Banka Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir Mi 2020

banka eve haciz getirebilir mi

Günümüzde artık bankalarla sık şekilde ilişki halinde olabiliyoruz. Banka borcundan dolayı eve haciz gelmesi ise bazı değerlendirmelerle beraber olası ve istenmeyen bir durum… Bu yazımızda 2020 yılında banka eve haciz getirebilir mi, kredi ve kredi kartı borcundan dolayı haciz gelir mi gibi konuları açıklayacağız.

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Haciz

Yaygın şekilde kullanılan kredi kartı hacizlik durumlarla bizi karşılaştırabiliyor. İlk başta ertelemeli ödeme olması nedeniyle cazip gelen kredi kartları, plansız harcama sonucu kabusa dönebiliyor.  Bankalar, kredi kartı borcunuzun asgari tutarının ödenmediği 3. aydan itibaren yasal takip sürecini başlatıyor.  Bazen yasal süreç başlamadan önce borç sahibi aranarak iki taksitle son ödeme şansı veriliyor.

Eğer ödeme olmazsa faizlerle beraber yüklü miktarda geri ödeme yükümlülüğü doğuyor. Bu süreç içerisinde ödeme olmazsa hacze varan durumlarla sonuçlanabiliyor. Öncesinde kredi kartı sahibi kara listeye alınıyor ve kredi notunuzda ciddi bir düşüş görülüyor.  Bu da sizin uzun vadede kredi çekememeniz ve kredi kartı zor almanız anlamına geliyor.

Müşterilerin bu süre içerisinde borcu yeniden yapılandırmak üzere bankayla ya da aktarılan başka firmayla görüşmesi faydalı olabiliyor. Eğer banka başka bir firmaya borcu devrettiyse, ana para alımı için farklı bir ödeme planı da yapılabiliyor. Aksi halde maaşa da haciz olabiliyor.

Kredi Borcu Nedeniyle Haciz

Kredi borçlarında kartlara göre daha ciddi bir durum söz konusu. Çünkü çekilen kredi miktarı eğer ev kredisi gibi yüklü miktar barındırıyorsa, ipotek edilen eve el konulabiliyor. Kredi borcu nedeniyle haciz gelmesi durumu ödeme yapılmamasından sonraki 3 ayın dolması sonrasında gerçekleşiyor. Yani 3 ay ödenmeyen kredi borcu sonrası yasal süreç başlatılmaktadır.

Banka sizi avukata verdiği andan itibaren kredi notunuzda ciddi oranda düşüş olur. Avukata borcu ödeyemeyeceğinizi söylediğiniz zaman, haciz için keşif yapmak üzere görevliler gönderir. Haciz edilecek malların değeri ve kredi borcunun ne kadarını karşıladığı gibi detaylara bakılır. Fazladan olan eşyalar alınabilir, maaş haczi yoluna gidilebilir.  En yaygın haciz şekli bu şekilde gerçekleşir.

Hali hazırdaki krediyi kapatmak için yeni bir kredi çekme imkanı varsa çekilmelidir. Bazen devlet bankaları kredi kapatmak için bazı koşulları yerine getirenlere kredi vermektedir.

Yorum Yapın