Askerlik Borçlanması Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Askere gidecekler için askerlik borçlanması nedir, nasıl yapılır, askerlik borçlanması nasıl hesaplanır gibi merak edilenler bu sayfamızda.

Askerlik Borçlanması Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Vatani görevine yerine getirdiği için sigortalı bir işte çalışması mümkün olmayan vatandaşların merak ettiği konulardan biri de askerlik borçlanmasının nasıl yapılacağıdır. Askerlik borçlanması, erkeklerin emekli olabilmeleri amacı ile emekli adaylarına sunulmuş bir haktır.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Vatani görevlerini ifa etmek amacı ile askere gitmiş olan erkeklerin, askerlik döneminde geçirdiği sürenin tamamı ya da bir kısmının emeklilik süresine eklenmesi amacı ile sigorta priminin yatırılması işlemine askerlik borçlanması denilmektedir. Emeklilik sürelerini daha erken bir tarihe çekmek isteyen ve vatani görevini er, erbaş ya da yedek subay olarak yapmış olan erkekler askerlik borçlanmasından faydalanabilmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı askerlik görevini yerine getirememiş olanlar askerlik borçlanması işleminden yararlanamamaktadır.

Askerlik Borçlanması İçin Gereken belgeler Nelerdir?

Askerlik borçlanması için vatandaşların hazırlaması gereken belgeleri;

  • Askerlik borçlanması belgesi ( E- devlet üzerinden ya da SGK merkezlerinden temin edilebilmektedir)
  • Başvuru dilekçesi ( vatandaşın bağlı bulunduğu askerlik şubesinden temin edilmektedir)
  • Nüfus Cüzdanı Aslı ve fotokopisi olarak sıralamak mümkün olmaktadır.

Vatandaşlar bu belgeleri hazırlayarak başvuruda bulunabilmektedir.

Ayrıca askerlik borçlanması işlemlerinin SGK merkezlerinde yapılmasının yanında E-Devlet üzerinden online olarak yapmakta mümkün olmaktadır.

E Devlet Üzerinden Askerlik Borçlanmasının Yapılması

E Devlet üzerinde askerlik borçlanması,

  1. Eski adı ile SSK şimdiki adı ile 4A kapsamındaki vatandaşların askerlik borçlanması yapmaları,
  2. Eskiden BAĞKUR olarak bilinen günümüzde 4B kapsamında olan vatandaşların askerli borçlanması yapmaları şeklinde açıklanması mümkün olmaktadır.

4A Kapsamında Askerlik Borçlanması Yapılması

Aşağıdaki bağlantıdan ilgili e-devlet hizmet sayfasına giriş yapılmalıdır. Açılan sayfada kimlik doğrulaması işlemi yapılarak sisteme TC Kimlik No ve şifre ile giriş yapılmalıdır. Açılan sayfada gerekli bilgilerin doldurulması ile başvuru tamamlanmaktadır.

4A askerlik borçlanması yapmak için tıklayınız.

4B Kapsamında Askerlik Borçlanması Yapılması

Aşağıda verdiğimiz bağlantıdan ilgili e-devlet sayfasına giriş yapılmalıdır. Kimlik doğrulama işlemi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra tıpkı 4A kapsamındaki gibi gerekli bilgiler doldurularak başvuru tamamlanmaktadır.

4B askerlik borçlanması yapmak için tıklayınız.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Askerliğini tamamlamış ve emekli olmak isteyen vatandaşların talepleri üzerine, prim esaslarına göre düzenlenen kazançlarının alt ve üst limitleri göz önünde bulundurularak askerlik borçlanması hesaplanmaktadır. Bu hesabın yapılması ve sürecin başlaması için vatandaşın Sosyal Sigortalar Kurumuna başvuru yapması gerekmektedir. Sigortalının mevcut primleri baz alınmakta, kazancının alt ve üst limitleri arasında günlük kazanç üzerinden hesap yapılmaktadır. Günlük kazancın %32’si üzerinden alt ve üst limitler belirlenmektedir. Alt limit günlük kazancın %32’si, üst limit ise belirlenen alt limitin 7.5 katıdır.

2020 Yılında Askerli Borçlanması Ne Kadardır?

2020 yılı için belirlenen asgari brüt ücret 2943 TL olduğu için, en düşük askerlik borçlanması aylığı 941.76 TL, en yüksek aylık ise bu rakamın 7.5 katı olan 7063.20 TL olarak belirlenmiştir. En düşük günlük ücret karşılığı ise 31.39 TL olmaktadır.

2019 yılında bu rakamlar en düşük aylık olarak, 818.68 TL en yüksek aylık ise 6140.16 TL olarak hesaplamalarda kullanılmıştır. Günlük ücret 27.28 TL idi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu