Arıcılık Kredisi Veren Bankalar 2018

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Arıcılık zor olduğu kadar zevkli bir uğraştır. Amatör arıcılık yapan birçok hobi sever bir süre sonra bu hobisini geliştirip, teknik arıcılığa geçmiştir. Amatör arıcılık yaparken ilkel kovalarda işe başlanır. Amatörlükten profesyonelliğe geçildiği zaman modern çerçeveli sisteme geçiş yapılır.

Fenni arıcılığın inceliklerini ve çalışma sırlarını bilmek gerekir. Yoksa arıcılık işi kolay göründüğü kadar aslında zor ve meşakkatli bir iştir. Yeni arıcılar işe havi kovan çerçeveler ile başlamamalıdır. Siz de arıcılık yapmak istiyorsanız ve bunun için yeterli bütçeniz yok ise arıcılık kredisi veren bankalara başvurabilirsiniz.

Arıcılık Kredisi Nedir?

Arıcılık kredisi özel güçlü firmaların ve bankaların arıcılık yapmak isteyenlere sağladığı bir kredi türüdür. Son zamanlarda doğal besine talep oldukça arttı. Yurt dışına da ihraç edilen birçok doğal ve organik ürünlerimiz var. Kraliyet ailelerine dahi ülkemizden organik gıdalar gitmekte. Bunu fark eden üreticiler, organik ürün olan balcılığa da oldukça önem vermeye başladılar.

Arıcılığın Püf Noktaları

Arıcılık yapmak için arıcılığın püf noktalarını bilmek gerekir. Yeni başlayan arıcılar 1 ya da 2 den fazla oğul almamalıdır. Ve yağış alan yerler tercih edilmelidir. Yeni başlayan acemi arıcılar 1 ya da 2 den fazla oğul alınca başarı şansları azalır.

Çevre Gözlemlenmeli

Çevre iyice gözlemlenmelidir. Kolaçan edilen bölgedeki çiçek durumuna bakılmalıdır. Bol çiçek alan bölgeler tercih edilmelidir. Ve dolayısıyla oksijeni bol olan yerler tercih edilmelidir.

Şerbet Vermemek

Yeni arıcılar arılara şerbet vermek gibi bir hataya düşmemelidir. Daha çok bal olması için başvurulan bu yöntem ters tepecektir. Doğal olmayan bal ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kredi Veren Bankalar

Arıcılık kredisi veren bankalar şunlardır: Halk bankası, Akbank, Ziraat bankası, Yapı kredi bankası, Teb, İş bankası ve daha birkaç banka arıcılık kredisi vermektedir. Siz de arıcılık yapmak istiyorsanız ve yeterli bütçeniz yoksa size yardımcı olmak isteyen bu bankalardan bir tanesini seçebilirsiniz. Bankaları ziyaret edip ne kadar kredi verdiğini, ödeme koşullarını, verme koşullarını ve geri iade koşullarını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Tüm Bankaların Kredi Başvuruları İçin Tıklayınız.

KOSGEB Kredi Veriyor mu?

Arı yetiştiriciliği için KOSGEB’e kredi başvuru yapmanız biri şe yaramayacaktır. Çünkü KOSGEB Arıcılık kredisi veren bankalar gibi değildir.

KOSGEB’TEN Nasıl Kredi Alınabilir?

KOSGEB’TEN az evvel dediğimiz gibi arıcılık yapmak istiyoruz diye başvuru talebinde bulunduğunuz takdirde olumsuz yanıt alacaksınız. Ancak KOSGEB’den kredi alma koşulları mevcut. Eğer bal imalatı yapacağınızı söylerseniz kredi veriyor. Yâda bu işin ticaretini yapacağınızı söylediğiniz takdirde kredi alma şansınız var. İmalat da kredi kapsamına giriyor.

Ziraat Bankası

Arıcılık kredisi veren bankalardan bir tanesi Ziraat bankasıdır. Ve arıcılık kredisi almak isteyen amatör ya da profesyonel arıcılar bu bankadan kredi alıp arıcılık yapabilirler.

Arıcılık Kredisini Banka Nasıl Veriyor?

Arıcılık yapmak isteyen şahıs ya da firmanın en az 50 kovan arısı bulunmalıdır. 50 kovanı var ise, banka kredi için yeşil ışık yakıyor. 50 kovanın altındaki sayıya kredi verme şansı azalıyor. Bu iş için minimum 50 olmalı sayı.

Krediyi Nerelerde Kullanmalı?

Banka arıcılık yapmak isteyen kişi yâda şirkete kredi verirken bazı ön koşullar istiyor. Bu ön koşullar banka tarafından geçer not alırsa, kişi yâda şahıs bankanın ön gördüğü yerlerde krediyi kullanabilir. Arıcı barakası yâda kulübesi, arıcılık için çadır ya da karavan için krediyi kullanabilir. Jeneratör ya da vantilatör alımı için kredi kullanabilir.

Kovan alımında bu krediyi kullanabilir. Güneş enerjisi alımı için bu krediyi kullanabilir. Arıcılık kredisi veren bankalardan alınan kredi ile bal süzme makinası ya da polen kurutma makinası alınabilir. Raf sistemi yapmak için kredi kullanılabilir. Çiftleşme kutusu için kredi kullanılabilir. Bunun dışında gerekli giderlerin kullanımında çok faydalı olacaktır.

Kredi İçin Gerekli Evraklar

Kredi için gerekli evraklar şunlardır: Nüfus cüzdanı, çiftçilik cüzdanı. Tarımsal işletmeciliğini teşvik edecek belgeler, tapular. Kredi karşılığında ipotek edilecek demirbaşlar, tapular. Son üç yılın gelir bilançosu. Bu evraklar ile bankaya gittiğiniz takdirde ve 50 adetten fazla kovanız bulunduğu takdirde banka size kısa sürede kredi çıkaracaktır.

Vadeli Ödeme

Bir yıl vadeli ödeme seçenekleri ile bankalar kredi vermektedir. Arıcılar birliğinden alınan arıcılık belgesini de bankaya göstermek zorunda kredi almak isteyen arıcılar. Bankalar tüm bu belgelere karşın 12 aya kadar vade farkı koyarak kredi verebilmektedir.Siz de yaptığınız işi genişletmek, büyütmek, daha da ilerlemek istiyorsanız ziraat bankası ya da diğer bankalara başvuruda bulunabilirsiniz.

Şunu tekrar hatırlatmak isteriz ki, mutlaka arıcılar birliğine bağlı olmalısınız kredi alabilmek için ve minimum 50 adet kovan sahibi olmalısınız. Organik ve doğal arıcılık yapmak çok kolay bir şey değildir. Ve sadece arı ve kovan gerekli bir de bol çiçekli havadar yer diye düşünen arıcılar bu işin detaylarına mutlaka bakmalılar. Çünkü arıcılık için birçok ana ve yan malzeme gerekli. Bunların hepsi de belli bir bütçeye dayanıyor. Bu bütçenin altından kalkamam, beni oldukça sarsar diyorsanız Arıcılık kredisi veren bankalar a mutlaka uğramalısınız.

Bankaların çoğu yapacağınız yatırımın %85 i kadar bir bölüm destekte bulunabiliyor. İstediğiniz kadar kredi verme serbestliği var. Tabii geri ödeme şartlarını ve kazanacağınız parayı öz önünde bulundurup, ona göre kredi çekmenizde fayda var. Ne olursa olsun ticaret de olsa bunun adı, temkinli olmakta fayda var. Ve yavaş yavaş büyümek çok daha sağlıklı olacaktır. Aldığınız krediyi belirlediğiniz zamanda geri ödeyebiliyorsanız, daha da büyümek için ikinci kez çekme hakkınız mevcut. Bu yüzden ağır ağır büyütmek, işletme ve kendiniz adına çok daha iyi olacaktır.

Sigortasız Kişiye Kredi Veren Bankalar İçin Tıklayınız.

Bir Cevap Yazın