizbank mevcut bankacılık ve ürün hizmetleri olan factoring, finansal kiralamalar, yatırım ve portföy yönetimleri de Avusturya ve Rusya’daki bankaların satın almaları ile gerçekleşti. Böylelikle finansal güç oturmaya başladı.

Denizbank ve Finansal Hizmetler

Denizbank finansal hizmetler grubunda beşi yerli üçü uluslararası olmak üzere, 6’sı finansal olmayan iştirak ve Bahreyn deki şubeleri ile bütün halindedir. Finans hizmetleri, Deniz Yatırım, Deniz GYO, Deniz Leasing, Deniz Factoring gibi hizmetlerin tek bir çatı altında toplanmasını sağlamıştır. Denizbank bünyesinde operasyon, muhasebe, mali işler gibi fonksiyonlar bir merkezde toplanarak bir pazarlama merkezi oluşturulmuş ve işletme verimliliğinde artış sağlanmak için çalışılmıştır.

Tarihlerle Denizbank

1997 yılında Zorlu Holding tarafından yapılan ihalede Denizbank ismi tescillendi. O sıralar Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu idi. 1997 yılında Denizbank faaliyetlerinde Swissotel de başladı. Sonra Karaköy de bir binaya taşınıldı. Bu arada 13 şube açıldı.

1999 yılında Deniz Leasing ve Factoring hayata geçirildi. Ve 2000 yılından itibaren internet bankacılığı hizmete alındı. Denizbank 2006 yılından itibaren İstanbul Esentepe genel müdürlük binasına taşınmıştır. Bu arada Tarişank’ı da satın alarak tarım faaliyetlerinde artış göstermiştir.

2006 yılında Faransa Belçika ortaklı Avrupa’nın bankacılıkta dev ismi Dexia’ya satılmışır artık Denizbank’ın yeni hissedarıdır. Denizbank kimindir? Denizbank Emirates NBD ye satılmıştır. Denizbank’ın sahibi şu an bir Arap ülkesidir. Banka 9000 den fazla kişiye iş imkanı sunmaktadır. Dubai yanı sıra Suudi Arabistan, Hindistan, Mısır, Singapur ve İngiltere de hizmet vermektedir.

Bir Cevap Yazın