Debit Kart Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Neler?

Debit Kart Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Neler?

Debit kartlar ile kredi kartları, hesap sahipleri tarafından genellikle karıştırılır. Bu kartların ikisi de farklı kartlardır. Belli alanlarda aynı avantajları ve kolaylıkları sağlasalar da yapı itibariyle farklıdırlar. Elbette, bu ayrımın yapılabilmesi için öncelikle debit kartın tanımının yapılması gerekir.

Debit Kart Nedir?

Banka hesabı üzerinde tüketiciye harcama yapmasını sağlayan bir tür hesap kartıdır. Debit kart, bir kredi kartı değildir. Bir debit kart, tüketicinin banka hesabında bulunan para üzerinden işlem yapmak için kullandığı karttır. Diğer bir deyişle; bir banka kartıdır. Eğer, tüketicini hesabında mevcut parası varsa debit kartının alışverişinde nakit yerine kullanabilir.

Debit Kart Ne İşe Yarar?

Debit kart, hesap sahipleri için son derece avantajlı bir karttır.

  • Atm cihazlarından para çekmek ya da para yatırmak gibi işlemleri yapmakta kullanılabilir.
  • Hesapta para olduğu zamanlarda alış verişlerde nakit yerine debit kart ile alım yapılabilir.
  • Debit kartlar, teknolojik bazı önlemlere tabidir. Bu özellikleriyle tüketiciyi, yetkisiz harcama risklerinden korur. Alışveriş yapılırken ya da ATM cihazlarından işlem yapılırken bir şifre ile tüketicinin hesabını koruma altına alır.
  • Debit kartlar, bir banka hesabına bağlı kartlardır. Bu nedenle; kart sahibi, istediği her an internet şube, ATM ve mobil uygulama gibi kanalları kullanarak kartla yapılan tüm işlemleri kolayca kontrol edebilir.

Nakit ödemeyle uğraşmak istemeyen kişiler debit kart ile hızlı ve kolayca alış veriş yapabilirler.

Debit Kart Kullanımı

Arzu edilen bir bankadan mevduat hesabı açtıran bireye banka tarafından debit kart gönderilir. Debit kart, tüketicinin eline geçtiğinde ilk olarak karta bir şifre belirlenir. Bu işlemden sonra kart hemen kullanılmaya başlanabilir.

Bir kişinin hesabında 500 TL parasının olduğu varsayılsın. Bu kişi, 200 TL değerinde alışveriş yaparsa ödeme işlemini debit kart ile gerçekleştirebilir. Ödeme işleminin yapılması için debit kart tüketiciye verilir. Kart içinde belirlenen şifre girilir ve işlem tamamlanır. Ödenen 200 TL tutar, kişin hesap bakiyesinden otomatik bir şekilde düşer. Bu ödeme sonrasında kişini hesabında 300 TL kalmış olur.

Debit Kartın Avantajları

Debit kartların sağladığı en önemli avantaj, bankada hesabı bulunan kişi, yani hesap sahibi, daha dikkatli alış veriş etmek durumunda kalır. Bu da hesap sahibinin çok daha kontrollü olmasını ve alışverişlerde bilinçli davranmasını sağlar.

Debit kartların diğer bir avantajı ise yıllık aidat ve faiz gibi masraflar çıkarmamasıdır. Bu kartlar için hesap sahibi bankaya her hangi bir ücret ödemek zorunda kalmaz. Bu kartları, tıpkı kredi kartları gibi kullanabilirler.

Debit Kartın Sağladığı Dezavantajlar

Yukarıda da bahsedildiği gibi debit kartlar, kredi kartı değildir. Bu nedenle; bu kartlarda puan kazanımı olmamaktadır. Aynı zamanda kredi kartları için sunulan ayrıcalıklar da debit kartlarda söz konusu olmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu