ATM’den Havale EFT Nasıl Yapılır?

Günümüzde bankaların müşterilerine verdiği hizmetlerden biri ATM’lerden yapılan işlemlerdir. Bunların başında para transferleri gelir. Bu yazımızdan ATM’den havale yapma ve yine aynı şekilde ATM’den EFT yapma konusunda bilgiler vereceğiz.

ATM diğer adı ile bankamatik, bankaların kullandıkları başlıca dağıtım kanallarından biridir. İlk olarak İş Bankası tarafından 1982 yılında kullanılmaya başlanmıştır. İsmi o dönem bankamatik olduğu için tüm ATM’lere bankamatik de denilmektedir. Genel olarak manyetik alana sahip kartlar aracılığı ile çalışan bir sistemdir. Sadece para transferi için değil birçok değişik bankacılık hizmeti için de tercih edilmektedir. Ancak ATM’lerden en çok yapılan bankacılık işlemi para yatırma, para çekme gibi işlemlerdir.

EFT Havale Nedir?

EFT, havale bankaların en çok kullandığı para transferleridir. Bir müşterinin aynı banka hesapları arasında yaptığı para transferine havale adı verilir. Bir müşterinin farklı bankalardaki hesapları arasında yaptığı işleme ise EFT adı verilir. EFT, havale gibi para transferlerini ATM’lerden yapmak mümkündür. Bunun için gerekli olan ise banka kartı ve istenilen bilgilerin ATM üzerinden doldurulmasıdır.

ATM’den Havale Nasıl Yapılır?

ATM’den işlem yapmak için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

  • Müşterisi olunan bankanın ATM’sine gidilir.
  • Bankaya ait uygun bir kart ile ATM’ye giriş yapılır.
  • İstenen şifre girilir ve ana menüye ulaşılır.
  • Ana menüden para transferleri sekmesi bulunur.
  • Hesap numarası veya iban numarası girilir ve istenen tutarda para havale edilir.
  • ATM’den yapılan tüm işlemler için makbuz alınabilir.

ATM’den EFT Nasıl Yapılır?

ATM’den sisteme giriş yapılır. Yine para transferleri seçilir. Ayrım ise tam da bu noktadadır. Burada banka hesabına sekmesi değil başka banka hesabı sekmesine girilir. EFT yapılmak istenen hesap numarası veya iban numarası girişi yapılır. Alıcı ad-soyadı bilgisi dahil olmak üzere bankadan istenen diğer bilgiler doldurulur. Tutar girildikten sonra onay verilmesi durumunda para karşı bankaya gönderilir. İşlem sonrası makbuz almak mümkündür.

ATM’den işlem yapılmak istendiğinde banka kartı yok ise T.C. kimlik numarası ve akıllı telefon iş birliği ile para transferi yapmak mümkündür. Bunun için ATM’nin kartsız işlem menüsüne girilir ve telefona şifre gönderilmesi istenir. Gönderilen şifre ile para transferi yapmak mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu