Büyükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar 2018

Büyükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizdeki kırsal kesimlerin büyük bir kısmı tarım ürünleri yetiştiriciliği yaparken diğer yarısı da çeşitli hayvanların yetiştiriciliğini yapmaktadır. Hayvanların cinslerine bağlı olarak besicilik unsurları değişirken kullanılacak amaçları içinde farklılar gösterir, özellikle büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde süt ürünleri için, et ürünleri için ya da ileriye yönelik damızlık hayvanlar için çeşitlilik göstermektedir. Sıfırdan işletme kurmak isteyenlere veya normal hayvan sayılarını artırmak isteyen kişilere devlet desteği devam etmektedir, büyükbaş hayvan kredisi veren bankalar daha çok devlet bankaları ve tarım kredi kooperatifi ve birkaç özel bankadır.

Küçükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar

İnsanları çiftçiliğe yönlendirme amacı ile mi bilinmez ama sağladıkları imkânlar oldukça esnek ve tatmin edicidir. Devlet bankası denilince akla ilk gelen T.C Ziraat Bankası bilindiği üzere çiftçilere ve hayvan besicilerine en çok desteği veren bankalar arasındadır. Sağladığı kolaylıklar arasında sıfır faiz ve uzun vadeli geri ödeme seçenekleri sunulurken başvuru şartları arasında çiftçiler için geçerli olan koşullar aranırken bazen hayvanlarınızı da rehin gösterebilmeniz mümkün olabiliyor. Bilindiği üzere sağlıklı hayvan besiliği için bütün hayvanların Tarım Kredi Kooperatifine kayıt olması gerekmektedir, hayvanlara verile kulak küpeleri resmi kayıtları tutulabilir sağlık standartları incelenebilir. Ziraat Bankasının büyükbaş hayvan yetiştiricileri için verilen kredileri çeşitleri aşağıdakiler gibidir;

  • Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi: ilk işletme kurmak isteyen kişi veya kuruluşların en az 10 adet büyükbaş hayvanla işe başlamaları ya da mevcut işletmesinde en az 10 büyük baş hayvan bulunanların kapasitesini artırması için düşünülmüş kredidir.
  • Damızlık Sür Sığırcılığı Kredisi: süt ve süt ürünleri için özel kullanılan manda, holstein siyah alaca, holstein kırmızı alaca, Brown swiss, simental ve jersey cinsi hayvanlar için yine en az 10 adet sınırı ile yeni işletme ya da işletme büyütme girişimleri için düşünülen kredi,
  • Damızlık Düve Almak İçin Kredi: damızlık süt sığırcılığı işletmelerine damızlık hayvan tedarik etmek amacı ile oluşturulan veya genişletilen en az 50 adet hayvanla oluşturulan işletmeler için kredi,
  • Damızlık Etçi Sığır Yetiştiriciliği Kredisi: özellikle et ve ürünleri alanında kullanılacak büyükbaş hayvanlardan angus, hereford, şarole ve limuzin ırkından hayvanların seçildiği ve en az 10 adet büyükbaş olması koşulu ile teşvik kredisi,
  • Büyükbaş Besicilik Kredileri: yine alt limit olarak 10 adet hayvan ile manda da dâhil olmak üzere oluşturulan ya da genişletilmek istenilen işletmeler için kredi türüdür.

Şekerbank

Büyükbaş hayvan kredisi veren bankalar içerisinde Ziraat bankasından sonra alabileceğiniz en iyi desteği size Şekerbank sağlamaktadır. Bu bankada koşullar biraz daha azami tutarlara indirgenmiş durumdadır, süt besiciliğinde en az 5 diğer besilikte ise en az 10 adet hayvan sınırlaması konulmuştur. Ayrıca işletmeleri zor durumda bırakmamak açısından beslenilecek büyük baş hayvanlara diğer bankadaki gibi cins ve ırk ayrımı da uygulanmamaktadır.

Sıfırdan kurulan hayvan besiliği işletmeleri için lazım olan tek şey hayvanlarda değildir elbette, gerekli olan barınak, yem, düvelerin için ayrı bölüm, süt depoları gibi daha pek çok çeşitli ekipman ve yer ihtiyaçları da doğmaktadır. İşletmesini genişletmek isteyenler için sıkıntı arz etmeyen bu durum yeni işletme kuracak kişileri düşündürmektedir. Bu tür hayvan harici gereksinimleriniz için Şekerbank gerekli ekipmanların %75 ine 60 aya varan vade seçenekleri ile kredi imkânları sunmaktadır. Ayrıca yakıt ve enerji tüketimlerinizde kullanabileceğiniz 12 ay vadeli kredi seçenekleri de mevcuttur.

Türkiye Ekonomi Bankası

Türkiye Ekonomi Bankası hayvancılık kredileri uzun vadeli olmasa da yine de büyük baş hayvan yetiştiricilerinin yüzünü güldürür cinstendir. Büyükbaş hayvan kredisi veren bankalar sıralamasına dâhil edilmesindeki sebep süt hayvanı yetiştiriciliğinde hayvanlarınızın yem, ilaç ve benzeri bakım giderlerinin karşılanabilmesi adına verilen özel kredi türüdür aylık ya da 3 aylık dönemler ile geri ödeme imkânı ile 12 aya kadar vade sağlanır. Et hayvancılığı yetiştiricileri içinde hayvanların kesimine kadar olan masrafları için kesim işlemlerinden sonra başlayacak şekilde 12 ay vadeli krediler vermektedir.

Denizbank

Büyükbaş hayvan kredisi veren bankalar sıralamasında çiftçinin her daim dostu olan Denizbank’ta yer almaktadır, süt hayvanı besiciliği için hayvan ve gerekli ekipman teminlerine dayalı olarak ihtiyacınızın %75 ine 60 aya varan vadeler ile besi hayvanı yetiştiricileri içinde 6 ayda bir geri ödemeli azami 12 ay vadeli kredi imkânlarını sağlamaktadır.

Daha önce yayınladığımız Bayram Kredisi Veren Bankalar başlıklı yazımızda bir çok bankayı sizler için araştırdık. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın