Bireysel Emeklilik Nedir? Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik günümüzde ilgi ile takip edilen ve birçok çalışan veya evde olan kişinin yaralanmak istediği bir sistem olarak bilinir. Bireysel emeklilik sistemi (BES), çalışan veya çalışmayan herkesin yararlanabileceği bir sistem olup hayat standartlarını geleceğe taşımak için her ay ufak meblağlarla biriken, düzenli ödenen ve devlet tarafında katkı ile desteklenen bir yatırım biçimidir. Bireysel emeklilik sistemi kullanıcıları tasarruf yaparak her ay maaşına, gelirine veya bütçesine oranla ufak meblağlarla birikerek hem toplu para veya ikinci bir emeklilik maaşı olarak bütçenize yansır.

bes nedir nasıl yapılır

Bireysel emeklilik sistemine gelir durumunuz, bütçeniz şartlarınız ne olursa olsun katılım sağlanabilir. 18 yaşını doldurmuş olan herkes bütçesine uygun rakamlar ile seçmiş olduğu banka veya şirketlerden başvuru yapabilir. Seçtiğiniz banka veya sigorta kurumu gibi şirketler bireysel emeklilik yapabilme lisansı verilmiş olan yerler olmasını tercih edebilirsiniz. Uzman ve konuya ilişkin tecrübeli kişilerden destek alarak işleminizi yapabilir. Her ay düzenli seçtiğiniz birikim hedefinin asgari katkı payını ödemeniz yeterli olacaktır. Size uygun rakamı bütçenizden ayırarak birikim sağlamasını gerçekleştirip bireysel emeklilik sistemine geçmiş olursunuz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Güvenliği

Bireysel emeklilik sistemine geçiş sağlamak isteyen her bireyin en çok merak ettiği konuların başında gelen güvenlik konusu nedir. Bireysel emeklilik sistemi denetimi çok önemli bir mekanizmaya sahip olurken son derece güvenli ve sağlam bir sistem olduğunu öncelikle söyleyebiliriz.

Tüm şirketlerin yılda bir kez bağımsız olarak dış denetime uyması zorunlu olan bir sistem olarak da karşımıza çıkıyor. Ayrıca şirketlerin günlük yapılan tüm faaliyet raporları Emeklilik Gözetim Merkezi Kurumu tarafından izlenmesi de bu sistemin bir parçası olarak bilinir. Bireysel emeklilik sistemi denetimi çok olduğundan hiç tereddüt etmeden birikim yapmayı sağlayabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları

Bireysel emeklilik sistemine geçiş sağlayan kişiler öncelikle tasarruf sağlayarak birikim yapmayı sağlarlar. Bu sistem ileride yaşlandığınızda hayat standartlarınızı aynı kılmayı hedefleyen, rahat yaşamanıza imkân sağlayan ek bir gelir olarak da tercih edilebilir. Oldukça önemli ve avantajlı haklara sahip sistemin devlet katkı payı da birikiminize eklenerek bütçenize destek sağlar.

Yorum Yapın