Bankacı Maaşları 2022 (Sürekli Güncel)

bankacı maaşları

Günümüzde bankacılık sektörü oldukça gelişmiş bir hizmet alanıdır. Bu nedenle birçok genç bankacı olmak istemekte ve bunun yollarını aramaktadır. Haliyle bankacıların ne kadar maaş aldıkları merak konusudur. Bu yazı ile bu konu açıklığa kavuşturulacak ve nasıl bankacı olunacağı gibi sorulara cevap verilmeye çalışılacaktır.

2020 yılında bankacılara yapılan zamlar beklentileri karşılamamış bu nedenle 2022 yılında yapılacak zamlar büyük merak konusu olmuştur. Bankacı maaş miktarlarını paylaşmadan önce belirtmek gerekir ki bankacıların aldıkları maaşlar konuşulan rakamlardan oldukça uzaktır. Toplumumuzda bankacıların çok yüksek maaş aldıkları gibi doğru olmayan yaygın bir kanı bulunmaktadır.

Görevlerine Göre Bankacı Maaşları 2022

Her bankanın kendine özgü bir maaş planı ve performansa göre çeşitli ödülleri vardır. Bu nedenle bankacılık maaşları ile ilgili kesin bir çıkarımda bulunulmasa da ortalama bir maaş miktarı söyleyebilmek mümkündür.

İşe yeni başlayan bir banka memurunun maaşı 2800 TL civarındadır. İlerleyen yıllarda ise bu maaş artış göstermektedir. Ek olarak, çalışanlarının verdiği emeğe ve performansa önem veren bazı bankalar çalışanları için özel prim ve ödüller vermektedir. Tüm bu primler hesaba katıldığında en düşük banka görevlisi maaşı 3.000 TL civarında olmaktadır.

Gişe Görevlisi Maaşı

Bankada çalışan bir gişe görevlisi ortalama 2.825 ile 4.000 TL arasında maaş almaktadır. Asgari ücretin 2.825 TL olduğunu düşünürsek bu rakamın az olduğunu söyleyebiliriz.

Müşteri Temsilcisi Maaşı

Müşteri temsilcileri ortalama 2.825 ile 4.300 TL arasında bir maaşa sahiptir.

Banka Müfettiş Maaşı

Banka müfettişlerine gelirsek müfettişlerin maaşlarının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bir bankada çalışan müfettiş ortalama 5.000 ile 10.000 TL arasında değişen bir maaş skalasına sahiptir.

Banka Müdürü Maaşı

Yüksek maaş alan bir diğer bankacı grubu şube müdürleridir. Herhangi bir bankada çalışan şube müdürü 7.000 ile 25.000 TL arasında değişen bir maaşa sahiptir.

Banka Genel Müdür Maaşı

Gelelim maaşı en yüksek olan banka görevlisine. Doğal olarak banka genel müdürleri en yüksek maaşı alan pozisyondadır. Ortalama olarak bir banka genel müdürü 30.000 ile 100.000 TL arasında değişen maaş almaktadır. Türkiye şartlarını düşündüğümüzde bu maaşın oldukça yüksek olduğunu söylemek mümkündür.

Ayrıca belirtilmesi gereken bir diğer husus, Ziraat bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi devlet bankasında çalışan kişiler özel banka maaşları dikkate alındığında 200-300 TL daha fazla maaş almaktadır.

İşe Yeni Giren Bankacı Maaşı

Her bankacı adayı işe girdiğinde ne kadar maaş alacağını merak eder. Bu sorunun kesin cevabı olmamakla birlikte her bankanın kendine has maaş sistemi vardır. Bu nedenle işe yeni giren bankacının çalıştığı bankadaki sisteme göre maaşı olacaktır. Ancak ortalama olarak bir rakam vermek gerekirse işe yeni giren bir bankacı 2825 ile 3500 TL arasında maaş almaktadır.

Bu başlık altında ikramiye konusundan bahsetmek de iyi olacaktır. Bankaların birçoğu çalışanlarını motive etmek için belli aralıklarla ikramiye vermektedir. Bazı bankalar 3 ayda bir ikramiye verirken bazı bankalar çalışanlarına 2 ayda bir ikramiye verebilmektedir. Böylece bankacıların aldıkları maaş gözle görülür bir şekilde artmış olur.

Ayrıca devlet bankasında çalışan çocuklu bir çalışanın maaşı devlet tarafından çeşitli ek ücretler ile birlikte arttırılmaktadır. Bu politika ile çalışanların refah seviyesinin korunması amaçlanır.

Bankacı Olmak

Bankacılık toplumumuzda oldukça saygı gören ve çalışma koşulları uygun olan mesleklerden biridir. Bu nedenle birçok yeni mezun genç nasıl bankacı olunacağını merak etmektedir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için bankacı nasıl olunur sayfamıza bakabilirsiniz.

Bir bankada gişe görevlisi olabilmek için gerekli olan temel şart lisans mezunu olmaktır. Bankalar genelde üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler, ekonomi, işletme gibi bölümlerinden mezun kişileri bankacı olarak istihdam etmektedir.

Ancak bazı bankalar işe alım şartlarında kendilerine özgü taleplerde bulunabilmektedir. Bankacı olabilmeniz için bankaların yayınladıkları işe alım ilanlarını takip etmeniz gerekir. Böylece en güncel ilanları görmüş olursunuz.

Bankacı Olmak İçin Gerekli Şartlar

Bankalar işe alacakları kişileri bir dizi mülakatlardan geçirmektedir. İşe talip olan kişiler bu mülakatlarda uzman kişiler tarafından test edilmekte, konuşma ve iş çözme kabiliyeti, yeterlilik, güler yüzlülük bakımından bu adaylar sınava tabii tutulmaktadır. Adayların kurdukları iletişim, ikna kabiliyeti gibi hususlar uzmanlarca değerlendirilmekte ve adaylara puan verilmektedir.

Ayrıca devletin yapmış olduğu yabancı dil sınavlarından yüksek puan alan kişiler değerlendirmede daha yüksek puan almaktadır. Erkek adaylar açısından askerlik hizmetini yapmış kişiler tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu