Borçtan Kurtulma Yolları İle Borç Batağından Kurtulun

borçtan kurtulma yolları

Herkesin zaman zaman banka veya kişilere borçlandığı ve ekonomik olarak zor dönemler yaşadığını biliyoruz. Bu dönemler içerisinde doğru bir para kontrolü ile aşama aşama kolaylıkla kurtulabileceğimiz borçlar, çoğu zaman birkaç yöntem ile de aşılabilmektedir. Bugün en başarılı sonuçlar doğuran borçlardan kurtulma yöntemlerini hep beraber inceleyeceğiz.

Sadeleşen Yaşam

Genel olarak borçlar, lükse kaçan veya gereksiz harcamalar nedeni ile oluşmaktadır. Kimi zaman yüksek meblalara ulaşan banka veya kredi borçları, ileriki dönemlerde daha zor bir hayat geçirmemize sebep olur. Bu nedenle borçlarından kurtulmak isteyen bir kişi, ilk olarak hayatını sadeleştirme yoluna gitmelidir. Bu sayede gereksiz harcamalardan kaçınarak, yalnızca ihtiyaç dahilinde harcamanın yapıldığı bir hayat tarzı benimsenebilir.

Borç Transferi

Borçların ödenemeyeceği korkusu, çoğu zaman farklı yerlere farklı zamanlarda yapılan borçları bulunan kişiler tarafından yaşanır. Bu yüzden borçlarınızı ödeme gibi bir hedef yoluna girmeden önce, ilk olarak tüm borçlarınızı tek bir banka altında toplayarak ödeme işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bankaların sunduğu farklı faiz oranlarını ve yapılandırma işlemlerini dikkatle incelemek, uzun vadede kara geçirebilir.

İlgili: Borç kapatma kredisi veren bankalar

Ek Gelir Yaratın

Herkesin kendisine bir ek gelir yaratabileceği boş zamanı bulunmaktadır. Borçlarınızı daha hızlı ödeyebilmek adına işinizden arta kalan zaman içerisinde, arkadaşlarınıza veya eğlence hayatınıza ayırdığınız süreyi ek gelir için harcayarak borçlarınızı daha hızlı kapatma yoluna gidebilirsiniz. Bu sayede normal yaşama daha hızlı dönebilir ve kendinizi tekrar özgür hissedebilirsiniz.

Kar Topu Yöntemi

Kar topu yöntemi, borçları ödeme konusunda oldukça motivasyon sağlayan bir teknik olarak bilinir. Kartopu yöntemini kullanmak için şu adımları takip edebilirsiniz;

  • Tüm borçlarınızı bir kağıda büyükten küçüğe doğru sıralayın.
  • En aşağıda bulunan en küçük bütçeli borcunuz için gelirinizden ek bir bütçe yaratın.
  • En alttaki borç ödendikten sonra, bir üst katmanda bulunan borca yoğunlaşın.

Oldukça başarılı yöntemler arasında bulunan kartopu yöntemi sayesinde, borçlarınızı tahmin ettiğinizden daha kısa sürelerde tamamlayabilirsiniz.

Gereksizleri Satın

Kendinize ek gelir yaratmanın bir diğer yolu da, kullanmadığınız eşyalarınızı satışa çıkarmak olacaktır. Uzun yıllardır elinizi dahi sürmediğiniz birçok eşyanızın olduğunu fark edebilirsiniz. Bu eşyaları farklı satış mecralarında satışa sunarak, buradan gelen gelirle birlikte borçlarınıza yoğunlaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu