ÇKS ile Çiftçi Kredisi Veren Bankalar 2022

çiftçi kredisi veren bankalar

Çks ile çiftçi kredisi veren bankalar konusunda tüm ayrıntıları bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Finans problemi yaşayan çiftçilere destek sağlayan pek çok banka bulunur. Bu bankaların arasında kamu bankaları da özel bankalarda mevcuttur. Bankaların çiftçilere sağladığı kredilerin bir kısmı faizsiz iken, bir kısmı ise faiz karşılığı kullandırılır. Yazımızın içeriğinde, çiftçilere kredi sağlayan bankalar ve bu bankaların talep ettiği evraklar, kredi kullandırma koşulları gibi ayrıntıları paylaşarak çiftçilere yol göstermeye çalışacağız. Geçtiğimiz senelerde, çiftçilere sağlanan kredi desteği 2022 yılında da devam edecek. İşte kredi başvuruları hakkında ayrıntılı bilgiler.

Çiftçilere Kredi Sağlayan Bankalara Başvuru Yolları

Ülkemizin dört bir köşesinde, hiçbir zaman kesintiye uğramayan bir tarım ve hayvancılık faaliyeti vardır. Kesintisiz süren bu faaliyet, aynı zamanda en büyük üretim sektörlerimizden biridir. Bu en önemli gelir kaynağını yaratan çiftçiler, her zaman devlet tarafından desteklenmişlerdir. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerine, devlet tam destek sunarak, kişileri tarım ve hayvancılık yapması konusunda teşvik eder.

Devletin farklı teşvik yolları mevcuttur ve bunlardan biri de Genç Çiftçi Projesidir. Genç yaşta ve işsiz olan kişilerin tarım ve hayvancılığa yönelmesini desteklemek adına 2017 yılında başlatılan proje, bugüne kadar her yıl sürdürülmüştür. 2022 yılı içerisinde de genç çiftçilere teşvik için hibe programının sürdürülmesi bekleniyor.

Tarım ve hayvancılık sektöründe, devletin sağladığı desteğin yanı sıra, birçok kamu ve özel banka tarafından da, çiftçilerin acil nakit ihtiyaçlarına cevap vermek için, çiftçilere kredi imkanı tanınıyor. Bireysel kredi kapsamında sunulan tarımsal kredilerin, diğer kredilere göre bazı farkları bulunuyor. Taşıt kredisi, konut kredisi veya ihtiyaç kredisi gibi kredilerden farklı olarak, tarımsal amaçla kullandırılan kredilerin koşulları çiftçilerin özel durumları göz önünde bulundurularak planlanıyor.

Örneğin, diğer bireysel kredilerin, aylık belirli miktarda periyodik ödeme koşulu ile kullandırılması söz konusuyken, tarımsal amaçla çiftçilere verilen krediler, yılda bir geri ödeme veya hasat zamanında ödeme koşullarıyla kullandırılabiliyor. Hasat zamanında gelir elde edecek olan çiftçilerin, böylece nakit ve geri ödeme sorunu yaşamadan kredi alması mümkün oluyor.

Tarım Kredi Koşulları

Bankalar, her yıl kredi kullandırma sözleşmelerinde ve kredi kullandırma koşullarında değişiklik yapıyor. Dolayısıyla, geçtiğimiz yıllarda kullanılan kredi koşulları ile 2022 yılı içerisinde kullanılacak olan kredi koşulları birbirinden farklı olabilir. Bu yazımızda tarım kredisi kullanma koşulları hakkında detaylı tüm bilgileri bulmanız mümkün olacak.

Özel Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar, farklı faiz oranları kullanarak veya faizsiz kredi imkanı sunarak, geri ödeme koşullarını çiftçilere göre ayarlayarak pek çok kredi imkanı sunuyor. Çiftçilerin kredi kullanmak üzere genellikle kamu bankalarını tercih etmesi, çiftçileri bankalarına çekmek isteyen özel bankalarda bir rekabet ortamı yaratıyor.

Müşteri portföyünü genişletmek isteyen bankalar, müşterilerini portföylerinde tutmayı sürdürmek isteyen bankalar, bu rekabet ortamında her yıl güncellenen koşullarda tarımsal kredi kullanma imkanı sunuyor. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişi ve işletmelere kredi sağlayan bankaların, taleplerine bir göz atacak olursak, şunlar karşımıza çıkıyor:

İlk olarak bireysel kredi veren bankalar, kredi kullanacak kişi veya işletmeden gelirini belgelemesini talep eder. Sabit gelirli müşteriler için daha kolay kredi imkanı sağlayan bankalar, geri ödeme konusunda kendilerini garanti altına almak adına, mutlaka gelirin belgelendirilmesini şart koşuyor.

Bu şart, tarımsal kredilerde Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) olarak karşımıza çıkıyor. Sabit gelirli biri gibi gelir belgesi ibraz edemeyecek olan çiftçiler, ÇKS veya hayvan işletme belgesi ibraz etmelidirler. Bunun yanı sıra, tapu fotokopisi veya araç ruhsat fotokopisi de bankalar tarafından istenen belgeler arasındadır.

Bankalar kredi kullandırmadan önce, başvuran kişilerin ve işletmelerin kredi notlarını dikkate alırlar. Dolayısıyla, geçmişte kullanılan krediler nedeniyle sahip olunan kredi notu çok önemlidir ve yeni kullandırılacak kredilerde mutlaka dikkate alınır ve düşük kredi notu olan kişilere kredi verilmemesi söz konusu olabilir.

Çiftçilerin sunmuş oldukları belgeler incelendikten sonra, sahip oldukları gelir düzeyine göre kredi kullanmalarına izin verilecektir. Çiftçilerin sahip oldukları taşınmazlar, araçlar ve çiftçilik gelirleri dikkate alınarak kullanılacak kredi miktarı belirlenecektir.

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar 2022’de Hangileri

Tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren kişilerin acil nakit ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak üzere, Ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyet gösteren pek çok banka, tarım kredisi vermektedir. Bu bankalar kamu bankaları olabileceği gibi, özel bankalarda olabilir. Her bankanın tarım kredisine uygulayacağı faiz oranı farklıdır. Tarım ve hayvancılığın desteklenmesi için düşük faiz oranlı ve geri ödeme konusunda çiftçilere kolaylık sağlayan pek çok kredi imkanı mevcuttur.

Tarıma destek amacıyla çiftçi kredisi veren bankalar arasında;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halk Bankası
 • İş Bankası
 • Şekerbank
 • Qnb Finansbank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Denizbank
 • Garanti Bankası
 • Akbank

Gibi pek çok banka bulunmaktadır. Bu bankaların yurt içinde bulunan şubelerine şahsen başvuru yapılarak kredi kullanma imkanı vardır.

Ziraat Bankası Tarım Kredileri

ziraat tarım kredileri

Ziraat Bankası tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren çiftçilere pek çok alanda ve farklı amaçlara hizmet edecek tarda, tarım kredisi imkanı sağlıyor. Hayvancılık alanında, büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan, kanatlı hayvan ve arı yetiştiriciliği için kredi imkanı sunulduğu gibi, seracılık faaliyetleri, mantar yetiştiriciliği, muz yetiştirme gibi tarımsal faaliyetler için de kredi avantajları sağlanıyor.

Bunların yanı sıra çiftçilik faaliyetleri için gereken alet ve makinelerin alımı (traktör dahil), yem, ilaç, gübre giderleri ve tarımsal faaliyetlerde çalıştırılacak işçilik ücretleri için de çiftçiler kredi talebinde bulunabiliyor. Dilerseniz bu konu hakkında ayrıntılı bilgiler verdiğimiz ziraat bankası çiftçi kredisi sayfamıza da bakabilirsiniz.

Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri, kamu bankası olan Ziraat Bankası aracılığı ile çiftçilere faizsiz veya düşük faizli kredi imkanı sunuyorlar. Bu konuda bulunduğunuz bölgedeki tarım kredi kooperatifiyle iletişim sağlayarak bilgi edinebilirsiniz.

Vakıfbank Tarım Bankacılığı

vakıfbank tarım bankacılığı

Vakıfbank çiftçiler için kendi bünyesinde çok çeşitli hizmetler vermektedir. Kredi çeşitlerinden bazıları; İşletme kredileri, yatırım kredileri, proje kredileri ve tarım içerikli kartlar şeklindedir. Çiftçilere tam destek kampanya çeşitlerinden faydalanarak geri ödemeleri seçebilir, gübre, yem ve tohum gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca kartlarınızı kullanarak arazi araçlarınıza ya da traktörlerinize ileri tarihli ödemeli mazot alımını sağlayabilirsiniz.

Halkbank Tarım Destek Paketi

halkbank tarım destek paketi

Geri ödemelerinizi hasat zamanlarınıza göre ayarlayabileceğiniz kredi çeşitleri ile Halkbank‘ta üretici çiftçilerimizin yanındadır. Ödemelerinizi kendiniz ayarlayabilmeniz kredi alımlarında oldukça önemlidir. Çoğu çiftçi sadece bu işle ilgilendikleri için hasat zamanları haricinde ellerine pek ödeme geçmez. Bu bakımdan da aylık ödemelerini ödeyemeyebilirler. İşte Halkbank’ta çiftçilerimizin bu durumlarını düşünerek hasat zamanı ödeme vadeleri ile çiftçilerimize desteğini sürdürmektedir.

QNB Finansbank Tarım ve Çiftçi Kredileri

finansbank tarım çiftçi kredileri

Yenilenen yüzü ve her daim yenilikçi anlayışı ile Finansbank’ta çiftçiyi destekleyen bankaların arasında yer almaktadır. Seracılık, organik tarım ve sürekli tarım yapan çiftçilik faaliyetlerinde kullanıcılarına büyük fırsatlar sağlamaktadır.

QNB Finansbank farklı kredi oranları ile toplu para desteklerinin yanı sıra mevduatlı hesapları ile anlık ya da dönemlik ihtiyaçlarınızda da tercih edebileceğiniz bir bankadır. Ayrıca çiftçilik konularındaki yatırım amaçlı fikirlerinizde veya değişik koşullara ihtiyaç duyulan projelerinizde ülkenin neresinde olursanız olun gidebileceğiniz bir Finansbank şubesi bulunmaktadır.

Denizbank Tarım Bankacılığı Kredi Ürünleri

denizbank tarım bankacılığı kredi ürünleri

Her açıdan çiftçilerin en büyük destekçisi olma özelliğini kazanmış olan Denizbank, tarım kredileri sayesinde yine çiftçilerimizin yüzünü güldürmeyi başarmaktadır. Sağladığı kredi seçeneklerinden bazıları şunlardır; Tarımsal işletme kredileri, tarımsal yatırım kredileri, projeli yatırım kredileri, elektronik ürün senedi karşılığında kredi, genç çiftçi kredisi, benim bahçem benim tarlam kredisi şeklindedir.

Yapı Kredi Çiftçi Kredileri

yapı kredi çiftçi kredileri

Çiftçilik faaliyetlerine sıfırdan başlamayı düşünenler ya da ekipmanlarını yenilemek isteyenler için önemli fırsatlar sunan Yapı Kredi bankası da ÇKS ile kredi veren bankalar arasında yer alır. Banka sağladığı kredi ürünlerinde 60 aya kadar varan vade seçenekleri ile çiftçilerin yüzünü güldürmektedir. Sizde tüm kredi fırsatlarını değerlendirmek adına Yapı kredi bankasının size sağladığı rahatlatıcı olanaklar ile tanışabilirsiniz.

TEB Tarım Kredileri

teb tarım kredileri

TEB‘de çiftçilere sunduğu geniş ürün yelpazesi ile çiftçilerin sıklıkla başvurduğu bankalardan bir tanesidir. Çiftçi kredisi veren bankalar arasında olarak sıkça tercih edilen bankanın bu alandaki ürünleri şunlardır:

 • Hasat Kredisi
 • Tarımsal Gelir Kredisi
 • Besicilik Kredisi
 • Su Ürünleri Kredisi
 • Tavukçuluk Kredisi
 • Süt Hayvancılığı Kredisi
 • Arıcılık Kredisi
 • Organik Tarım Kredisi
 • Tarımsal BCH Kredisi
 • İyi Tarım Uygulamaları Kredisi
 • Sözleşmeli Üretim Kredisi

Şekerbank Tarım Destek Kredileri

şekerbank tarım destek kredileri

Şekerbank’ın çiftçilere özel kredi imkanları da avantajlı fırsatlar sunuyor. Hasat zamanında ödeme kolaylığı sunan, 60 ay vadeli Şekerbank Tarla Büyütme Kredisi ile çiftçiler, farklı yerlerde bulunan tarlalarını birleştirerek üretime katıyor. Ayrıca çiftçilerin ihtiyaç duyacağı yeni tarımsal taşınmaz alımı için de taşınmazın eksper değerinin %75’ine kadar ve sabit faiz oranı ile 3 ayda bir, 6 ayda bir veya yılda bir geri ödemeli kredi imkanı tanıyor.

ÇKS Belgesi İle Kesin Olarak Kredi Alınabilir Mi?

Bankalar tarafından ÇKS belgesi olan çiftçilere kredi konusunda bazı imkanlar sağlanır. Ancak bu belgeye sahip olan herkesin de kesin olarak kredi alması mümkün değildir. ÇKS belgesine sahip olan çiftçiler, banka tarafından aranan şartları yerine getirmiyor ise yine de kredi alması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu kredilerde de diğer bütün kredi türlerinde olduğu gibi kredi puanı, geri ödeme gibi birtakım koşullara dikkat edilir. ÇKS ile kredi veren bankalar çiftçinin durumuna göre farklı miktarda kredi imkanı sunabilir. Aynı zamanda bu belge ile alınabilecek kredi türüne göre de bankaların faiz oranları ve vadesi değişir.

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde, ihtiyaç duyulacak nakit talepleri için çiftçilere özel düşük faiz ve özel geri ödeme planı içeren kredi fırsatlarından faydalanmak için çiftçi kredisi veren bankalar üzerinden, bu avantajlardan faydalanarak, tarımsal faaliyetlerinizi geliştirebilir, büyütebilir; üretim ve gelir olanaklarınızı artırabilirsiniz. Bunun için ÇKS veya hayvancılık işletme belgesi ile birlikte banka şubelerine başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Bir Yorum

 1. mrb ben kayseriden kazım çiftçi kayıt belgem bulunuyor denizbankla görüşmeye gittim benden başka belgeler prosedürler de istiyorlar sadece başka bir bankayla daha görüşmeyi düşünüyorum. sadece çks ile oluyor diye biliyordum ama değil herhalde kredi almamız lazım çiftlik için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu