Burgan Bank Kimin Bankası? Kime Ait? Güvenilir Mi?

burgan bank kimin

Burgan Bank son yıllarda adını sık sık duyduğumuz bankalardan biri. Peki, bu Burgan Bank kimin? Şirketin tarihçesi nedir? Burgan Bank adı birçok espriye konu olan bankaların başında geliyor. 1989 senesinde kurulmuş olan Tekfen Yatırım Finansman Bankası, ülkemizde 2001 yılında yaşanan krizin ardından Bank Ekspres adındaki bankayı satın almıştır. 2006 senesindeyse Yunanistanlı bir şirket olan Eurobank adlı grupla ortaklık kurulmuştur. Bu ortaklığın ardından bankanın adı Eurobank Tekfen olmuştur.

Global Kriz Yılları: Yeni Bir Değişim

2008 senesine gelindiğindeyse bu kez Yunanistan dünyadaki krizden en fazla etkilenen ülkelerden biri olmuştur. Bu nedenle de Eurobank Grup, elindeki hisseleri elinden çıkarma kararı almıştır. Bu hisselerden biri de Türkiye’deki bankadır. Türkiye’de ortağı olduğu Eurobank Tekfen’in hisselerini satışa çıkarırlar ve hisselerin yeni sahibi Burgan Bank olur.

Burgan Bank’ın Tarihi

Tarihler 2013 yılının Ocak ayını gösterdiğinde denetleyici ve düzenleyici kurumların verdiği izinler çerçevesinde Eurobank Tekfen adlı banka yeni ortağıyla birlikte bir isim değişikliğine giderek Burgan Bank adını alır. Bugün Burgan Bank, Kuveytli bir banka olan Burgan Bank’a aittir. Kuveyt’teki en büyük üçüncü şirket olan Burgan Bank adlı bankanın:

  • Irak,
  • Kuveyt,
  • Lübnan,
  • Malta,
  • Tunus,
  • Cezayir,
  • Türkiye’de şubeleri bulunuyor.

Bankanın Kuveyt’teki kuruluş tarihi ise 1977 yılı. Banka bu tarihten itibaren büyümesini sürekli devam ettirmiş ve birçok ülkede yüzlerce şube açmıştır.

Burgan Bank’ın Sahibi

Burgan Bank adlı şirketin asıl sahibi ise Kipco’dur. Açılımı Kuwait Projects Company olan şirket, Kuveyt emirine ait bir şirkettir. Kipco’nun en büyük ortaklarından biri ise Al Futtooh Holding Company adlı şirkettir. Bu şirket de yine merkezi Kuveyt’te bulunan ve Kuveytlilere ait olan bir başka şirkettir. Yani şirket tamamen Kuveytlilere ait bir şirkettir.

Şirketin Ortakları

Şirketin beş farklı ortağı bulunuyor. Bunlar: Al Futtooh Holding Company, Investment Companies & Other Institutions, Investment Funds, High Net Worth & Retail Investors ve Treasury Shares’tir. Şirketin en büyük ortağıysa KIPCO adlı şirkettir. Burgan Bank son 15 senedir ülkemizde birçok faaliyetlerde bulunan köklü ve güvenilir bir bankadır diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu