Bankacı Nasıl Olunur?

nasıl bankacı olunur

Bankacılık, günümüzde en popüler meslekler arasında yer alır. Bankalar özellikle 3 mezun grubundan eleman alımı yapmaktadır. Bunlardan biri lise mezunları, diğeri meslek yüksekokulu mezunları bir diğeri ise lisans mezunlarıdır. Genellikle işletme, iktisat gibi iktisadi ve idari bilimler fakültesi bölümlerinin herhangi birini okuyup mezun olmanız gerekir.

Bankacı olmak isteyenlerin yapacağı en önemli işlerden biri bankaların yapacağı eleman alımlarının takibinde kalmasıdır. Böylece en güncel bankacı eleman alımlarına başvurarak bütün bankaların iş şartları görebilir. Bankacı olmak için eğitim şartı, üniversitelerdeki iktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olmaktır. Bunun dışındaki alım dönemlerinde ise ihtiyaç ve duruma göre farklı alanlardan da talepler olabilir.

Bankacı Olmak İçin Gerekli Olan Özel Şartlar

Bankacı nasıl olunur sorusuna verilecek en genel cevabımız şu şekilde, genelde YÖK dil veya YDS sıralamasına göre belirlenen iyi derece İngilizce bilenler alınır. Erkeklerde askerliği tamamlanmış ya da askerlikle ilişiği bulunmaması gerekir. Şartlardan biri de yaş ile ilgilidir. Yani bayanların 26, erkeklerin ise 28 yaşını geçmemiş olması gerekir. Bankalarda işe alım süresinde daha çok mezun olunan üniversite ve bölüm, ikametgah adresi, iş deneyimi ile kişisel özellikler göz önüne alınarak süreç başlar.

Bankacılık personel alım ilanları incelendiğinde genel olarak şu şartlar görülür: Daha çok mülakatlarda dikkat edilen özelliklerden biri olan satış yapma yeteneği yüksek olup olmadığı üzerinde durulur. Bir diğer husus ise eleştirel düşünme yeteneğidir. Bu özellikte bir öncekinde olduğu gibi mülakatlarda dikkat edilen bir husustur. Mülakatlarda dikkat edilen bir başka husus ise ikna edici ve işbirlikçi olmasıdır.

Bankacı Maaşı Ne Kadar?

Bankacı maaşı, banka ile bankacıya göre değişiklik gösterir. Bazı bankalarda ikramiye sistemi vardır. Bazı bankalar 2 ayda 1 aylık ikramiye verirken bazıları da 3 ayda 1 aylık ikramiye vermektedir. Bankalarda çalışan gişe görevlilerinin maaşı 2000 ile 3000 TL civarındadır.

Devlet bankaları memurlarında maaşın değişiklik göstermesi eş, görev yeri ve çocuk sayısına göre belirlenir. Bankalardaki maaş farklılıkları ise daha çok performans, unvan ve işletmedeki referansa göre belirlenir. Bununla birlikte İstanbul ile Ege Bölgesi’ndeki illerde bankacı maaşları biraz daha yüksektir.

Yorum Yapın