Çalışmayan Birisi Kredi Çekebilir Mi?

Çalışmayan birisi kredi çekebilir mi sorusu çalışmayan ve kredi ihtiyacı olan herkesin sorduğu sorulardandır. Bankaların kendini korumaya almak ve ödeme yapacağınıza ikna olmak

çalışmayan biri kredi çekebilir mi

Çalışmayan birisi kredi çekebilir mi sorusu çalışmayan ve kredi ihtiyacı olan herkesin sorduğu sorulardandır. Bankaların kendini korumaya almak ve ödeme yapacağınıza ikna olmak adına getirdikleri bazı koşullar çalışmayanlar için endişe uyandırmaktadır. İşsiz veya çalışmayan bir kişinin kredi çekebilmesi için kesinlikle bir gelirinin olduğunu kanıtlaması gerekir. Gelir belgesi bankaların en fazla önem verdiği belgelerden bir tanesidir.

Bankalar için gelirin olması krediyi geri ödeyebileceği anlamındadır. Aynı zamanda gelirin olması kredi tutarının da değişmesinde önemli bir etkendir. Mevduat hesabınızın ya da kira getirisi olması durumlarında kredi çekilebilir. Aynı zaman da ipotek ettirilecek olan bir yerin bulunması durumunda ipotekli kredi başvurusunda da bulunulabilir. Çalışmayanlar için kredi alabilme şartlarını aşağıda detaylı başlıklarla hazırladık.

Çalışmayanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Çalışmayan birisi de kredi başvurusunda bulunabilir ve bankalar tarafından kendisine kredi verilebilir. Çalışmayanlar kredi başvurusunda bulunmak için neler yapmalıdır? Bu sorunun yanıtını sizlere detaylı olarak açıklamaya çalışacağız.

Ek Gelir

Herhangi bir kira ya da evde çalışarak gelir elde ettiğiniz bir durum varsa ve bunu kanıtlayabilirseniz bankalar tarafından avantajlı görülmeniz olağandır.

İpotek

Çok fazla önerilmese de eğer üzerinize bir arsa, ev gibi gayrimenkul varsa bankalara bunu teminat olarak gösterip krediniz üzerine ipotek yaptırabilirsiniz.

Emekli Aylığı

Ailenizden kalan bir emekli aylığı varsa düzenli gelir olarak görülen bu maaş sayesinde kolayca kredi almak mümkündür.

Finansal Varlıklar

Bankalarda vadeli hesaplarda veya başka türden yatırım hesaplarınız varsa bankalar tarafından teminat olarak görülen bu finansal varlıklar sayesinde kredi çekmek son derece kolay olacaktır.

Kefil

Çalışmayan bir kişinin kefil göstererek kredi alma imkanı vardır. Ancak yine de bu şekilde kredi alma imkanı oldukça düşük bir olasılıktır. Çalışmayan bir kişiye kefil olan kişinin sizin krediyi ödemekte zorlandığınız zamanlarda sizin yerinize krediyi ödeyebilecek durumda olması gerekir. Kefilin de çalışmaması durumunda, kefilin sabit olarak aldığı bir yan gelirinin olması lazım. Veya kefilin kendi üstüne kayıtlı durumda olan bir taşınmazının olması gerekir. Bu sayede kefil ile kredi alma şansı bulunmaktadır.

Çalışmayan Birinin Kredi Notu Olur Mu?

Çalışmayan biri kredi çekebilir mi sorusu gibi kredi notunun oluşup oluşmayacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Kredi notu bankaların, kişilerin daha önce yaptığı işlemlerin değerlendirilmesi işlemine verilen bir isimdir. Kredi notu kişilerin işsiz olup çalışmaması ile ilgili bir durum değildir. Kişilerin son beş sene içerisinde kredi çekmesi, kredi kartı kullanması durumunda kredi notları oluşur.

Banka hesaplarının kişilerin kredini notuna herhangi bir etkisi bulunmaz. Aynı zamanda çalışmayan ancak düzenli bir geliri bulunan kişilerin bankadan kredi kartı alma imkanları vardır. Kredi kartı öncelikle düşük limite sahip olur. Düzenli kullanılması durumunda ise limitte artış olur.

Kredi almak istediğinizde bankaların ilk baktığı şey kredi notudur. Kredi notu düşük olanlar bankalardan kredi başvurularına ret cevabı alırlar. Peki, bu kredi notu nedir ve nasıl hesaplanır?

Kredi Notu Nedir?

Kredi puanı ya da kredi notu olarak tanımlanan şey bireylerin finans kurumları ve bankalar ile aralarındaki finansal ilişkiler neticesinde kazanmış oldukları referans notu olan bir sayısal değerdir. Kredi notunu etkileyen faktörler daha önce çekilmiş olan kredilerin düzenli ödenip ödenmediği, kredi kartı borçlarının ödeme planına riayet edilip edilmediği gibi faktörlerdir. Eğer Kredi notunuz 1500 ve üzerindeyse bankalar size kredi verecektir.

Artık çalışmayan birisi kredi çekebilir mi diye endişelenmenize gerek yok; çünkü gerekli koşulları sağladığınız takdirde çalışsanız da çalışmasanız da kredi çekebilmeniz mümkün oluyor.

Yorum Ekle