Bankadan İstenen Maaş Yazısı Nasıl Yazılır?

Bankadan istenen maaş yazısı kişinin çalıştığı şirket ya da firma tarafından kişiye verilmektedir. Maaş yazısı almak için kişi çalıştığı şirkete, kuruma ya da kuruluşa maaş yazısı almak için dilekçe vermelidir.

Dilekçe verildikten sonra firmanın ya da şirketin muhasebe bölümü çalışanının maaş yazısını hazırlayarak imza ve kaşeyle onaylamalıdır. Yani çalışanının şirkette çalıştığını bu belgeye imza atarak ve kaşe basarak doğrulamalıdır. Şirket tarafımdan İmza ve kaşe onayı bulunmayan maaş yazılarını bankalar kabul etmemektedir.

Maaş Yazısı Nedir?

Maaş yazısı bir kişinin bir firmada, şirkette, kurumda ya da kuruluşta çalıştığına dair çalıştığı yer tarafından onaylı belgedir. Bankalar tarafından çalışan kişilerden çalıştığını ispatlaması için istenen belgedir. Maaş yazısı özellikle bankalar tarafından istenmektedir. Çünkü banka kişiye kredi verecekse kendini güvence altına almak ister.

Çalıştığını gösterir onaylı belgeyle kredinin ödeyebileceğini düşünerek kredi verir. Bu yüzden bankalar kredi çekecek müşterilerinden maaş yazısı istemektedirler. Be belgeyle kredi çekecek kişinin çalıştığını ve aylık belirli bir geliri olduğunu bankaya ispatlamış olur. Fakat bu belge firma ya da şirket tarafında kaşelenip imzalanarak doğrulanmalıdır.

Maaş Yazısındaki Bilgiler Nelerdir?

Maaş yazısı kişinin bir şirkette ya da devlet kurumunda çalıştığını gösterir belgedir. Maaş yazısında kişinin çalıştığı iş ile ilgili bilgiler ve çalışan kişinin kişisel bilgileri bulunmaktadır. Bu bilgiler şunlardır:

  1. Adı soyadı
  2. Adres ve iletişim bilgileri
  3. Çalıştığı firmanın bilgileri
  4. Çalışan kişinin brüt ve net maaşı
  5. Çalıştığı yerde kaç yıldır çalıştığı

Firmanın onayı, imzası ve kaşesi bulunmaktadır. Bu bilgiler firma tarafından onaylandıktan sonra banka tarafından incelir.

maaş yazısı

Banka Maaş Yazısını Neden İstemektedir?

Bankanın maaş yazısı istemesinin nedenlerinin başında ilk olarak kredi başvuruları gelmektedir. Banka müşterileri bankaya kredi başvuru yaptıklarında banka kendini garantiye almak için kişinin bu parayı ödeyip ödeyemeyeceğini araştırmak ister. Bu yüzden bankalara yapılan kredi başvurularında banka müşteriden maaş yazısı istemektedir. Müşteri maaş yazıyla bankaya çalıştığını ve aylık düzenli olarak gelirinin olduğunu ispatlamış olur. Böylece banka bu belgeye istinaden müşterisini kredi verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu