Banka Borçları Kaç Yılda Silinir? Borç Zaman Aşımı

banka borçları kaç yılda silinir

Banka borçları kaç yılda silinir? Borç zaman aşımı süreçleri nasıl işliyor tüm bilmeniz gerekenler sayfamızda. Bankadan almış olduğunuz kredi ya da kredi kartınıza ait bir borç ödemesini yapmadığınız durumda borç zaman aşımına girebilir. Borcun zaman aşımına girme nedeni alacaklının takibi bırakmasıdır. Bankaya olan borç doksan gün içinde ödenmediyse banka bu borcu yasal takibe devreder. Yasal takip başladıktan sonra on beş ile kırk beş gün içerisinde borç banka avukatına devredilir. Artık borçlu avukat ile muhatap olur.

Avukat ise borçluya icra müdürlüğü aracılığıyla ödeme emri gönderir. Borçluya ulaşmış olan bu ödeme emri borcun ödenmesini ya da borca yapılacak olan itirazı konu alır. Bunun için verilen süre yedi gündür. Bu ödeme emriyle beraber ilamsız icra takibi de başlamış olur. Daha sonra on yıllık zamanaşımı işlemi başlar.

İcra ve Haciz Durumunda Zaman Aşımı Nasıl İşler?

İcra zaman aşımında borcu olan kişinin maaşında kesinti yapılabildiği için zaman aşımı gibi bir durum söz konusu değildir. Borçlu kişinin borç ödemesi bitmeden maaş hesapları dışında bloke işlemi de kaldırılamaz. Bu taşınır veya taşınmaz malların tümü için geçerli bir durumdur.

Varlık Yönetim Şirketleri’nde Zaman Aşımı Nasıl İşler?

Bankalar alacakları söz konusu olduğunda, alacaklarını satışa çıkartırlar. Kanun ile kurulumu yapılan bu şirketlerin bütün hakları alacaklıya devredilir ve on yıllık zamanaşımı süresi başlar. Eğer bu süreç TMSF kapsamında değerlendirilecek olan bir süreçse bu tür alacaklarda zamanaşımı 20 yıldır.

Borçlunun Vefatı Durumunda Zaman Aşımı Nasıl İşler?

Borçlunun ölmesi durumunda borç murislerine geçmiş olur ve zaman aşımı takibi borçlunun murislerine düşer. Ölen kişinin terekesi ve borçları kıyaslandığında borç daha çok çıkıyorsa reddi miras işlemi yapılabilir. Bunu yapılabilmesi için kişinin ölümünden sonraki doksan gün içerisinde reddi miras işlemi yapılmalıdır. Eğer bu süre içinde bu işlem yerine getirilmezse mirasın reddi gerçekleşmez.

Diğer Borçlarda Zaman Aşımı Nasıl İşler?

Diğer borçlanmalara telefon internet ve aboneliklerde meydana gelebilecek konular örnek olarak gösterilebilir. Bu durumda da zamanaşımı süresi on yıldır ve ödeme emrinin geldiği tarih baz alınarak zamanaşımı süreci başlar. Dikkate alınan zamanaşımı tarihi de borcun son ödeme tarihidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı