Avustralya’da Bankalardan Örnek Davranış! Müşteri İsterse Erteleme Devam Edecek

Avustralya'da Bankalardan Örnek Davranış! Müşteri İsterse Erteleme Devam Edecek

Avustralya’nın en büyük bankalarından müşterilerine sevindirici bir haber geldi. Bankalar, koronavirüs sürecinde kişisel finans dengesi çok fazla etkilenen konut kredisi çekmiş müşteriler için 6 ay daha kredi ödemelerini ertelemeyi kabul etti.

Bilindiği üzere dünya genelinde yaşanan sosyal kısıtlamalar Avustralya’da da etkili oldu. Bu durum ülke genelinde işsizlik ve işletmelerin kapanışına yol açtı. Ülkede hizmet veren tüm bankalar kredi borcu olan müşterilerine kolaylık sağlamak için genellikle 3 aylık geri ödeme ertelemeleri düzenlemişti. Bu sürenin sonuna yaklaşırken bankalardan yeni bir erteleme açıklaması daha geldi. Yeni açıklamaya göre borçlu müşteri isterse 6 ay daha borcunu erteleyebilir.

Bu süreçte ertelemeler otomatikman devreye girmeyecek sadece ödemeler için zaman isteyen müşterilere sağlanacak. Bankalar erteleme süreleri bitmeye yaklaştıkça ekonomik sıkıntılar çeken müşterilerle iletişime geçecek. Müşteriler bu 6 aylık süre sonunda da tekrar ödemelere başlayamazsa 4 aya varan tekrar erteleme seçenekleri bulunuyor.

Sürecin başından itibaren toplamda 800 bin kredinin ülke genelinde ertelendiğini açıkladı. Ülkede hizmet veren sadece bir banka 120 bin konut kredisine ve 100 bine yakın ticari müşterisine kredi erteleme seçeneği sunarak 10 milyar doların üstünde finansman desteği verdi.

Avustralya bankalar birliğinden bir yetkili, uygulamanın ev kredisi almış olan insanlara ekonomik anlamda tekrar ayağa kalkmak ve rahat bir nefes almak için çok iyi bir fırsat olduğunu vurguladı. Konuşmasına devam eden yetkili bankaların tek isteği ise insanların evinde kalması ve işlerinin tekrar eski haline dönmesi şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı