Asgari Ücretli Birinin Kredi Notu Ortalama Kaç Olur?

Asgari Ücretli Birinin Kredi Notu Ortalama Kaç Olur?

Türkiye bankaları arasında faaliyet gösteren 9 banka bir araya gelmek şartı ile Kredi kayıt bürosunu hayata geçirdiler. Her tüketimde bulunan tüketici tarafından bu kredi notlarının önemi oldukça büyüktür. Özellikle bir şekilde bankalarda işi olup da kredi almak isteyen kişilerin kredi başvurusu yaptıktan sonra krediyi alabilmeleri, bu kredi notuna bağlıdır. Hatta şirketlerin cep telefonu kampanyaları söz konusu olduğunda kredi notuna bakılarak alım işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle genelde merak edilen,’’ asgari ücretli birinin kredi notu ortalama kaç olur?’’ diye düşünüldüğünde çeşitli şartların göz önünde bulundurularak bu notun verildiği de hesaba katılmaktadır.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notlarının belirlenmesi durumu, kişilerin gelirinden ziyade borçlarını düzenli ödemesi ile ilgilidir. Bir kişinin mesleği ve maaşı ne olursa olsun, kredi notu düşükse bu durum kredi notunun da düşük olacağı anlamını taşır. Yani ‘’asgari ücretli birinin kredi notu ortalama kaç olur?’’ dendiğinde, kredi notunun alınan ücret ve meslek ile yakın anlamda ilişkisinin olmaması anlamına gelmektedir. Yani kredi notunun belirlenmesi işlemi kişilerin aylık gelirlerinin hesaba katılması ile birlikte sadece aylık gelirin ne kadar olduğu ile ilgili bi sistem olmamaktadır.
Kredi notu hesaplaması çerçevesinde bankalar önce risk tablosuna göz atarlar. Çıkartılma durumu müşterilerin kredi ile ilgili taleplerinin değerlendirilmesi incelenmek üzere bir sistem kurmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu ilgili bankaya giderek öğrenildiği gibi Findeks kanalı ile de öğrenilebilir. Yapılması gereken KKB internet sitesine girmek olacaktır. Burada kimlik bilgileri sorulacaktır. İstenilen bilgiler girildikten sonra sisteme kayıt olunması gerekmektedir. Kayıt işlemlerinin ardından KKB Türkiye genelinde ki tüm bankalarda paylaşılan kredi notu belli bir ücret ödenerek öğrenebilmektedir.

Kişiler kredi notu ile birlikte kendilerinin hangi risk gurubuna girdiğini öğrenebilmek için kayıt oldukları sistem üzerinden ‘’riskim’’ yazılarak araya boşluk bırakılması ile TCKN ya da vergi kimlik numarası son 4 hanesi eklenerek 4552 numaraya SMS gönderilmesi ile de risk durumu öğrenilebilmektedir.
‘’Asgari ücretli birinin kredi notu ortalama kaç olur?’’ sorusu sorulduğunda bu şekilde öğrenmek mümkündür.

Bir Cevap Yazın