Bankadan Çek Defteri Nasıl Alınır?

çek defteri nasıl alınır

Çek, bir kişinin hesabında bulunan paranın kişinin belirlemiş olduğu tutar kadar karşı tarafın hesabına geçirilmesini beyan eden kağıda verilen isimdir. Örneğin bir müteahhit size 20.000 TL tutarında iş yaptı ve siz o müteahhit kişiye 20.000 TL’lik çek yazdınız. Müteahhit çekin tarihi geldiği zaman parayı gidip bankadan istediği gibi çekebiliyor.

Çek kağıtları bankalar tarafından basılır ve üzerinde bazı bilgiler yazılıdır. Bu bilgiler arasında çek hesabının numarası, çekin üstünde yazan paranın çekileceği bankanın ismi, çek hesabı sahibinin sahibi, çek hesabı sahibinin vergi kimlik numarası ve çekin basıldığı tarih yer almaktadır.

Çek Defteri Alma Şartları

Çek defteri almak istiyorsanız çalıştığınız bankadan çek talebinde bulunuyorsunuz. Talebiniz karşılığında banka sizden birkaç evrak isteyecektir. Bu evraklar arasında kimlik fotokopisi, ikametgah adresi, adli sicil belgesi, vergi numarası yer almaktadır. Bu evrakları çek talebiniz doğrultusunda tamamlayıp bankaya teslim etmeniz gerekir.

Evrakları bankaya teslim ettikten sonra banka sizin hakkınızda araştırma yapacaktır. Risk merkezi ile adli sicil kaydınıza bakılması, hesaplarınızdaki para durumunun kontrol edilmesi yapılan araştırmalar arasındadır. Banka yaptığı araştırmalar sonucu size banka defteri vermeyi uygun görürse 10 ile 15 sayfa arası banka defteri verecektir.

Bu durumda bankaya ekstra bir ücret daha ödemeniz gerekir. Her bir sayfa başına 1200 TL daha ücret ödemelisiniz. Örneğin; 10 sayfa çek defteri aldıysanız 10*1200= 12.000 TL ücret ödemelisiniz. Bunun nedeni ise bankalar çekin zamanında ödenmemesi gibi bir durumda yasalar gereği 1200 TL ödemek zorundadır. Bunun karşılığında da sizden sayfa başına 1200 TL talep etmektedir.

Çek Kırdırma Nedir?

Çek kırdırma bazen olabilecek bir durumdur. Özellikle iş dünyasında birçok kişinin başına gelebilir. Çek kırdırmak için bankadan önce faktoring firmalarına gitmeniz gerekir. Faktoring firmaları çeki sizden geri alarak %10 civarında komisyon talep ederler. Herhangi bir risk durumunda faktoring firmaları mağduriyet yaşayabilir bu nedenle faktoring firmalarının kiminle muhatap olduklarını bilmeleri gerekir. Çek hakkında tüm bilgilere sahip olursanız çok daha emin adımlarla çek yazıp çek kırdırabilirsiniz.

Yorum Yapın