Öğrenci Burs Başvuruları 2022 (Devlet, Üniversite, Vakıf)

öğrenci burs başvuruları

Öğrencilerin burs başvuruları her yıl olduğu gibi 2022’de de öğrencilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Öğrencilerin eğitim hayatında maddi destek alabilmesi için yapılan burs başvurusu, özellikle gençler için umut ışığı oluyor. Birçok ihtiyaçlarını kendilerinin karşılamasına yardımcı olan burslara katılmak için öncelikle öğrencilerin doğru burslara başvurması gerekiyor.

Burslar devlet tarafından verildiği gibi bilinen vakıflar ve ünlü iş adamları tarafından da verilebiliyor. Vakıfların birçoğu öğrencilerin yıl sonu puanına bakarak burs verseler de devletin verdiği burslarda birtakım farklılıklar bulunuyor.

Devlet Tarafından Verilen Bursların Ücretleri Ne Kadar?

Geçen sene burslara yapılan zamlar birçok öğrencinin sevinç kaynağı oldu. Bu sene ise uygulanması planlanan burs ücretleri şöyle:

 • Lisans ve ön lisans eğitimi alan öğrenciler 550 TL
 • Yüksek lisans eğitimini tamamlamakta olan öğrenciler 1.100 TL
 • Doktora yapan öğrenciler için ise toplamda 1600 TL

Geçen sene yapılan bu zamların bu sene de uygulanması planlanıyor. Zam artışı ile birçok kişi daha devlet tarafından verilen burslara müracaat etmeye başladı.

Devlet Burs Başvurusu

Devlet tarafından kurulan Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencilere bazı kredi ve burslar veriyor. Bunun için sizin yapmanız gereken tek şey başvuru sürelerini takip etmek. Genellikle yılın son aylarına doğru yapılmaya başlanan burs başvuruları, 2022’de ekim ayında başlayacak. Birçok yönüyle oldukça işlevi yüksek gibi görünen bu burslar öğrenciler için çok önemli bir fırsat.

Örgün eğitim görüyorsanız gönül rahatlığı ile devlet tarafından verilen burslara başvuru yapabilirsiniz. Açık öğretim tarafından eğitim alanlar maalesef burs başvurusu yapamıyor. Eğer öğrenim süresi birdenbire sonlanırsa devlet tarafından alınan burs da kesilir. Yani siz devlet tarafından almayı dilediğiniz bursu yalnızca okulda olduğunuz zamanlar içinde alabilirsiniz. Bunun dışında yararlanmanız mümkün olmuyor.

Sabancı Vakfı Tarafından Verilen Burslar

Öğrenciler için burs haricinde birçok yenilik yapan ve öğrencilerin gülümsemesine sebep olan Sabancı Vakfı da burs başvuruları yapılabilecek olan vakıflar arasında. Ekim – Haziran ayları arasında olmak üzere toplamda 9 ay boyunca öğrenciler burs alabilecekler. Burslar karşılıksız olarak verildiği gibi okulunu bitirdikten sonra vakfından burs alan öğrencilere yine vakıf tarafından staj desteği de veriliyor.

Sabancı Vakfının bursuna başvuru yapmak isteyen öğrencilerin ara sınıf, ön lisans ya da ikinci öğretim öğrencileri olmaması gerekir. Sabancı Vakfı, bu öğrencilere burs imkanı tanımamaktadır. Ancak bunların dışında kalan öğrenciler Sabancı Vakfının internet sitelerine girerek nasıl başvurabileceklerini anlatan yazıyı okuyabilirler.

TEMA Vakfı Bursu

TEMA Vakfı, kuşkusuz bugüne kadar öğrenciler için sayısız yararı dokunacak işler yapmış vakıflardan biridir. Burslar da TEMA Vakfı Başkanı Turan Demiraslan tarafından veriliyor.

Turan Demiraslan, öğrencilerin aldıkları bursla eğitim imkanlarını artırmak için böyle bir işe girişmiştir. TEMA Vakfının gösterdiği bu yenilik, yalnızca doktora ve yüksek lisans öğrencilerine veriliyor. Bursun miktarı ise toplamda 1,080 TL olarak kararlaştırıldı.

TEMA Vakfının burslarına başvuru yapmak istiyorsanız, vakıf tarafından sizden istenen belgeleri TEMA Vakfının internet sitesine göndererek başvuru yapabilirsiniz.

Türk Eğitim Vakfı Bursu

Türk Eğitim Vakfı da burs başvurusu yapabileceğiniz vakıflardan biri. Atatürk ilke ve inkılaplarını benimsemesiyle öne çıkan bir vakıf olduğu için öğrencilerden de aynısını bekliyor. 2022 için verilecek burs ücreti 510 TL olarak belirlenen Türk Eğitim Vakfından burs almak istiyorsanız birtakım şartlara uymanız gerekiyor. O şartları sıralayacak olursak;

 • Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmanız,
 • 4 üzerinden 2,5 ortalamaya sahip olmanız,
 • Okurken bir yandan da çalışmıyor olmanız,
 • Alttan üç ya da üçten daha fazla dersinizin olmaması,
 • Herhangi bir kuruluştan başka bir yardım almıyor olmanız Türk Eğitim Vakfı tarafından aranan özelliklerdendir.

Eğer bu kriterlere uyuyorsanız Türk Eğitim Vakfının internet sitesinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

NEF Vakfı Tarafından Verilen Burslar

Tıpkı devlet tarafından verilen burslarda da olduğu gibi NEF Vakfının başvuru süresi de ekim ayında başlıyor. Türk Eğitim Vakfının şartlarıyla epey benzer olan şartları olan bu vakfın öğrencilere aylık olarak verebileceği toplam kurs ücreti on iki ay boyunca hiç kesilmeksizin sağlanmaya devam eder. Bu da birçok öğrenci tarafından çok iyi karşılanan bir yöndür. Bu yönüyle oldukça fazla ilgi toplayabilecek bu vakfa kriterleri uyanlar ve başvuru yapmak isteyen öğrenciler, NEF Vakfının kendi internet sitelerine girip gayet rahat bir biçimde başvurularını yapabilirler.

Aktaş Holding

2022’de öğrencilere en çok yardım edecek olan vakıflardan biri olan Aktaş Holding de eğitim bursu vermekte oldukça kararlı. İşte Aktaş Holding’in eğitim bursu için aradığı şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Örgün eğitim görüyor olmanız,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız,
 • Yirmi altı yaşından büyük olmamanız,
 • 4 üzerinden en az 3 ortalamaya sahip olmanız,
 • Sicil kaydınızın olması Aktaş Holding’in en çok aradığı kriterlerdir.

Siz de eğer bu kriterlere uyuyorsanız Aktaş Holding’in internet sitesinde girip başvuru formunuzu doldurarak onaylanmayı bekleyebilirsiniz. Küçük bir hatırlatma daha yapalım, Aktaş Holding tarafından verilen burslarda öksüz ve yetim bireylere öncelik tanınmaktadır.

Burs Başvurusu Yaparken İstenebilecek Evraklar

Başvuru yapmak için herhangi bir vakfa ya da devlet tarafından verilen burslara karar verdiğinizde başvurunuzu gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Ancak başvuru yaptığınız esnada sizin kim olduğunuzu daha iyi anlamak ve işlemlerinizin kayda geçirilmesi için sizden birtakım evraklar istenecektir. Bu evrakları başlıca sıralamamız gerekir ise; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız, öğrenci işlerine giderek alabileceğiniz notların dokümanı, öğrenci belgeniz, otobiyografinizin anlatıldığı bir form, teziniz varsa bunu anlatan evrak. Bu başlıca gerekli olan evrakları başvuru yaptığınız sırada yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu