Büyükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Devlet bankaların da desteğiyle çiftçiler ve hayvancılıkla uğraşanlar için özel krediler vermektedir. Üretimi desteklemek adına KOSGEB gibi kurumlarla birlikte büyükbaş hayvan kredisi veren bankalar da çeşitli avantajlar sağlıyor. Üretici için ihtiyaç duyulan birçok hibe kredi ve teşvik veriliyor. Ziraat Bankası, Halk Bankası gibi bankalar ise bu tür destekleri düşük faizli krediler verilerek sürdürüyor.

Büyükbaş hayvan kredileri ise çeşitli destekler alan çiftçilere yönelik verilen kredilerden biridir. Her zaman ekonomik açıdan düzenli bir gelir elde etmenin mümkün olmadığı üreticiler için geri ödeme konusunda esnek çözümler, ekonomik fiyatlarla kredi kullanılması mümkün olabilir. Büyükbaş hayvan kredisi kullanan ve gelir elde ettiğinde ise ödemeleri yapan çiftçiler için bu kredileri kullanabilmeleri önemlidir. Her zaman üreticinin destekçisi olan bu kredilerin kullanılmasıyla ekonomik açıdan rahatlayan üretici, büyükbaş hayvan alımı için istediği krediyi çekebilir.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar Hangileri

Devlet bankalarının destek verdiği ve avantajlı faiz oranlarıyla kredi kullanımı sağlayan bu avantajlar, Ziraat, Vakıfbank hayvan kredisi, Halkbank, TEB, Şekerbank gibi bankalarda verilmektedir. Devlet bankası destekli kredi kullanan ve geri ödeme avantajlarını olumlu şekilde sağlayan birçok kişi esnek ödeme şartlarıyla büyükbaş ve küçükbaş hayvan alma kredisi kullanabilir.

Bankalar kredi notuna göre kredi vermekle birlikte, büyükbaş besicilik kredisi, büyükbaş süt hayvancılığı kredisi gibi krediler de verebilir. Bu durum tamamen  çiftçinin ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Büyükbaş hayvan kredisi kullanan birçok kişi kurulu işletmesine ek olarak yeni hayvan alımı yapmak istediğinde bu teşvikleri alabilir.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Şartları

Bankaların çiftçilere yönelik kampanyaları zaman zaman oldukça esnek ve tatmin edici olabiliyor. Devlet bankası denilince akla ilk gelen T.C Ziraat Bankası bilindiği üzere çiftçilere ve hayvan besicilerine en çok desteği veren bankalar arasındadır. Sağladığı kolaylıklar arasında sıfır faiz ve uzun vadeli geri ödeme seçenekleri sunulurken başvuru şartları arasında çiftçiler için geçerli olan koşullar aranırken bazen hayvanlarınızı da rehin gösterebilmeniz mümkün olabiliyor. Sağlıklı hayvan besiciliği için bütün hayvanların Tarım Kredi Kooperatifine kayıt olması gerekmektedir, hayvanlara verile kulak küpeleri resmi kayıtları tutulabilir sağlık standartları incelenebilir. Ziraat Bankasının büyükbaş hayvan yetiştiricileri için verilen kredileri çeşitleri aşağıdakiler gibidir;

  • Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi: ilk işletme kurmak isteyen kişi veya kuruluşların en az 10 adet büyükbaş hayvanla işe başlamaları ya da mevcut işletmesinde en az 10 büyük baş hayvan bulunanların kapasitesini artırması için düşünülmüş kredidir.
  • Damızlık Sür Sığırcılığı Kredisi: süt ve süt ürünleri için özel kullanılan manda, holstein siyah alaca, holstein kırmızı alaca, Brown swiss, simental ve jersey cinsi hayvanlar için yine en az 10 adet sınırı ile yeni işletme ya da işletme büyütme girişimleri için düşünülen kredi,
  • Damızlık Düve Almak İçin Kredi: damızlık süt sığırcılığı işletmelerine damızlık hayvan tedarik etmek amacı ile oluşturulan veya genişletilen en az 50 adet hayvanla oluşturulan işletmeler için kredi,
  • Damızlık Etçi Sığır Yetiştiriciliği Kredisi: özellikle et ve ürünleri alanında kullanılacak büyükbaş hayvanlardan angus, hereford, şarole ve limuzin ırkından hayvanların seçildiği ve en az 10 adet büyükbaş olması koşulu ile teşvik kredisi,
  • Büyükbaş Besicilik Kredileri: yine alt limit olarak 10 adet hayvan ile manda da dahil olmak üzere oluşturulan ya da genişletilmek istenilen işletmeler için kredi türüdür.

KOSGEB Kolaylıkları da Var

Besicilik, yeni hayvan alımı, barınak yapımı, ekipman alımı gibi birçok ihtiyacın kredilendirilmesini sağlayan bu sistem, Türkvet sistemine en az 3 ay kayıtlı olan hayvanların alımını sağlamaktadır. Besicilik ev tadilat kredileri gibi birçok kredi türünün alınması için direkt olarak şubelere başvuru yapılır. Böylece 9-24 aylık hayvanların alımı sağlanır. KOSGEB ise 30 bin hibe 70 bin geri ödemeli krediler vererek uygun şartlarda kredinin geri ödenmesini sağlayacak seçenekler verir. KOSGEB hayvancılık kredisi ve hibe desteği avantajlarından yararlanmak istediğinizde kurulu işletmenizle birlikte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yapın