Bankacı Nasıl Olunur?

bankacı nasıl olunur

Bu yazımızda bankacı nasıl olunur? bankacı olmak için aranan şartlar nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Bankacılık günümüzde en popüler meslekler arasında yer alır. Bankalar özellikle iki çeşit mezun grubundan personel alımı yapmaktadır. Bunlardan biri meslek yüksekokulu mezunları, bir diğeri ise lisans mezunlarıdır. Çok sık olmasa da zaman zaman lise mezunu ilanları da görebilmekteyiz. Genellikle işletme, iktisat gibi iktisadi ve idari bilimler fakültesi bölümlerinin herhangi birini okuyup mezun olmanız gerekir.

Nasıl Bankacı Olunur? Gerekli Şartlar

Bankacı nasıl olunur sorusuna verilecek en genel cevabımız şu şekilde, mutlaka bir üniversite bitirmiş olmalısınız. Genelde YÖKdil veya YDS sıralamasına göre belirlenen iyi derece İngilizce bilenler tercih edilmektedir. Bu tabi ki pozisyona veya aranan şartlara göre değişir. Bankalarda işe alım süresinde daha çok mezun olunan üniversite ve bölüm, ikametgah adresi, iş deneyimi ile kişisel özellikler göz önüne alınarak süreç başlar.

Mesleğe giriş yapabilmek için öncelikli olarak yazılı sınav sunulur. Dönem dönem yapılan alımlarda sınavı geçenler, mülakata çağrılmaktadır. Mülakat yazılı olarak yapılan sınavdan farklı olarak çeşitli detaylara dikkat edilerek gerçekleştirilir.

Şartlardan biri de yaş ile ilgilidir. Buna göre çoğu ilanda bayanların 26, erkeklerin ise 28 yaşını geçmemiş olması gerekir. Askerlik durumu erkekler için ana koşullardan biri durumundandır. Bankacı olmak için aranan şartlar arasında yer aldığı gibi aynı zamanda her erkekte aranan ilk koşul olarak görülebilir.

Düzgün diksiyon sahibi olmak aranan şartlardan biridir. Müşteriyle doğru şekilde ilgilenebilmek adına gereklilikler arasında önemli detay olarak görülebilmektedir. Giyim, doğru profil sahibi olmak sözlü mülakat aşamasında özellikle en çok dikkat edilen detaylar arasında yer alıyor. Düzgün görünüme sahip olan bireylerin her biri değerlendirme aşamasında ön plana çıkarlar.

Sayılarla arası iyi olan bireyler, bankacılık işlemlerinde daha kolay değerlendirme yapabilme yeteneğine sahip olarak değerlendirilmektedirler. Bankacı olmak için aranan şartlar arasında bu detay da sıklıkla mesleğe başlamak için göz önünde bulundurulur.

Bankacı olmak isteyenlerin yapacağı en önemli işlerden biri bankaların yapacağı eleman alımlarının takibinde kalmasıdır. Böylece en güncel bankacı eleman alımlarına başvurarak bütün bankaların iş şartları görebilir. Bankacı olmak için eğitim şartı, üniversitelerdeki iktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olmaktır. Bunun dışındaki alım dönemlerinde ise ihtiyaç ve duruma göre farklı alanlardan da talepler olabilir.

Bankacılıkta maaşları merak ediyorsanız daha önce hazırladığımız bankacı maaşları ile alakalı sayfamızı inceleyebilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu