Bankadan Satılık Araçlar

bankadan satılık araçlar

Bankadan satılık araçlar hakkında hazırladığımız bu yazımızda pek çok bankanın 2. el araç ilanlarını bulabilirsiniz. Bankalar birçok işlem gereği araç veya ev ipotek etme durumunda kalırlar. Ev kredisi alınırken krediye konu olan ev bankanın ipoteği altında onay alınarak kredi için uygun görülür. Aynı şekilde taşıt kredisi almak için de kredi süresi kadar taşıtınızın banka tarafından ipotek altına alınması işlemine başvurulabilir. Bazı durumlarda ise kredi almak için konut veya araç kredisi olmasına gerek kalmadan malın ipotek edilmesi şartı ile kredi onaylanabilir. Buna benzer sayısız şekilde bankanın el koymuş olduğu ve tamamen yasal olan araçlar ve mallar bulunur. Bu ipotekler normal şartlar altında borç bittikten hemen sonra kaldırılır. Ama ödemelerin yapılmaması veya diğer olumsuz durumlar sonucunda banka aracınıza el koymak zorunda kalabilir.

Bankalardan Satılık 2. El Araçlar

Bankadan satılık araçlar ile ilgileniyorsanız veya 2. El araba alma niyetindeyseniz sizler için hazırladığımız aşağıdaki bankalardan satılık araçları inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Satılık 2. El Araç Prosedürleri

Binek ve ticari araçların tamamı Ziraat Bankasının satılık araç sayfasında yer almaktadır. Banka eksperleri bu araçlara bir fiyat biçer ve eksperin belirlediği ücretin yüzde 6’sını ödemeniz gerekir. Yüzde 6 oranını ödedikten sonra atmış olduğunuz imzalar karşılığında Ziraat Bankasından araç satın alabilirsiniz. Sizde taşıt ihalesine katılmak istiyorsanız size en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmelisiniz.

Ziraat Bankasına araç satın almak için başvuru yapmaya gittiğinizde yanınızda mutlaka kimlik kartınızın bulunması gerekir. Tüzel kişiler ise Ticaret Sicil Tasdiknamesi, şirket yetkilisinin noterden imzalatmış olduğu kağıt ile Ziraat Bankasına araç başvurusunda bulunabilir. İhale başvurusunda bulunduktan sonra e-mail adresinize veya cep telefonunuza SMS olarak bir şifre gönderilecektir. Bu şifre ile mobil ya da internet bankacılığı üzerinden sisteme giriş yaparak ihaleye katılan müşterileri ve gelen teklifleri görebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi: Ziraat Bankası Araç Satış Sistemi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İhale Sonrası Ne Oluyor?

İhale sonrası araç satışı size kaldığı halde ihale bedeli üzerinden aracı alabilirsiniz. Ziraat Bankası araç için ayrı bir KDV almadığı için ekstradan vergi ödemenize de gerek kalmıyor. İhalenin size kalması durumunda banka size bir dekont verecektir. Bu dekont ücreti ile beraber noter satış masrafları da size ait olacaktır. İhale size kalmazsa başvuru esnasında yatırmış olduğunuz yüzde 6 teminatı bankadan gidip alabiliyorsunuz. İhale size kaldıysa ve alım satım işlemlerini yapmadıysanız vermiş olduğunuz teminat da yanar. Araç alım satım işlemleri hakkında daha fazla bilgi için Ziraat Bankası şubelerine gidebilir ya da müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Aşağıda yer alan bağlantıyı kullanarak Ziraat bankası 2. el araç satış sayfasını ziyaret edebilir ve avantajlı araçlar için teklif verebilirsiniz.

Ziraat bankasından satılık 2. el araçlar için: https://e-aracsatis.ziraatbank.com.tr/index.intengo

Finansbank Satılık Araçlar

Finansbank’tan icrayla el koyduğu araçlar ihale şekliyle satılmaktadır. Bu araçların fiyatları dışarıya göre düşüktür. Finansbank satılık araçlar ve gayrimenkuller listesine ulaşmak için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.
Finansbank’tan Satılık Araçlar

Denizbank Satılık Araçlar

Denizbank’ın satılık araçları ile alakalı bilgileri aşağıda yer alan adresten bulabilirsiniz. Depoda bu araçları canlı görebilir ve beğenirseniz teklif verebilirsiniz.
Denizbank’tan Satılık Araçlar

Yapı Kredi Satılık Araçlar

Yapı kredi bankası satılık araçlar listenine bakmak isterseniz pek çok ilan sizleri karşılıyor olacaktır. Bu ilanları incelemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
Yapı Kredi’den Satılık Araçlar

TEB Satılık Araçlar

TEB satılık araçlar listesinden de alıcısını bekleyen pek çok ilan bulunuyor. Bu ilanları incelemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilir ve satın alacağınız araç için bankayla görüşebilirsiniz.
TEB’den Satılık Araçlar

Kuveyt Türk Satılık Araçlar

Kuveyt Türk satılık araçlar ve gayrimenkuller için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Beğendiğiniz bir ürün olması durumunda ihale yoluyla alabilmeniz mümkündür.
Kuveyt Türk’den Satılık Araç ve Gayrimenkul

Vakıfbank Satılık Araçlar

Vakıfbank da bünyesinde bulunan icralık gayrimenkul ve araçları satışa sunmaktadır. Bu ilanları incelemek ve satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
Vakıfbank’tan Satılık Araçlar

Borçların Ödenmemesi ve Aracın Haciz Edilmesi

Bankanın söz konusu borca konu olan aracı ipotek etmesi kredinizin onaylanması için bir garantidir. Ayrıca bu garanti işlemi borcunuzun ödenmemesi halinde bankanın parasını geri alması için de büyük önem taşır. Bunun için bankalar araç kredilerinde ödemeler düzensiz olduğunda hemen harekete geçer. Önceleri düzenli ödeme konusunda uyarı yapılır. Devam etmesi durumunda ise yeniden taksitlendirme önerilir. Bunların da çözüm olmadığı ve taksit ödemelerinin yapılmadığı hallerde ise son çare olarak araca el koyulur. Artık yasal olarak bankanın aracı yani mal varlığı haline gelir.

El Koyulan Araçların Bankadan Satılması

Bankaların el koydukları araçlar borçların ödenmesi için satışa sunulmaya hazırlanır. Böylece banka kredi olarak verdiği parayı araca el koyarak kapatmaya çalışır. Bu araçlar bazen toplu şekilde ihale yöntemi ile bazen de halka açık olacak şekilde diğer araç satan kurumlardan farksız bir durumda satışa çıkarılır. Araçları satın almak için TC vatandaşı olma zorunluluğunuz vardır. İşlemler bankanın satış temsilcisi ve avukatı tarafından hemen gerçekleştirilir. Banka hem satış işlemini yapmış hem de borcun ödenmesini sağlamış olur.

Bankadan Satılık Araçlar Avantajlı Mıdır?

Bankanın sattığı araçları almak isteyenlerin bilmesi gereken başka kanallar ile araç satın almaktan herhangi bir farkının olmadığıdır. Ayrıca bazı bankalar piyasa değerlerinin daha da altında rakamlar sunarak daha avantajlı satış şansı sunarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu