Borsa Nedir, Nasıl Kazandırır?

borsa nedir

Borsa; piyasada bulunan ve halk tarafından benimsenmiş şirketlerin hisselerinin satışa çıkarıldığı alandır. Kişiler borsada kendi belirledikleri bir şirketin belli bir meblağ karşılığında belli bir miktar hisse senedini satın alarak borsada yatırımcı olmuş olur. Daha sonra bu hisseleri satarak kar elde edilebilir.

Borsadaki mantık bir bakıma ticaret ile aynıdır. Hisse değeri düşmüş bir şirketin hisselerini, düşük fiyattan satmak mantıklı değildir. Bu şekilde borsadan istenilen verim elde edilemez. Şirketin hisse senetlerinin değerinin artması beklenir ve arttığında satışa çıkarılarak kazanç sağlanabilir.

Borsada Yatırım Yapacak Kişi Nelere Dikkat Etmelidir?

Borsa günümüzde çok yaygın bir kazanç elde etme yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Borsa yatırımcılığı ile ilgili ortaya çıkan teoriler, yayınlanan haberler ve yazılan kitaplar ile borsanın mantığını kavramak aslında son derece basittir. Yine de emin olmak isteyenler, kendi stratejileri ile birlikte bir borsa danışmanı ile iletişime geçerek de yapacağı yatırımın gücünü arttırabilirler.

Fakat sadece kulaktan dolma bilgiler ile şans oyunu oynar gibi borsada yatırım yapılmaması tavsiye edilir. Borsada yatırımı yapacak kişi, öncelikle kazanç elde edebileceği gibi zarar edebileceği gerçeğine de hazırlıklı olmalıdır. Borsa her ne kadar büyük kazanç getiren bir mecra olsa da zaman zaman beklenmedik kayıplar yaşanabilir.

Ayrıca kişiler borsaya yatırım yaparak anlık kazançlar elde edebileceği gibi, vadeli anlaşmalar da yapabilir. Yani vadeli yatırımlar ile hisse alış ve satışı belirli sınırlar içinde kalır. Kişi anlık satış yapamaz. Bu durumlar da göz önüne alınmalıdır.

Yabancı Borsalarda Da İşlem Yapılabilir

Borsada yatırım yapacak olan kişi kendi ülkesinin aktif borsasında yatırım yapabileceği gibi, gerekli koşulları sağlayarak yabancı ülkelerde de yatırımcı olabilir. Yabancı ülkelerin borsa durumu, şirket politikaları ve senet alış satış anlaşmaları kişinin kendi ülkesinden farklı olabilir. Bu durumları kişi dikkatli ayarlamak ve göz önünde bulundurmak zorundadır. Gerektiğinde yabancı yatırımcılar ile iletişime geçerek borsalarını detaylı bir şekilde öğrenmelidir.

Borsada kişilere yardımcı olabilecek danışman veya kurumlar, belli bir ücret talebinde bulunacaklardır. Yatırımcı kişi bu sebepten birden fazla danışman ile görüşüp, kendisine en uygun firma veya şahıs ile çalışmaya başlayabilir. Bu durumları göz önünde bulundurup uygun bir konuma getiren kişiler, borsaya yatırım yapmaya uygundur.

Yorum Yapın