Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

banka hesabına konulan bloke

Banka hesabına konulmuş bir blokenin kaldırılması, hesabın neden bloke olduğuyla yakından ilgilidir. Adli sorunlardan dolayı konulan blokelerin kaldırılması adli mercilerden gelecek yazı ile gerçekleşir. Eğer bloke işlemi borç sebebiyle gerçekleştiyse ve kişiye olan bir borç durumu varsa ilk önce o kişiyle görüşülmesi gerekir. Kişiye ya da bir kuruma yapılan borç ödendikten sonra ödemenizi yaptığınızı gösteren bir belgeyle bankaya başvurulmalıdır. Borç, vergi borcu kapsamındaysa devlet dairesine gidilip blokenin kaldırılmasına dair talimat bildirilir. Bu durumda vergi borcunun en az %10’luk bir oranının kapatılması gerekir.

Bloke İşlemi Süreci

Hesaplara konulan bloke işlemi her banka için farklılık yaratmaktadır. Birçok banka hesaplara belli bir dönem para yatırılmadığı ya da çekilmediği takdirde hesaba tedbir nedeniyle bloke işlemi gerçekleştirir. Bu blokeyi kaldırmak da banka şubesine yapacağınız başvuruyla alakalıdır. Bu nedenle banka hesaplarınızda 6 ayı geçmeyecek şekilde işlem yapmanız tavsiye edilir.

Banka Hesaplarına Konulan Bloke Nedenleri

Birden fazla bankada hesabınız olsa da aslında tek bir merkeze bağlı olarak ve yasal durumlar gözetilerek hesaplarınız takip edilir. Bir gün banka hesabıyla yapacağınız herhangi bir işlemde banka hesabınıza bloke konulduğunu öğrenebilirsiniz.

İşte konulan bu blokelerin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vergi borcu Kapsamında konulan blokeler,
  • Kredi borcu veya kredi kartı borcu nedeniyle konulan blokeler,
  • Adli bir suç kapsamında konulan blokeler,
  • Bahis siteleriyle ilgili olan hesap hareketleri,
  • Haciz işlemi nedeniyle konulan blokeler gibi birçok nedeni olabilir.
  • Bu nedenler çerçevesinde yasal takibe düşmüş olursunuz ve hesaplarınız bloke edilir.

Banka Hesabına Konulan Bloke İşlemi Nasıl Yapılır?

Alacaklı kişi devlet kurumu olup adli merciler tarafından bir bloke işlemi gerçekleştiyse, borcu gösteren tahakkuk fişi bütün bankalara gönderilerek ya da e-haciz aracılığıyla banka hesaplarınız bloke olur. Borç bir kişiye ya da kuruluşa karşı ise, icra yolu kullanılır. Normalde bloke işleminde borcun tamamı dikkate alınır. Aksi bir durum oluştuysa yani borç gecikmiş ya da faizlenmiş ise borcunuzdan daha yüksek bir tutar ödemek zorunda kalırsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu