Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek? Neden Çıkar?

Türkiye’de Kredi Kartı kullanımı 60, banka kartı kullanımı ise 120 Milyon sınırlarına erişmiş vaziyette. Bu kadar yoğun kredi kartı ve hesap kartı kullanımına ek olarak mobil bankacılık ve internet alışverişleri de bulunması, zaman zaman yapılan alışverişlerde hata alımına sebep olabiliyor. Hatalar pos makinesi, sanalpos, üye iş yeri, alışveriş sitesi, mağaza internet hattı kaynaklı olabildiği gibi kredi kartı ile alakalı da alınabiliyorlar. Bu hatalardan biri de Bankanız provizyon vermedi hatasıdır. Peki, bankanız provizyon vermedi ne demek? Neden çıkar ve ne yapmak gerekir?

Bankacılıkta kredi kartı ve kart işlemlerinde kendine yer eden ve tanımlanan işlemlerden biri provizyondur. Provizyon kelime olarak ön onay, ön bakış anlamına gelen ve bir bankacılık işlemi esnasında kredi kartı, hesap kartı, çek gibi işlemlerde gerçekleştirmek istediğiniz işlemin karşılığı olup olmadığını işaret eder. Kredi kartında ön onaydan yani provizyondan geçmeyen bir işlem kartın müsait olmadığını belirtir. Aynı zamanda ön provizyon adı altında kredi kartında bulunan bakiyenin dilenilen kısmı bloke edilerek yapılan ve henüz satışa çevrilmeyen işlemler mevcuttur.

bankanız provizyon vermedi

Provizyon Verilmeme Sebepleri

Kredi kartınızda yeterli bakiye olduğunu düşünerek alışveriş yapıyor ve kasaya geldiğinizde bankanız provizyon vermedi hatası alıyorsanız bu oldukça can sıkıcı bir durum.

Bu tür durumların ortaya çıkmasına sebep olacak şey sizin dikkatsizliğiniz olabildiği gibi aşağıda sayılı sebepler ile de alakalı olabilir;

 • Kredi kartı hesap yetersizliği
 • Kredi kartı işlem limiti
 • Kredi kartı alışveriş kısıdı
 • Kredi kartı taksite kapalı olma
 • Kredi kartı süre dolumu
 • İnternet bağlantı kopukluğuna bağlı hat kaybı
 • Pos cihazı arızası
 • Pos cihazı işlem limiti dolması

Bu problemlerin yaşanması durumunda genel bir hata yaşanmakta olup kartınız provizyon vermedi uyarısı alabilirsiniz.

İnternet Üzerinde Yaşanan Provizyon Hatası

Provizyon hataları yalnızca fiziki pos cihazlarında değil, aynı zamanda internet alışverişlerinde de sorunlara yol açabiliyor. Kısa süreli bir indirim ya da fırsat yakaladığınız veya uzun zamandır peşinde olduğunuz bir ürünü satın almak için işlem gerçekleştirdiğinizde online ödeme sayfasına yönlendirilerek kredi kartınızla işlem yaptırabilirsiniz. Bu aşamada kredi kartı bilgilerinizi doğru doldurup SMS ile 3D işlem gerçekleştirme sırasında provizyon vermedi hatası alınabilir. Bu hata da tıpkı fiziksel pos cihazı gibi çeşitli sebeplerden kaynaklanabiliyor.

Yapmanız gereken;

 • Kredi kartı limitinizi,
 • Kredi kartı işlem kısıtı,
 • Kartınızın internete alışverişine açık olup olmadığını,
 • Yurtdışı alışverişi ise kartınızın yurtdışı alışverişine açık olup olmadığı

Gibi detayları incelemeniz ve bu detaylardan emin olmanızdır. Eğer her şeye rağmen aynı hatayı alıyorsanız bankanız ile iletişime geçerek kartınızla alakalı bir bloke işlemi olup olmadığını teyit ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu