Avrupa Büyük Bir Ekonomik Durgunlukla Yüz Yüze

Avrupa Büyük Bir Ekonomik Durgunlukla Yüz Yüze

Avrupa toplulukları komisyonu, Avrupa’nın bu yıl yaşadığı büyük durgunluk sebebiyle İngiltere ekonomisinin yaklaşık %10 küçüleceğini söyledi. Komisyon Avrupa Birliği’nin 27 ülke ekonomisinin bu yıl gayri safi yurtiçi hasılada %8.5 düşüş ve önümüzdeki yıl %5.7’lik bir artışla toparlanacağını düşünüyor.

Tahminlere göre İngiltere ekonomisi bu yıl %9.8 oranında küçülecek. Fransa İspanya ve İtalya üretim alanında daha sert düşüşler yaşasa da bu ülkeler Avrupa’nın en kötü ekonomileri arasına girmiş olacak. Almanya ve Hollanda’da ise durumlar diğer ülkelere göre kötünün iyisi denebilir. Almanya %6.5 Hollanda %7 gerileme yaşıyor. En düşük küçülme ise Polonya’da yüzde %4.7 seviyesinde.

Avrupa Birliği liderleri önümüzdeki günlerde durgunluktan etkilenen ekonomiler için 750 milyar avro hibe desteği için görüşme gerçekleştirecek. Tüm liderler bu yaz bir anlaşma yapılması için oldukça istekli. Komisyon tüm ülkelerin ekonomik toparlanma planını bu kritik zamanda yapılmasını istiyor. Özellikle İngiltere ekonomisinin riskli durumda göründüğü bugünlerde yapılan görüşmelerin ne gibi etkileri olacağı merakla bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı