Çalışmayan Birisi Kredi Çekebilir Mi?

Çalışmayan Birisi Kredi Çekebilir Mi?

Eğer çalışan biri iseniz bankalara yapacağınız kredilerde gelir belgeniz veya buna benzer evraklarla başvurursunuz ve bankalar da size maaşınız veya sigortanız oranında kredi verirler. Bankaların kendilerini korumaya almak ödeme yapacağınıza ikna olmak adına getirdikleri bu koşullar çalışmayanlar için endişe uyandırmaktadır. Pek çok işsiz olan kişi veya ev hanımı çalışmayan birisi kredi çekebilir mi diye merak etmektedir.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Bu yazımızda size çalışmayan birinin nasıl kredi çekebileceği ile ilgili bilgiler vereceğiz.
Kredi almak istediğinizde bankaların ilk baktığı şey kredi notudur. Kredi notu düşük olan birisi bankalardan kredi başvurularına ret cevabı alırlar. Peki, bu kredi notu nedir ve nasıl hesaplanır?

Kredi Notu Nedir?

Kredi puanı ya da kredi notu olarak tanımlanan şey bireylerin finans kurumları ve bankalar ile aralarındaki finansal ilişkiler neticesinde kazanmış oldukları referans notu olan bir sayısal değerdir. Kredi notunu etkileyen şeyler daha önce çekilmiş olan kredilerin düzenli ödenip ödenmediği, kredi kartı borçlarının ödeme planına riayet edilip edilmediği gibi faktörlerdir.
Kredi notunuz eğer 1500 ve üzerindeyse bankalar size kredi verecektir.

Çalışmayan Birine Nasıl Kredi Verilir?

En çok merak edilen şeylerden birisi çalışmayan birisi kredi çekebilir mi sorusunun cevabı evettir. Çalışmayan birisi de kredi başvurusunda bulunabilir ve bankalar tarafından kendilerine kredi verilebilir. Çalışmayanlar kredi başvurusunda bulunmak için neler yapmalıdır? Bu sorunun yanıtını sizlere detaylı olarak açıklamaya çalışacağız.

Çalışmayan Birinin Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Yukarda kredi notundan ve nasıl hesaplandığından bahsettik; peki eğer daha önce herhangi bir kredi veya kredi kartı borcu durumları olmayanlar için bankalar ne gibi uygulamalar yapmaktadır? Finansal kurumlarla ilişkisi bulunmayanların kredi notu hesaplanamaz veya kredi notu düşük olanlara ne yapılır?
Kredi notunun ne kadar önemli olduğunu belirttik ancak kredi çekebilmek için gerekli olan tek şey kredi notu değildir; bunun dışında bankalar için güven verecek koşulları sağladığınız zaman herhangi bir geliriniz olmasa da kredi çekebilirsiniz. İşte çalışmayan kredi çekmeleri için kendilerine avantaj sağlayan şartlar:

Ek Gelir

Herhangi bir kira ya da evde çalışarak gelir elde ettiğiniz bir durum varsa ve bunu kanıtlayabilirseniz bankalar tarafından avantajlı görüleceksiniz.

İpotek

Çok fazla önerilmese de eğer üzerinize bir arsa, ev gibi gayrimenkul varsa bankalara bunu teminat olarak gösterip krediniz üzerine ipotek yaptırabilirsiniz.

Emekli Aylığı

Ailenizden kalan bir emekli aylığı varsa düzenli gelir olarak görülen bu maaş sayesinde kolayca kredi almak mümkündür.

Finansal Varlıklar

Bankalarda vadeli hesaplarda veya başka türden yatırım hesaplarınız varsa bankalar tarafından teminat olarak görülen bu finansal varlıklar sayesinde kredi çekmek son derece kolay olacaktır.

Kefil

Eğer çalışmayan, ek geliri ya da finansal bir varlığı olmayan bir ev hanımıysanız başvuracağınız son yöntem kefil olacaktır. Borçlarınızı ödeyememeniz durumunda teminat olarak gösterebileceğiniz, siz ödeyemezseniz borcunuzu ödeyebileceği düşünülen, düzenli gelir sahibi birisini kefil olarak gösterebilirseniz bankalardan kredi çekmeniz mümkün olacaktır.

Artık çalışmayan birisi kredi çekebilir mi diye endişelenmenize gerek yok; çünkü gerekli koşulları sağladığınız takdirde çalışsanız da çalışmasanız da kredi çekebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın